آشنایی با لیفت یا کانتورینگ لثه

آشنایی با لیفت یا کانتورینگ لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

لیفت یا کانتورینگ لثه چیست؟

وضعیت لثه در هر کسی متفاوت است، برخی لثه شان بلند است و برخی دیگر لثه های کوتاهی دارند و برخی ارتفاع لثه شان در حد متوسط است. همچنین در بسیاری از افراد خط لثه ناهم تراز و بالا و پایین است که بر زیبایی لبخند تاثیر می گذارد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان به مطالعه و بررسی مراقبتهای دوران ارتودنسی خواهیم پرداخت.

اگر احساس می کنید لثه تان باعث شده زیبایی لبخندتان کاهش یابد، نگران نباشید. روشهایی برای اصلاح آن وجود دارد به نام لیفت لثه که به کانتورینگ لثه، جنجیوُپلاستی و جنجیوِکتومی نیز شناخته می شود (اگر چه در واقع جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی با هم تفاوت جزئی دارند). هدف از این نوع جراحی لثه، معمولا تغییر شکل و زیبایی لثه و گاهی درمان لثه است.

لیفت یا کانتورینگ لثه (Gum contouring) نوعی جراحی لثه است که در آن خط لثه با تغییر شکل اصلاح می شود. در این فرآیند ، بافت اضافی لثه برداشته می شود. اگر لثه از اطراف دندان پسروی کرده باشد باید بافت بازسازی و ترمیم بشود. در بسیاری از موارد این درمان زیبایی و در نتیجه انتخابی محسوب می شود یعنی از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. بلکه هدف از آن زیبایی دندانها و لبخند است. اما گاهی اوقات نیز دندانپزشک این کار را به دلایل پزشکی توصیه می کند.

مطلب پیشنهادی : مراقبتهای دوران ارتودنسی

جِنجیوکتومی چیست؟

جِنجیوکتومی (Gingivectomy) به عمل جراحی برداشتن بافت اضافی لثه که جنجیوا نام دارد گفته می شود. جنجیوکتومی عمدتا برای درمان عفونت لثه و جلوگیری از گسترش آن صورت می گیرد.

دلایل نیاز به جنجیوکتومی چیست؟

اگر التهاب یا عفونت لثه داشته باشید. برای جلوگیری از صدمات بیشتر و همچنین دسترسی به دندان برای جرمگیری، ممکن است این کار توصیه شود. بیماری لثه اغلب باعث می شود در قاعده دندان لثه از دندان جدا شده و حفره ای ایجاد شود به نام پاکت. به مرور ذرات غذا و پلاک و باکتریها در این حفره جمع می شوند و عفونت ایجاد می کنند. از آنجایی که با مسواک دسترسی به داخل حفره و تمیز کردن آن امکان ندارد. برای جلوگیری از تخریب بیشتر و درمان لثه باید جنجیوکتومی صورت بگیرد.

همچنین در مواردی که دندانپزشک متوجه بروز بیماری لثه شود برای جلوگیری از گسترش آن ممکن است جنجیوکتومی انجام دهد.

پاسخ به سوالات متداول پیرامون لیفت لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

تفاوت بین جنجیوکتومی و جنجیوپلاستی چیست؟

در هر دو عمل جراحی بافت لثه برداشته می شود. تفاوت اصلی بین این دو درمان این است که جنجیوکتومی (gingivectomy) برای برداشتن بافتهای بیمار لثه و کاهش عمق پاکت بین لثه و دندان صورت می گیرد در حالی که جنجیوپلاستی (gingivoplasty) یا لیفت لثه برای تغییر شکل بافت لثه به دلایل زیبایی، صورت می گیرد. جنجیوپلاستی را میتوان همراه با جنجیوکتومی انجام داد.

فواید و مزیتهای انجام کانتورینگ یا لیفت لثه

اگر لثه سطح زیادی از دندان را بپوشاند. و بلند باشد و یا برعکس، سطح خیلی کمی از دندان را در بر بگیرد و کوتاه باشد و یا خط لثه صاف و همتراز نباشد از زیبایی لبخند کاسته می شود. افرادی که از وضعیت لثه خود راضی نیستند. می توانند با این عمل زیبایی، دندانها و لبخند خود را زیباتر کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

هنگامی که لثه خیلی بلند است و سطح زیادی از دندان را می پوشاند. باعث می شود دندانها کوتاه به نظر برسند. علت این وضعیت می تواند ژنتیک، مشکلی در سلامت دهان و دندان و یا مصرف برخی داروها باشد.

کوتاهی لثه که باعث می شود دندانها خیلی بلند به نظر برسند. اغلب در اثر پسروی لثه اتفاق می افتد. در پسروی لثه، بافتهای صدمه دیده یا عفونی لثه عقب می روند و از دندان فاصله می گیرند و باعث می شوند ریشه های دندان نمایان شود.

پسروی لثه فقط باعث بلندتر دیده شدن دندانها نمی شود بلکه مشکلاتی مانند پوسیدگی و حساسیت دندان و حتی از دست دادن آن را نیز می تواند به وجود بیاورد. اگر پسروی لثه داشته باشید ابتدا دندانپزشک اقدامات غیر جراحی را در پیش می گیرد، اگر موثر نبود برای جنجیوکتومی اقدام می شود. ممکن است لازم باشد بازسازی یا پیوند بافت نرم هم انجام بدهید.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

  • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ