درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی

درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی

درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی

 

درمـان مشکلات مفصـل گیجگـاهـی فکـی توسط بهترین دندانپزشک اصفهان مطلبی که امروز برای شما آماده کردم، راجع به مشکلات مفصل گیجگاهی – فکی است. مفصل گیجگاهی فکی ، فک پایین را به جمجمه وصل می کند و مانند هر مفصل دیگری دارای لیگامنت ها ، عضلات ، مایع مفصلی و آناتومی های مشابه سایر مفاصل است. بنابراین می تواند دچار اختلالات مفصلی مانند التهاب یا مشکلات عضلات مربوطه شود. معمولا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در سه مقوله قابل طبقه بندی است که این طبقه بندی با توجه به علت ایجاد این مشکلات می باشد.

مساله نخست، مساله ی خود مفصل است، چهار علامتی که در این رابطه می تواند خود را نشان دهد (هر چند که الزاما هر چهار علامت می تواند با یکدیگر دیده نشود) این است:

  1. درد در مفصل
  2. محدودیت در بازکردن دهان ، هر انسان به صورت طبیعی به اندازه چهار انگشت خود (غیر از انگشت شست ) باید بتواند دهان را باز کند، کمتراز این مقدار به مفهوم محدودیت در باز کردن دهان است.
  3. صدای مفصل گیجگاهی فکی است که به صدای کلیک و کریپیتوس تقسیم بندی می شود.
  4. انحراف از میدلاین یا از خط وسط است. بدین مفهوم که موقع بازکردن دهان، فک اندکی به طرف راست یا چپ متمایل می شود که می تواند به خط وسط بازگردد یا خیر. این ها علائم چهارگانه درگیری مفصل گیجگاهی فکی هستند.

زمانیکه بیماری با مشکلات مفصل گیجگاهی فکی، با یکی از علائم فوق به ما مراجعه می کند، از بابت مسائل مربوط به مفصل، مسائل مربوط به عضلات و مسائل مربوط به جفت شدگی دندان ها ایشان را بررسی می کنیم. در صورت لزوم ، اصلاح اکلوژن یا اصلاح جفت شدگی دندانها و صورتی که مشکل فقط از خود مفصل گیجگاهی فکی باشد با درمان هایی مانند فوتوبایومدولیشن ، یعنی لیزرتراپی ناحیه مفصل ، التهاب و درد قابل کنترل خواهد بود. همچنین میتوان از نایت گارد ها یا محافظ های شبانه استفاده کرد و در صورت لزوم، دارو درمانی نیز به ما کمک خواهد کرد. در رابطه با مشکلات عضلات جونده و تحت اسپاسم بودن آنها هم میتوان از لیزر PBM استفاده کرد.

در رابطه با تداخلات اکلوژنی، اصلاح اکلوژن و نقاط پیشرس در جفت شدگی دندان ها و در صورت لزوم، درمان های ارتودنسی پیشنهاد خواهد گردید. نکته بسیار مهم برای هم میهنان عزیزم آن است که شیوع مشکلات TMD یا تمپورومندیبولار دیز اردرز یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در حدود 75% از انسان ها در دوره ای از ادوار زندگی، طبق مطالعات مختلف بین المللی دیده می شود. یعنی از هر 4 انسان 3 نفر در دوره ای از زندگی خود، مشکلات مفصل گیجگاهی فکی را تجربه می کنند. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و این ها قابل کنترل و مدیریت هستند. ما در مرکز لیزر دندانپزشکی نجم با درمان های متعددی که با توجه به علت این بیماری وجود دارد، التهاب و درد و مشکلات ناشی از آن را کنترل می کنیم.

چه اینکه بیمارانی در گذشته دچار این مشکلات بودند و غریب به 25 سال این مشکلات را بطور مداوم به همراه داشته اند و همکاران قبلی، متاسفانه آن را مربوط به درد های دندانی و اندودونتیک مربوط می دانستند، دندان های 8 سپس 7 و سپس 6 آنها را خارج کردند و مشکلات عمده ای را در سیستم جویدن و همچنین استخوان ناحیه ایجاد کرده بودند که پس از 25 سال درگیری با این مساله، بیمار به اینجانب مراجعه کرد، تشخیص لازم پس از بررسی های متعدد و گرافی های لازمه داده شد و پس از سیکل های لیزر تراپی PBM، درد و ناراحتی بیمار به کنترل درآمد و بیمار به زندگی طبیعی بازگشت.

که در کتاب خودم با عنوان یک دهه با لیزر دندانپزشکیشرح این بیمار را به رشته تحریر درآورده ام. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید فایده واقع شده باشد و در صورتی که از آن استفاده کردید لطفا برای دوستان خود، عزیزانتان و افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

  • دکتر حسین برجیان ️فلوشیپ تخصصی لیزر دندانپزشکی از دانشگاه جنوا ️
  • مسترشیپ دندانپزشکی زیبایی از دانشگاه نیویورک
  • ️دکترای دندانپزشکی از دانشگاه سراسری اصفهان ️
  • سخنران بین المللی درمان های دندانپزشکی با لیزر ️
  • موسس مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی نجم

مشاهده ویدیو در یوتیوب

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ