مقایسه کاربردهای لمینت با کامپوزیت دندان

مقایسه کاربردهای لمینت با کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی و مقایسه کاربردهای لمینت با کامپوزیت دندان

شاید این سوال شما هم باشد که از میان روش های زیبا سازی و سفید کردن دندان، کدام یک از روش های لمینت یا کامپوزیت دندان بهتر است. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان به مقایسه کاربردهای لمینت با کامپوزیت دندان می پردازیم.

اگر قصد استفاده از روکش های دندانی داشته باشید، دندانپزشک شما به احتمال زیاد ۲ گزینه را به شما ارائه می دهد: ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای چینی یا همان لمینت دندان. انتخاب قرار دادن روکش های دندانی، اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان ها و به دست آوردن لبخند برنده ای است که آرزویش را داشتید. تعیین اینکه با چه موادی باید همراه شوید، دومین مورد است. هر دو روش یعنی لمینت و کامپوزیت دارای مزایای خود و همچنین معایب احتمالی هستند.

لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

رزین کامپوزیت و پرسلن (لمینت چینی) پرکاربردترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. در دستان یک دندانپزشک زیبایی مجرب، هر دو ماده می توانند به زیبایی لبخند شما را متحول کنند. این به نیازهای خاص شما بستگی دارد و اینکه کدام عوامل برای شما مهم هستند (هزینه، زمان درمان و غیره).

تفاوت های اصلی لمینت و کامپوزیت دندان

پوسته های نازکی از پرسلن

ونیر لمینت‌های چینی پوسته های نازکی از پرسلن هستند که به جلوی دندان چسبانده شده اند. ونیرهای کامپوزیت از مخلوط مصنوعی رزین (پلاستیک) با شیشه ساخته می‌شوند و هر بار یک لایه روی دندان اعمال می‌شوند.

عمر کمتر

عمر کامپوزیت کمتر از لمینت های سرامیکی است. اگرچه کامپوزیت های امروزی دوام بیشتری نسبت به قبل دارند، اما از نظر مقاومت در برابر فشار و سایش با لمینت های سرامیکی مطابقت ندارند. کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها در برابر لک و تغییر رنگ مقاومت کمتری دارند. این دو تکنیک در مواد مورد استفاده متفاوت است.

دوام

اگرچه کامپوزیت‌ها دارای تعدادی مزیت هستند، اما یک مسئله وجود دارد که نمی توانند با پرسلن رقابت کنند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با بهبود مواد رزین در طول سالها).

روکش های چینی که به خوبی نگهداری می شوند می توانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند، در مقایسه با میانگین عمر ۵ تا ۷ ساله کامپوزیت ها. اگر به فکر قرار دادن روکش هستید، مهم است که این معاوضه را در نظر بگیرید. یعنی در حالی که قیمت کامپوزیت ها ممکن است نصف پرسلن باشد، عمر آنها فقط نصف است.

کیفیت شفاف

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت، طبیعی ترین و شبیه ترین زیبایی دندان را ارائه می دهند. پرسلن کیفیت شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است.

مستعد لک

از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و در نتیجه مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان نیاز به پولیش دارد. و حتی در این صورت هم به اندازه لمینت طبیعی به نظر نمیرسد.

تغییر رنگ

کامپوزیت‌ها ممکن است گزینه مناسبی برای نگرانی‌های شدید نباشند. به عنوان مثال، تغییر رنگ یا مسائل مربوط به فاصله دندانی ممکن است به اندازه کافی با ونیرهای کامپوزیت قابل درمان نباشد و لمینت چینی تنها گزینه شما باشد. دندانپزشک شما یک ارزیابی کامل از سلامت دهان را به عنوان بخشی از مشاوره شما برای تعیین گزینه های شما انجام می دهد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

مزایا و معایب لمینت دندان

ونیرهای لمینت چینی در آزمایشگاه، سفارشی تولید می شوند تا کاملاً با رنگ، شکل و اندازه مورد نیاز افراد مطابقت داشته باشند. کل فرآیند معمولاً سه جلسه همراه با مشاوره طول می کشد.

مزایای لمینت دندان عبارتند از:

  • مواد قوی تر و بادوام تر
  • طول عمر بیشتر (حداقل ۱۰ سال، اما اغلب بیشتر)
  • طبیعی‌تر به نظر می‌رسند، به دلیل تقلید از روشی که دندان ها نور را منعکس می کنند.
  • بسیار مقاوم در برابر لک

معایب و مشکلات لمینت دندان‌های چینی:

  • آنها قابل تعمیر نیستند، بنابراین در صورت آسیب دیدن باید تعویض شوند
  • تکمیل درمان بیشتر طول می کشد (معمولاً سه جلسه)

مقایسه برتری لمینت با کامپوزیت

تنها راه برای تعیین اینکه آیا ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان برای شما مناسب است، این است که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی خود صحبت کنید و ملاحظات شخصی خود را بسنجید. اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید، احتمالاً طرح درمان کامپوزیت ونیر مناسب خواهد بود. با این حال، اگر یک نگرانی شدید زیبایی دارید، یا به دنبال طبیعی ترین و بادوام ترین راه حل درمانی هستید (و هزینه آن در نظر گرفته نمی شود)، روکش های چینی نتیجه فوق العاده ای به شما خواهند داد.

صرف نظر از اینکه در نهایت کدام ماده را انتخاب می کنید، می توانید مطمئن باشید که هر دوی آنها لبخند فوق العاده ای را ارائه می دهند. اما به دلایلی که در بالا ذکر شد. توصیه می کنیم اگر بودجه شما اجازه می دهد لمینت‌های دندان را تهیه کنید، زیرا دوام بیشتری دارند و نتیجه زیبایی به مراتب بالاتری دارند.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

نکات مراقبتی بعد از هیلینگ ایمپلنت دندان

عوارض ورزش کردن بعد از کاشت ایمپلنت

روش های خانگی رفع درد لثه

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!
سوالی دارید? چت در واتساپ