اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان

اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان

ممکن است با اصطلاح مسواک زدن زبان مواجه شده باشید. همه افراد در طول روز دو تا سه بار مسواک می زنند. اما به باکتری هایی که در روی زبان آنها وجود دارد توجه چندانی نمی کنند. وجود این باکتری ها در دهان می تواند به مرور زمان منجر به یک مشکل بزرگ شود. دندانپزشکان می گویند برای رفع بوی بد دهان همانقدر که مسواک زدن دندان ها مهم است، مسواک زدن زبان هم حائز اهمیت می باشد. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان را مورد بررسی قرار می دهیم.

روش پاک کردن جرم روی زبان

برای از بین بردن جرم روی زبان دو روش وجود دارد. مسواک زدن و استفاده از زبان شوی دو شیوه ای هستند که موجب از بین رفتن جرم و پاکیزگی زبان می شوند. زبان شوی یک ابزار خاص است که در دو نوع فلزی و پلاستیکی وجود دارد. طبان شوی فلزی به شکل خاص برای از بین بردن اسیدهایی است که بر روی زبان افراد وجود دلرد. زبان شوی به عنوان یکی از بهترین ابزارهایی است که برای شستشوی زبان طراحی شده است.

برای استفاده از زبانشوی معمولا باید نوک آن را در قسمت عقب حفره زبان قرار دهید پس از آن با یک حرکت آرام آن را به جلو بکشید. زبان شوی ها عملکردی شبیه به مسواک زبان داند.

مسواک زبان

مسواک های زبان ظاهری شبیه به مسواک های معمولی دارند و به تازگی وارد عرصه بهداشت شده اند. قسمت سری یا فرچه این مسواک ها به گونه ای طراحی شده است که قادر است پرزها و شکاف های روی زبان را پاکسازی کند. استفاده از این ابزار مانند زبان شوی ها در تمیز کردن زبان بسیار موثر است. مسواک زدن زبان یک امر بسیار موثر در حفظ بهداشت و رفع باکتری ها از روی زبان می شود. در صورتی که به ابزارهای معرفی شده دسترسی نداشتید برای پاکسازی و مسواک زدن زبان می توانید از مسواک های معمولی نیز استفاده کنید.

روش های از بین بردن باکتری های روی زبان

میکروب‌های مختلف در مکان‌های مختلف رشد می‌کنند – برخی به دندان‌های شما می‌چسبند، برخی روی زبان شما، برخی در شکاف های کوچک بین دندان‌ها و لثه‌های شما پنهان می‌شوند. هنگامی که آنها جایگاه خود را پیدا کردند، جوامع متنوعی را با میکروب های دیگر تشکیل می دهند. باکتری های دهان برای محافظت از خود با یک ماده لزج به نام ماتریکس کار می کنند.

ماتریکس شامل باکتری های خوب و بد است. باکتری های خوب به کنترل باکتری های عامل بیماری کمک می کنند و به هضم شما کمک می کنند. اما در حالی که دفاع طبیعی بدن باکتری های بد را تحت کنترل نگه می دارد، باید با مراقبت های بهداشتی دهان و دندان همراه باشد. اگر باکتری های بد را تحت کنترل نگذارید، ممکن است در نهایت با مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و التهاب لثه مواجه شوید.

اما چگونه این باکتری ها را از سطح زبان خود پاک کنیم. مهمترین روش از بین بردن باکتری ها از روی زبان ، مسواک زدن زبان می باشد. تمیز کردن زبان می تواند به شما کمک کند تا نفس تازه داشته باشید و احتمال ابتلا به پوسیدگی را کاهش دهید. برای انجام کار می توانید از یک جرم گیر، یک مسواک یا یک شستشو دهنده دهان استفاده کنید. بر اساس برخی از تحقیقات منبع معتبر ثابت شده است که لیسه‌های زبان مؤثرترین ابزار برای از بین بردن باکتری ها هستند. با این حال، می توانید از مسواک و دهانشویه نیز برای تمیز کردن زبان خود استفاده کنید.

استفاده از جرم گیر یا زبان شوی

می توانید برای از بین بردن جرم روی زبان علاوه بر مسواک زدن ربان از اسکرابر ها یا لایه بردار زبان استفاده کنید. اما تحقیقات نشان داده است که استفاده از زبان شوی ها یا جرم گیر زبان بهترین روش برای از بین بردن باکتری هایی است که بر روی زبان وجود دارند. براساس پژوهش هایی که در سال 2006 میلادی انجام گرفت پژوهشگران اعتقاد داشتند که استفاده از جرم گیر یا زبان شوی موثرتر از مسواک زدن زبان است و موجب رفع ترکیبات گوگردی موجود بر روی زبان می شود و همین امر باعث می شود که دهان شما بوی خوشی بگیرد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم زبان شوی ها دارای یک طراحی V شکل هستند و جنس آن ها از فلزات و پلاستیک انتخاب می شود. این ابزار دارای یک لبه گرد است و می توانید با دسته ای که در انتهای آن ها وجود دارد آن را کنترل کنید.

  • برای انجام این فرایند لازم است تا جایی که می توانید زبان خود را از دهان بیرون بیاورید.
  • زبان شوی را در بخش پشتی زبان خود قرار دهید.
  • زبان شوی را روی زبان خود فشار دهید و در حالی که فشار وارد می کنید، آن را به سمت جلوی زبان خود حرکت دهید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

پاک کننده یا جرم گیر زبان را زیر آب گرم قرار دهید تا هرگونه میکروب و باکتری از دستگاه پاک شود. بزاق اضافی را که ممکن است در حین تراشیدن زبان جمع شده باشد، بیرون بیاورید. مراحل 2 تا 5 را چندین بار دیگر تکرار کنید. در صورت نیاز، محل خراش زبان و فشاری را که به آن وارد می‌کنید تنظیم کنید تا از رفلکس جلوگیری کنید. سوهان زبانه را تمیز کنید و برای استفاده بعدی نگهداری کنید. می توانید روزی یک یا دو بار زبان خود را بتراشید. اگر در طول این فرآیند دچار تهوع می شوید، می توانید این فرایند را قبل از خوردن صبحانه انجام دهید و زبان خود را بتراشید تا از استفراغ جلوگیری کنید.

شستن زبان با مسواک

ممکن است برخی از افراد اعتقاد داشته باشند که مسواک زدن زبان در مقایسه با استفاده از زبان شوی تاثیر کمتری دارد. اما مهمترین ویژگی این امر استفاده ساده تر آن می باشد. شما می توانید در طول روز دو بار از مسواک زدن زبان استفاده کنید.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت دندان

تاثیر ویتامین ها بر پوسیدگی دندان ها

موارد نیاز به تعویض لمینت دندان

نظر در"اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان"

  1. محب حسین

    به تازگی زبان شوی گرفتم و استفاده کردم و برام باورنکردنی بود که بوی دهانم به کلی از بین برد و از تاثیرش واقعا بیخبر بودم

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ