مزایا و معایب عصب کشی با لیزر در دندانپزشکی

مزایا و معایب عصب کشی با لیزر در دندانپزشکی | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزایا و معایب عصب کشی با لیزر در دندانپزشکی

قصد داریم تا در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان به بررسی مزایا و معایب عصب کشی با لیزر در دندانپزشکی بپردازیم. لیزر باعث می شود درمان دقیق تر، مقرون به صرفه تر و راحت تر باشد. مزیتهای درمان لیزر در دندانپزشکی به صورت زیر است:

 • کاهش نیاز به بخیه
 • گاهی اوقات رفع نیاز به بی حسی
 • کاهش احتمال عفونت باکتریایی به دلیل استریل کردن ناحیه تحت درمان
 • التیام سریعتر بافتها و امکان بیشتر بازسازی بافتها
 • کاهش صدمه دیدن بافتهای سالم اطراف (به دلیل دقت بالای نور لیزر)
 • کاهش خونریزی در بافتهای نرم (چون لیزر به منعقد شدن سریعتر خون کمک می کند)
 • لیزر بافت نرم از طریق آب و هموگلوبین جذب می شود. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبولهای قرمز است. این لیزرها همزمان با نفوذ به داخل بافت نرم، پایانه های عصبی و رگهای خونی را می بندند و باعث می شوند احتمال خونریزی و عفونت کم شود و پس از درمان دردی احساس نشود.

معایب پر کردن یا عصب کشی دندان با لیزر در دندانپزشکی

معایب استفاده از لیزر در دندانپزشکی به صورت زیر است:

 • احتمال صدمه دیدن لثه وجود دارد.
 • برخی از درمانهای لیزری نیاز به بی حسی دارند.
 • برخی درمانها را با توجه به بافتهای اطراف آن نمیتوان با لیزر انجام داد.
 • لیزر را نمی تواند برای دندانی که با آمالگام پر شده است به کار گرفت.
 • گاهی اوقات لیزر بافت سخت (که برای پر کردن دندان به کار می رود) باعث صدمه دیدن پالپ دندان می شود.
 • گاهی اوقات علیرغم استفاده از لیزر، باز هم نیاز به دریل وجود دارد تا پر کردن دندان تکمیل شود. مثلا برای شکل دهی، تنظیم سطح جونده و بایت دندان و پولیش پر کردگی نیاز به دریل وجود دارد.

مطلب پیشنهادی : عصب کشی دندان در بارداری

تشخیص پوسیدگی دندان با لیزر

پوسیدگی دندان یک مشکل اصلی بهداشت دندان در میان کودکان و همچنین بزرگسالان است. با استفاده از لیزر، اکنون می توان ناحیه ای از پوسیدگی را در اولین مراحل ممکن و قبل از اینکه حفره سطح سالم دندان را به خطر بیندازد، تشخیص داد. تشخیص پوسیدگی دندان از طریق لیزر، همچنین به عنوان فناوری DIAGNOdent شناخته می شود، ابزاری کاملاً پیچیده دستی است که به بیماران اجازه می دهد از ترمیم های دندانپزشکی پرهزینه جلوگیری کنند.

لیزر یک عصای قلمی مانند است که سطح دندان را برای هرگونه پوسیدگی پنهان اسکن می کند. این فناوری کاملا بی خطر و بدون درد است. همچنین در تشخیص پوسیدگی بسیار دقیق تر از اشعه ایکس و ابزارهای کاوش معمولی است. بر اساس اصل انعکاس موج نور، لیزر می تواند حفره های مخفی را از طریق بازتاب دندان نشان دهد. هنگامی که دندان سالم است، نور به راحتی و با کمترین شکست عبور می کند. اگر پوسیدگی و حفره ای وجود داشته باشد، نور منعکس می شود. مقدار انعکاس نور اغلب اندازه حفره را نشان می دهد. در این روش بافت سالم دندان هیچ آسیبی نمی بیند و درد و ناراحتی برای بیمار بسیار کمتر است.

درمان ایمپلنت با استفاده از لیزر | بهترین دندانپزشک اصفهان

عوارض یا خطرات لیزر برای پر کردن یا عصب کشی دندان

احتمال عارضه یا خطر در درمان لیزری در دندانپزشکی نسبتا کم است. مهم این است که نزد دندانپزشک باتجربه در زمینه کار با دستگاههای لیزری، درمان را انجام بدهید که از طول موج نامناسب یا قدرت نامناسب دستگاه استفاده نکند و به بافتها صدمه نرساند.

برای جلوگیری از آسیب دیدن چشمها، پیش از شروع درمان عینک محافظ به چشم می زنید بنابراین نگرانی از این بابت وجود دارد.

آیا عصب کشی با لیزر از روش سنتی بهتر است؟

یک پژوهش علمی کارایی شستشو و پاکسازی مجرای ریشه با لیزر و روش سنتی را مقایسه کرده و به این نتیجه رسیده است که تکنولوژی لیزر بهتر عمل می کند. پاکسازی پالپ دندان با لیزر موثرتر از روش سنتی باعث از بین رفتن باکتریها و جلوگیری از رشد مجدد باکتریها شده و امیدوار کننده است.

با این حال باید بدانید با وجود شواهدی از تاثیر ضد میکروبی نور پرانرژی لیزر، شواهد هنوز قاطع و مطمئن نیست و مشخص نیست آیا مهر و موم کردن و درمان مجرای ریشه دندان با لیزر بهتر است و در کل نرخ موفقیت این نوع درمان عصب کشی بالاتر است یا نه. تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان درمان عصب کشی با لیزر را به عنوان روش برتر نسبت به عصب کشی معمولی معرفی کرد. به خصوص که عصب کشی غیر لیزری نیز درمان بسیار موفقی محسوب می شود.

برخی از دندانپزشکان روشهای سنتی و لیزری را در ترکیب با هم به کار می گیرند تا نتیجه بهتری کسب کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

دقت دندانپزشک در استفاده از لیزر

دقت و دید دندانپزشک در زمان برش و برداشتن پوسیدگی دندان بسیار وسیع تر از روش معمولی است. با استفاده از لیزر دندانپزشک می تواند نواحی آسیب دیده را به راحتی تشخیص دهد و بدون آسیب دیدن سطح سالم، پوسیدگی های دندانی را بر دارد. همچنین مطالعات نشان می دهد که چسبندگی مواد پر کننده ی دندان به سطح سالم دندان در این روش بیشتر و استحکام بالاتری دارد.

کاندیدای مناسب استفاده از لیزر برای پر کردن دندان

این روش برای تمام بیماران و افراد مناسب است البته با وجود اثر بخشی آن در دندانپزشکی برای بیمارانی که قبلا دندان های خود را ترمیم کرده اند، این روش مناسب نیست. در بعضی مواقع دندانپزشکان این روش را با روش سنتی ترکیب می کنند تا نتیجه ی بهتر و مطلوب تری دریافت کنند.

با استفاده از لیزر می توان ۹۰ درصد از پوسیدگی ها و خرابی های دندانی را بدون آسیب دیدن بافت سالم دندان از بین برد.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

 • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!
سوالی دارید? چت در واتساپ