روش های بیهوشی در دندانپزشکی

روش های بیهوشی در دندانپزشکی | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی روش های بیهوشی در دندانپزشکی

در مطلب امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان روش های بیهوشی در دندانپزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم. دندانپزشکان معمولاً از چهار نوع آرام‌بخش بر کاهش استرس و درد استفاده می‌کنند که عبارتند از آرام‌بخش اکسید نیتروژن (گاز خنده)، آرام‌بخش خوراکی، آرام‌بخش IV (آرام‌بخشی هوشیار)، و بیهوشی عمومی است. با اینکه همه این داروها و شیوه ها برای بی حسی بیمار استفاده می شود ولی به طور کلی باهمدیگر تفاوت زیادی دارند.

گاز خنده

گاز خنده که به عنوان اکسید نیتروژن نیز شناخته می شود عمدتا برای کودکان و بزرگسالان بی خطر است. بعد از استنشاق این گاز بیمار در طول فعالیت دندانپزشکی هوشیار و بیدار است. گاز خنده یک آرام بخش حاوی نیتروژن و اکسیژن می باشد در هنگام استنشاق باعث آرامش شما می شود. اگر فوبیای دندان دارید، دندانپزشک از گاز خنده برای آرامش بخشیدن و کنترل استرس و اضطراب شما استفاده می نماید. اکسید نیتروژن نه تنها شما را آرام می کند، بلکه احساس درد را در طول درمان به حداقل می رساند و باعث ایجاد حس سرخوشی می شود.

پزشک به آرامی ماسکی را روی بینی شما قرار می دهد و از شما می خواهد تا نفس عمیق بکشید. به این ترتیب فقط چند لحظه طول می کشد تا گاز خنده شروع به کار کند. این شیوه بیهوشی در دندانپزشکی برای برخی از افراد که از تجربه دندانپزشکی هراس دارند بسیار لذت بخش خواهد بود.

بر خلاف سایر انواع روش های سدیشن در دندانپزشکی ، اثر گاز خنده به سرعت از بین می رود و شما می توانید بدون اینکه نیازی به همراهی یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان داشته باشید به خانه یا به محل کار خود بازگردید. با کمک گاز خنده پزشک می تواند فعالیت های مختلف دندانپزشکی همچون تمیز کردن دندان تا پر کردن کانال ریشه را به راحتی انجام دهد.

آرام بخش های خوراکی

در برخی از موارد ممکن است برای کاهش استرس، فوبیا و اضطراب شما پزشک نسخه ای از آرامبخش ها خوراکی (قرص) را تجویز نماید. از آنجایی که آرام بخش خوراکی باعث خواب آلودگی شما می شود، بهتر است از دوستان یا اعضای خانواده تان بخواهید تا هنگام مراجعه به مطب شما را همراهی کند.

توجه داشته باشید که قبل از مصرف این نوع از آرامش بخش ها باید در مورد دستورالعمل‌های مصرف آن اطلاعات کافی داشته باشید. برای مثال، شما باید بدانید چندین ساعت قبل از مراجعه به مرکز درمانی ناشتا باشید یا برای تاثیر بهتر دارو ها دوز مصرفی آن به طور دقیق برای شما تعیین گردد.

اکثر آرام بخش های خوراکی باعث خواب آلودگی بیمار می شود به همین خاطر ممکن است فرد در حین عملیات های دندانپزشکی به خواب برود. اما نگران نباشید چرا که در صورت نیاز به همکاری با دندانپزشک، آنها می توانند به راحتی شما را از خواب بیدار کنند.

کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی یا سِـدِیشن | بهترین دندانپزشک اصفهان

آرام‌بخش IV یا آگاهانه

دندانپزشکی آرام‌بخش IV به عنوان شیوه بی حسی و آرامش بخش آگاهانه عمل می‌کند تا فرد بیمار در طول جلسه درمان خود احساس آرامش نماید. این روش بیمار را به طور کامل به خواب نمی‌برد، اما باعث می‌شود مفاهیم نامعلومی را از محیط اطراف خود دریافت نماید و آگاهی وی کاهش یابد. با مصرف این دارو ها بیمار متوجه نمی شود که دندانپزشک در حال انجام چه کاری بر روی بافت دهان است. با این حال بیمار می تواند همچنان به دستورات کلامی یا تکان دادن ملایم پاسخ دهد و برای تنفس نیازی به کمک ندارد.

برخلاف سایر اشکال آرام‌بخشی که استنشاق می‌شوند (مانند اکسید نیتروژن) یا به شکل قرص مصرف می‌شوند. دندان‌پزشک آرام‌بخش IV را به صورت داخل وریدی تجویز می‌کند. دندان‌پزشکی با تزریق آرام‌بخش IV، کمک می کند تا شما احساس امنیت کرده و مراقبت‌های دندانی با کیفیتی را بدون استرس و درد دریافت ‌کنید. در این حین به دقت علائم حیاتی شما تحت نظر قرار دارد و دستیار ها مطمئن می شوند که از طریق ماسک اکسیژن به درستی تنفس می کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

بیهوشی عمومی

طی این سدیشن دندانپزشکی، بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و به طور کامل از دست دادن کامل هوشیاری را تجربه خواهند کرد. در این نوع از بیهوشی عمومی بیمار هیچ چیزی را از دوره فعالیت پزشک نمی بیند. نمی شنود یا به خاطر آورد. این نوع بیهوشی برای افراد فوق مضطرب یا اقدامات دندانپزشکی تهاجمی یا طولانی تر، مانند برداشتن دندان عقل یا جراحی پیچیده ایمپلنت دندان استفاده می شود. استفاده از بیهوشی عمومی زمانی ایمن تر است که توسط متخصص بیهوشی انجام شود. زیرا تمام موارد حیاتی بیمار توسط متخصص بیهوشی بررسی می شود و جراح می تواند به طور کامل و دقیق بر روی جراحی خود تمرکز کند.

کلام آخر

بیشتر افراد جامعه به خصوص کودکان از مراجعه به دندانپزشکی وحشت دارند و هنگام مراجعه به کلینیک های استرش و اضطراب پیدا می کنند. بنابراین پزشک برای کاهش اضطراب و کاهش اثرات ذهنی بیمارانی که از صندلی دندانپزشکی می ترسند از شیوه سدیشن و دارو های آرامش بخش استفاده می کند. بیمارانی که آستانه درد پایینی دارند، رفلکس دهانشان بد است. دندان‌های حساسی دارند یا نیاز به انجام کارهای زیاد دندانپزشکی دارند، بهترین کاندید های دریافت داروهای آرامش بخش هستند.

پزشک با کمک شیوه سدیشن در دندانپزشکی می تواند اضطراب را از کاهش دهد و به شما این امکان را می دهد که در طول عمل آرام و آسوده باشید. به همین خاطر دندانپزشک از داروهای مختلفی برای آرام کردن شما در طول عمل دندانپزشکی استفاده می کند.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

چند نکته درمورد کشیدن دندان

نکات مراقبتی قبل و بعد از کشیدن دندان

چند نکته در استفاده از وسیع کننده کام

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ