موارد نیاز به تعویض لمینت دندان

موارد نیاز به تعویض لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی موارد نیاز به تعویض لمینت دندان

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود نیاز به تعویض لمینت دندان وجود داشته باشد. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان موارد نیاز به تعویض لمینت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

شکستن:

با تمام تلاش هایی که شما برای نگهداری از دندان های خود می کنید امکان دارد که لمینت دندان شما ترک بردارد. لمینت دندان از دوام بالایی برخوردار است اما به استحکام و پایداری مینای دندان نیست. در صورتی که دائما غذاهای چسبنده، سخت را گاز بزنید امکان دارد که لمینت شما دچار شکستگی یا ترک شود.

افرادی که دندان قروچه می کنند به مرور زمان باعث سایش لمینت ها می شوند. فشار بیش از حدی که بر اثر ساییدگی به وجود می آید، باعث شکستگی لمینت می شود. افرادی که به صورت مداوم دندان قروچه می کنند می توانند برای محافظت از لمینت دندان از محافظ دهانی مخصوص که برای کاهش خزر و آسیب به دندان ها طراحی شده است استفاده کنند.

تغییر رنگ:

با توجه به اینکه لمینت دندانی در برابر تغییر رنگ و لکه از مقاومت بالایی برخوردار است اما این امکان وجود دارد که در ناحیه باندینگ ها دچار تغییر رنگ شوند. این مسئله می تواند موجب تغییر رنگ و زردی غیر طبیعی در قسمت لبه های دندان شوند. نکته دیگری که در ارتباط با تعویض لمینت وجود دارد این است که در برخی مواقع امکان دارد که لمینت ها در اثر زمان دستخوش تغییر رنگ شوند. در نتیجه این امکان وجود دارد که دندان های طبیعی شما نسبت به روکش ها با سرعت بیشتری دچار تغییر رنگ شوند. این مسئله باعث می شود که بین دندان های طبیعی و لمینت ها تفاوت رنگ به وجود بیاید.

پوسیدگی دندان های طبیعی:

همانطور که می دانید لمینت ها مستعد پوسیدگی نیستند اما این امر در مورد دندان های طبیعی صدق نمی کند. در برخی موارد این امکان وجود دارد که پوسیدگی دندان طبیعی باعث آسیب دیدگی لمینت ها شود که در این موقعیت لازم است لمینت دندان ها را تعویض کنید. در این موقعیت دندانپزشکان ابتدا دندان های پوسیده را ترمیم کرده سپس لمینت های جدیدی را به جای لمینت های قدیمی می گذارد. استفاده از مواد مناسب باعث می شود که لمینت ها مدت زمان طولانی تری را دوام بیاورند.

نصب اولیه نامناسب لمینت:

یکی از دلایل شایعی که باعث تعویض لمینت دندان ها می شود نصب اولیه نامناسب روکش ها است. در صورتی که از نصب روکش های دندان خود ناراضی هستید می توانید با مراجعه به دندانپزشک این شکل را مرتفع کنید. تولید لمینت های پرسلن در علم دندانپزشکی با هدف ایجاد ظاهر و احساس طبیعی انجام گرفته است.

نکاتی برای انجام لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

جدا شدن لمینت های پرسلن:

در برخی موارد این مشکل پیش می آید که لمینت ها از جای خودشان جدا شوند یا از بین بروند که در این موقعیت حتما باید لمینت دندان خود را تعویض نمایید. در صورتی که لمینت شما جدا بشود می توانید آن را نگه دارید پس از مراجعه به دندانپزشک در صورتی که لمینت آسیب ندیده باشد امکان دارد آن را مجددا بر روی دندان شما نصب کند. با این حال در اکثر موارد نیاز به ساخت لمینت جدید وجود دارد.

عفونت کانال ریشه ها:

زمانی که باکتری ها به شکل طبیعی در دهان شما فعالیت کنند باعث عفونت در دندان ها می شوند. این عفونت پیشروی کرده و به پالپ دندان می رسد. این مشکل امکان دارد بر اثر پوسیدگی دندان ها و آسیب های مربوط به آن ایجاد شود. هنگامی که پالپ دندانی درگیر عفونت شود این امکان وجود دارد که باعث درد و ناراحتی زیادی شود. یکی از احتمالات دیگر امکان سرایت عفونت به بخش های دیگر دندان ها و دهان وجود دارد. در صورتی که دندان های دارای لمینت دچار عفونت شوند برای درمان ریشه لازم است که لمینت پرسلن را بردارند پس از آن که عفونت کنترل و درمان شد یک روکش جدید بر روی دندان قرار دهند. در برخی موارد از تاج دندان برای درمان استفاده می شود.

عوامل باندینگ یا سیمان دندانپزشکی

با توجه به اینکه حساسیت به مواد دندانپزشکی بسیار کم اتفاق می افتد اما امکان دارد در برخی موارد استفاده از این مواد برای متصل کردن لمینت ها باعث واکنش تحریک و آلرژی در ناحیه لثه ها شوند که در این شرایط باید فورا به دندانپزشک مراجعه شود.

اندازه و رنگ اشتباه:

در برخی موارد عامل تعویض لمینت دندان سایز، شکل و رنگ نامناسب روکش ها است. دندانپزشکان وظیفه دارند برای ایجاد یک ظاهر مطلوب در لمینت بیماران نهایت تلاش خود را کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

روش انجام تعویض لمینت دندان

تعویض لمینت دندان مانند درمان اولیه می باشد. در ابتدا دندانپزشک لمینت هایی را که آسیب دیده یا به مرور زمان قدیمی شده اند را با دقت زیادی بر می دارند. پس از این مرحله یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را تراش می دهند تا بتوانند روکش را بهتر به دندان متصل کنند. پس از چسباندن روکش ها دندانپزشک لمینت را از هر جهت مورد بررسی قرار می دهند تا مطمئن شوند که در وضعیت مطلوبی قرار دارند. لمینت های جدید باید با دقت هر چه بیشتر در جای خود قرار دهند.

امکان ترمیم لمینت دندان

لمینت دندان برخلاف روکش های کامپوزیتی امکان ترمیم شدن ندارند اما قابل تعویض می باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که در صورتی که لمینت ها را به شکل مداوم و زود به زود تعویض کنید امکان آسیب دیدن دندان ها وجود دارد.

 

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

آشنایی با کاشت ایمپلنت دندان ساب پروستئال

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت دندان

تاثیر ویتامین ها بر پوسیدگی دندان ها

نظر در"موارد نیاز به تعویض لمینت دندان"

  1. محبوبه

    شکرخدا من نیاز به این کار پیدا نکردم چون دندانپزشکم دقت و حوصله داشت برای کارم و خودم هم سعی میکنم همیشه بهداشتمو داشته باشم

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ