کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر چه کاربردی دارد؟

کاربرد کامل وسیع کننده برای افرادی است که با مشکلات مربوط به فواصل دندانی دست و پنجه نرم می‌کنند، چون ایده اصلی این دستگاه ایجاد فضا و تقارن در امتداد فک است تا دندان‌ها به درستی در جای خود رشد کنند.

مهمترین کاربرد بزرگ‌کننده‌های فک عبارت‌اند از:

  • کراس بایت

کراس بایت (Crossbite) معمولا به این دلیل رخ می دهد که فک بالا خیلی کوچک است و نمی‌تواند به درستی روی فک پایین قرار بگیرد. این باعث می‌شود که برخی از دندان های پایینی خارج از دندان‌های بالایی بایت داشته باشد.

کراس بایت می‌تواند قدامی یا خلفی باشد؛ و کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر معمولا برای رفع کراس بایت خلفی است.

  • شلوغی شدید

شلوغی شدید (Severe Crowding) وضعیتی است که بیشتر دندان‌های قدامی فک بالا یا پایین روی هم قرار می‌گیرند. علاوه بر چرخش‌های دندانی و همپوشانی‌ها، شلوغی دندان‌ها را می‌توان بر اساس میزان خاصی از ازدحام طبقه‌بندی کرد.

یک وسیع کننده می‌تواند فک را به گونه‌ای که دندان‌های دائمی فضای کافی را داشته باشند، بزرگ کند. به این ترتیب، شلوغی در آینده به حداقل می‌رسد و از نیاز به کشیدن دندان‌ها هم جلوگیری می‌شود.

  • دندان‌های نهفته

دندان‌ها می‌توانند مسیر رشد یک دندان دیگر را مسدود کنند؛ و وقتی دندان زیر استخوان یا بافت لثه گیر می‌کند، به آن دندان نهفته (Impacted Teeth) می‌گویند. این اتفاق بیشتر دندان‌های نیش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کاربرد وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر برای دندان‌های نهفته این است که به ایجاد فضای کافی برای رشد دندان نهفته (بدون مداخله تهاجمی) کمک می‌کند.

بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

  • آپنه خواب

کاربرد کامل وسیع کننده شامل کاهش علائم آپنه خواب (Sleep Apnea) هم می‌شود. آپنه خواب اختلالی است که الگوی تنفس فرد را هنگام خواب قطع می‌کند. با تنظیم مجدد فک، پالاتال اکسپندر به باز کردن راه‌های هوایی به سمت مجرای تنفسی بیمار کمک می‌کند تا خواب بهتری داشته باشند.

سایر کاربردها

  1. اصلاح سایر مشکلات بایت (اورجت، اوربایت، آندربایت و اپن‌بایت)
  2. دندان‌های کج
  3. دندان‌های دارای همپوشانی
  4. بهبود جویدن، تنفس و گفتار

مطالعه بیشتر:

انواع پالاتال اکسپندرها کدام هستند؟

طرز کار وسیع کننده کام

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ