بررسی مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان

بررسی مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان چیست؟

در نوشته امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان که برای شما عزیزان گرداوری شده است. مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

کامپوزیت یا لمینت دندان کدام بهتر است؟

بهتر بودن روشی است که انتخاب می کنید بستگی به شرایط دندانهایتان و همچنین ترجیح شخصی شما دارد. کامپوزیت مزیتها و معایبی نسبت به لمینت دارد که به صورت زیر است:

مزایای باندینگ کامپوزیت دندان

هزینه آن کمتر است. بنابراین اگر تعداد زیادی از دندانها را می خواهید ترمیم یا زیبا کنید، این روش خیلی مقرون به صرفه تر تمام می شود.
تنها ظرف یک جلسه تمام می شود. برای کسانی که می خواهند فورا دندانهایشان را زیباتر کنند و فرصت ندارند چند هفته صبر کنند تا لمینت سرامیکی برایشان آماده شود، می توانند از باندینگ بهره ببرند.
باندینگ کامپوزیت روشی غیر تهاجمی و برگشت پذیر است. دندان تراشیده و دستکاری نمی شود بنابراین هر زمانی هم که بخواهید به درمان زیبایی پایان دهید میتوانید. اما در مورد لمینت چنین نیست و باید تا ابد، نوعی ترمیم روی دندانتان قرار بگیرد چون دندان تراشیده شده است.
نیازی به تزریق بی حسی ندارد.
بر خلاف لمینت سرامیکی، حساسیت دندان ایجاد نمی شود چون دندان تراشیده نمی شود. با این حال حساسیت دندان در لمینت نیز معمولا موقتی است و برطرف می شود.
کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی ها نیز استفاده می شود.
قابلیت ترمیم دارد.

بررسی مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مشکلات باندینگ کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی

  • باندینگ کامپوزیت در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاومت کمتری دارد. اگر چیزهایی که باعث ایجاد لکه در دندانها می شوند مانند چای، قهوه، نوشابه، آب انگور قرمز، شاتوت، انار و از این قبل چیزها را زیاد بخورید احتمال تغییر رنگ کامپوزیت وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، پس از خوردن، دهان خود را تمیز کنید.
  • این ترمیم استحکام و مقاومت بالایی ندارد و در صورت ضربه دیدن یا فشار بیش از حد، لب پر شده یا ترک برمی دارد. لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری دارد و دیرتر می شکند. با این حال کامپوزیت از مزیت قابلیت ترمیم برخوردار است و در بسیاری از مواقع میتوان لب پر شدگی یا ترک آن را ترمیم کرد در حالی که لمینت سرامیکی معمولا باید تعویض شود. هنگامی که دندانهای خودر ا با کامپوزیت لمینت می کنید باید مراقب باشید دندانتان ضربه یا فشار زیاد نبیند. هنگام ورزش محافظ دهان استفاده کنید و از دندانهای خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. مراقب باشید چیزهای سخت مثل تهدیگهای سفت، آب نبات، یخ و از این قبیل موارد نجوید.

مطالب پیشنهادی : مزایا و معایب انجام کانتورینگ یا لیفت لثه چیست؟

  • طول عمر آن کوتاهتر از لمینت است (به طور متوسط حدود ۵ تا ۷ سال عمر می کند در حالی که لمینت سرامیکی به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کند). با این حال به دلیل کمتر بودن هزینه کامپوزیت، میتوانید دوباره آن را تجدید کنید.
  • اصلاحات و تغییرات جزئی ایجاد می کند و نمیتواند اشکالات بزرگتر دندان را بپوشاند. کامپوزیت یک لایه نازک رزین کامپوزیت است که روی دندان قرار می گیرد و از لمینت سرامیکی نازک تر است (به همین دلیل اغلب نیازی به تراشیدن دندان نیست). به این سبب اگر مثلا بدرنگی یا ترک دندان فراتر از حد پوشش آن باشد، بهتر است لمینت سرامیکی به جای آن استفاده شود.

صحت علمی مطالب منتشر شده ی فوق، با مشورت حضوری بیمار با خود جناب دکتر برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان  ، توسط ایشان باید تایید گردد.


راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم، بهترین جراح لثه اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان


مطالب پیشنهادی :

مزایا و معایب انجام کانتورینگ یا لیفت لثه چیست؟

عوارض ورم و التهاب لثه در بارداری

بررسی انواع پیوند لثه

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ