پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

آشنایی با انواع پیوند استخوان دندان

پیوند استخوان دندان روشی است که دندانپزشک متخصص ایمپلنت برای افزایش مقدار استخوانی که در فک بیمار وجود دارد و برای مهیا کردن بهترین موقعیت مکانی برای کاشت ایمپلنت دندانی استفاده می‌کند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که برای کاشت ایمپلنت باید استخوان کافی در محل قرار گیری دندان مصنوعی وجود داشته باشد؛ تا علاوه بر نگهداری ایمپلنت کاشته شده به ترمیم استخوان فک و ظاهر دندان مصنوعی کمک کند.

روش‌های مختلفی برای پیوند استخوان وجود دارد که انتخاب این روش‌ها به عواملی مانند:

  • تشخیص ایمپلنتولوژیست،
  • میزان پیوند مورد نیاز،
  • موقعیت قرارگیری ناحیه که نیاز به پیوند دارد
  • ترجیح بیمار و … بستگی دارد.

بهترین زمان پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت

اگر بیماری که به ما مراجعه می‌کند نیاز به پیوند استخوان کمی داشته باشد؛ می‌توان این پیوند را در زمان کاشت ایمپلنت انجام داد؛ اما اگر نیاز به پیوند استخوان زیادی برای بیمار تشخیص داده شود، حداقل ۴ ماه قبل از کاشت ایمپلنت، پیوند استخوان باید انجام شود.

مواد مورد استفاده برای پیوند استخوان

مواد مورد استفاده برای پیوند استخوان از منابع مختلفی مانند: منابع انسانی، حیوانی یا مصنوعی گرفته می‌شود.

بر روی تمامی این منابع مورد استفاده در پیوند استخوان بررسی‌های دقیق علمی انجام گرفته است تا بدن انسان بتواند با آنها سازگاری بالایی داشته باشد و مشکلی ایجاد نشود.

انواع پیوند استخوان

چهار نوع اصلی پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان وجود دارد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

1. پیوند استخوان لثه به روش اتوگرافت

ایمپلنتولوژیست زمانی از روش اتوگرافت استفاده می‌کند که نیاز به پیوند استخوان گسترده در بیمار وجود داشته باشد. استخوانی که در این روش قرار است پیوند زده شود، معمولاً از بدن خود بیمار و نواحی مانند: لگن، فک، ران، ساعد، ساق پا و زانو تهیه می‌شود. این گرافت‌ها در استخوان دهان فرد پیچ می‌شوند و پیچ‌ها در زمان کاشت ایمپلنت از دهان خارج می‌شوند.

بعد از انجام پیوند به روش اتوگرافت، حدود ۴ هفته بیمار به استراحت احتیاج دارد تا بتواند بعد از آن به راحتی ورزش کند و بعد از سه ماه هم استخوان ران دوباره رشد خواهد کرد. باید توجه داشته باشید که انجام این عمل جراحی به دلیل تزریق مواد بیهوشی و عوارض جانبی بعد از آن و همچنین تزریق مسکن‌های قوی برای کنترل درد بیمار می‌تواند یکی از عوامل مورد توجه در این روش باشد.

در روش اتوگرافت، پیوند استخوان از کدام ناحیه بدن رایج‌تر است؟

معمولاً پیوند استخوان از لگن به فک رایج‌ترین نوع پیوند است؛ چون امکان برداشت مقدار قابل توجهی از استخوان مناسب در این ناحیه وجود دارد. علاوه بر آن استخوان لگن پس از پیوند دوباره رشد خواهد کرد و بیمار در صورت برداشت مقداری از استخوان دچار مشکل نخواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است نیاز به پیوند استخوان آن قدر زیاد و گسترده باشد که نیاز به پیوند از هر دو طرف ران وجود داشته باشد. در این صورت نیاز است که بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود و احتمال احساس درد هم در او وجود دارد.

پیوند استخوان دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

 

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

2. پیوند استخوان لثه به روش زنوگرافت

در روش زنو گرافت منبع مواد استفاده شده در پیوند استخوان از منابع طبیعی استخوانی تامین می‌شود. این مواد معدنی طبیعی در آزمایشگاه به صورت کاملا استریل از استخوان گاو تهیه و در فریزر نگهداری می‌شود.

روش زنوگرافت، روشی مطمئن و مناسب برای پیوند استخوان به حساب می آید که در طی سالیان زیادی مورد آزمایش و همچنین مورد استفاده قرار گرفته است و هیچ گونه مشکل خاصی برای انسان‌ها به وجود نمی آورد.

مزایا و معایب پیوند استخوان به روش زنوگرافت چیست؟

  • مزایا: به دلیل این که منبع تامین مواد پیوند استخوان در خارج از بدن انسان وجود دارد، نیاز به عمل جراحی و خارج کردن مغز استخوان وجود ندارد و تنها یک عمل جراحی برای پیوند استخوان انجام می‌شود. همچنین به دلیل استریل بودن و نگهداری این مواد در فریزر آزمایشگاه‌ها شانس انتقال بیماری بسیار پایین است.
  • معایب: در بیمارانی که نیازمند ترمیم‌هایی گسترده با سطح وسیع هستند، این روش غیر قابل استفاده است.

3. پیوند استخوان لثه به روش آلوگرافت

در روش آلوگرافت همانند روش زنو گرافت منبع تامین مواد برای پیوند استخوان فک برای ایمپلنت از خارج بدن خود بیمار تامین می‌‎شود؛ با این تفاوت که در روش آلوگرافت از استخوان طبیعی انسان دیگری استفاده می‌شود.

استخوانی که در جراحی آلوگرافت مورد استفاده قرار می گیرد، از بدن یک فرد فوت شده تهیه می‌شود. استخوان‌های مورد استفاده در روش آلوگرافت قبل از پیوند در آزمایشگاه بررسی و به روش‌های خاصی استریل می‌شوند و تا زمان استفاده در فریزرهای مخصوصی نگهداری می‌شوند.

مزایا و معایب پیوند استخوان به روش آلو گرافت

  • مزایا: این روش هم مانند روش زنو گرافت، نیاز به دو عمل جراحی ندارد و برای تامین استخوان تنها یک عمل پیوند انجام می‌شود.
  • معایب: با وجود اینکه استخوان‌ها در آزمایشگاه به طور دقیق بررسی و آزمایش می‌شوند؛ اما باز هم امکان انتقال بیماری به فرد دریافت کننده پیوند وجود دارد.

4. پیوند استخوان لثه به روش آلوپلاست

آخرین روش پیوند استخوان دندان در کاشت ایمپلنت، روش آلو پلاست است. که کاملاً با سه روش قبلی متفاوت است؛ یعنی در این روش از استخوان طبیعی حیوانات، انسان دیگر یا خود بیمار استفاده نمی‌شود.

در روش آلو پلاست به جای پیوند استخوان از مواد مخصوصی که به آن‌ها مواد سنتزی می‌گویند، استفاده می شود. به این صورت که سلول‌های بدن را با استفاده از مواد سنتزی تحریک می‌کنند تا به بافت استخوانی تبدیل شوند.

مزیت روش پیوند استخوان آلو پلاست چیست؟

مهمترین مزیت روش آلو پلاست این است که علاوه بر کاهش امکان انتقال بیماری، کم تهاجمی ترین عمل پیوند استخوان محسوب می‌شود.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (بهترین دندانپزشک اصفهانبهترین جراح لثه اصفهانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان):

جلوگیری از تحلیل استخوان فک

مزایای انواع پیوند استخوان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ