آشنایی با عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی عوارض کامپوزیت دندان

انتخاب طرح درمان مناسب و اجرای دقیق کامپوزیت بر موفقیت آمیز بودن آن تأثیر زیادی دارد. در غیر این صورت فرد را دچار عوارض زیر می کند. عوارض کامپوزیت معمولا موقتی است و پس از گذشت مدتی برطرف می‌شود. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان عوارض کامپوزیت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

پوسیدگی دندان‌ها:

اکثر افرادی که قصد دارند دندان‌هایشان را کامپوزیت کنند، از دندانپزشک خود می‌پرسند آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت در موارد نادری که برای قرار دادن کامپوزیت نیاز باشد مینای دندان تراشیده شود، اگر به خوبی از کامپوزیت دندان‌هایتان مراقبت نکنید منجر به پوسیدگی دندان‌ها می شود.

تورم لثه:

در برخی شرایط کامپوزیت منجر به تورم لثه می‌شود. در این صورت نگران نشوید زیرا با مراجعه به موقع به دندانپزشک مشکل حل خواهد شد.

بد بو شدن دهان:

پس از کامپوزیت کردن دندان‌ها، ممکن است به دلایلی از جمله: عدم تطابق کامپوزیت با لبه دندان، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، بیماری لثه، لق شدن روکش دهان بد بو شود.

حساسیت در دندان ها:

در برخی شرایط استفاده از کامپوزیت باعث می‌شود دندان‌های فرد نسبت به سرما و گرما حساس شود. این حساسیت برخی مواقع تا یک ماه حتی بیشتر نیز ادامه پیدا می‌کند.

عدم تطبیق دندان ها:

پس از کار گذاشتن کامپوزیت، شکل و سایز دندان‌ها تغییر می‌کند و ممکن است فرد دچار مشکل عدم تطبیق دندان‌ها بر روی یکدیگر شود. عدم تطبیق دندان‌ها فرد را هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و خندیدن دچار مشکل می‌کند.

احساس درد:

درد و ناراحتی پس از کامپوزیت باید حداکثر تا دو هفته برطرف شود. در صورت ادامه دار شدن درد باید علت اصلی آن مشخص شود. درد پس از کامپوزیت می‌تواند به دلیل: عدم مراقبت صحیح از کامپوزیت‌ها، وجود پوسیدگی در دندان‌های زیر کامپوزیت، آسیب دیدن رگ‌ها، بافت‌ها، رشته‌های عصبی‌، هنگام کاشت کامپوزیت، عدم فرم دهی ماسب کامپوزیت روی دندان باشد. در صورتی که احساس درد، سوزش و کبودی زیادی دارید باید علت توسط اشعه ایکس مشخص شود.

اگر احساس درد و ناراحتی شما بعد از گذاشتن کامپوزیت به قدری است که نمی‌توانید به درستی غذا بخورید توصیه می‌شود روزهای اول از دارو‌های مسکن استفاده کنید تا بدن‌تان به ونیر عادت کند.

مزایا و معایب ونیرهای کامپوزیت دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

مشکلات کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی و سایر روش های ترمیمی و زیبایی یک سری معایب و مشکلات دارد. از معایب کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام آن نسبت به لمینت سرامیکی کم‌تر است.
 • به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد و مقاومت آن در برابر لکه گیری نسبت به لمینت کم‌تر است.
 • ماندگاری و طول عمر آن نسبت به لمنیت کم‌تر است.
 • اشکالات بزرگ را نمی‌توان با آن درمان کرد.
 • به دلیل استحکام کم کامپوزیت ممکن است بر اثر فشارهایی که به آن وارد می‌شود دچار شکستگی شود.

میزان ایمنی ونیر کامپوزیت دندان

در کنار معایب گفته شده لازم است اشاره کنیم کامپوزیت دندان نسبتا روشی ایمن است. ماده رزینی که از کامپوزیت ساخته می‌شود نسبتا بی اثر است و به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کند. ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت روشی کم تهاجمی تر است و نیازی به تراشیدن دندان‌ها ندارد.

امکان کامپوزیت دندان پوسیده

مقاومت کامپوزیت در مقایسه با آمالگام و سرامیک کم‌تر است به همین خاطر برای دندان‌های عقبی که تحت فشار زیادی هستند استفاده از آمالگام یا اینلی و یا آنلی سرامیکی توصیه می‌شود. در شرایطی که پوسیدگی دندان زیاد است و پرکردگی آن بزرگ است ممکن است دندان ضعیف باشد و نتواند لمینت را نگه دارد. در این شرایط روکش کردن دندان گزینه بهتری است.

علل حستسیت دندان‌ها پس از نصب کامپوزیت

رایج‌ترین عارضه نصب کامپوزیت، حساس شدن دندان‌ها است. مهم ترین دلیل حساسیت دندان‌ها پس از کامپوزیت، پاکسازی است که باید قبل از نصب کامپوزیت انجام شود. پاکسازی دندان‌ها برای رفع هرگونه پلاک و ذرات غذایی انجام می‌شود زیرا در صورت جمع شدن این مواد غذایی بر روی دندان احتمال پوسیدگی دندان‌ها بیشتر می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل توصیه می‌شود از خمیردندان‌هایی که ضد حساسیت است استفاده کنید. استفاده روزانه دو مرتبه از مسواک با خمیردندان در درمان حساسیت دندان بسیار مؤثر است. مصرف کامپوزیت مرغوب نیز نقش مهمی در حساس نشدن دندان‌ها دارد.  استفاده از مواد کامپوزیت با کیفیت پایین باعث می‌شود دندان‌های شما در برابر سرما و گرما بیشتر حساس شود. سلامتی و ایمنی بدن بیمار تأثیر زیادی بر حساسیت دندان‌های وی پس از نصب دارد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

ماندگاری عوارض کامپوزیت دندان

همان طور که اشاره شد عوارض کامپوزیت پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود. برخی عوارض ممکن است مدت طولانی تری بیمار را درگیر کند و برای آن نیاز باشد دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ماندگاری عوارض کامپوزیت برای هر فرد نسبت به سلامت دهان و دندانش فرق دارد. ممکن است فردی تنها یک روز و فرد دیگر یک هفته درگیر این عوارض باشد.

نکاتی برای کاهش عوارض کامپوزیت

برای این که درگیر عوارض کامپوزیت نشوید باید یک سری مراقبت‌های لازم که دندانپزشک توصیه می‌کند را انجام دهید. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • نوشیدن آب کافی بعد از هر وعده غذایی
 • پرهیز از جویدن غذاهای سفت در چند روز ابتدایی بعد از کامپوزیت
 • عدم مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای اسیدی و حاوی الکل

توجه :

 • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

مزایای دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

مراقبت و درمان دندان‌های لب پر یا شکسته

مقایسه کاشت ایمپلنت دندان دیجیتال و معمولی

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!
سوالی دارید? چت در واتساپ