بررسی انواع ارتودنسی دندان نیش

بررسی انواع ارتودنسی دندان نیش | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

آشنایی با انواع ارتودنسی دندان نیش

دندان سوم در ردیف دندان های قدامی که در اولین نقطه از انحنا و قوس فک، دندان نیش است که هم به لحاظ زیبایی و هم کاربردی نقش مهمی دارد. دندان نیش ریشه ی محکمی دارد و جزء آخرین دندان هایی است که از بین می روند. در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی به صورت کامل رشد می کند. مشکلاتی شایع در مورد دندان نیش وجود دارد که نیاز به درمان ارتودنسی دارند. در ادامه به توضیح درباره ی انواع مشکلات دندان نیش و مراحل ارتودنسی آن می پردازیم. در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان که برای شما گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی انواع ارتودنسی دندان نیش خواهیم پرداخت.

اصلاح دندان نیش

از آنجایی که دندان نیش خصوصا در فک بالا، آخرین دندانی است که کامل رشد می کند ممکن است کج یا بیرون زده از قوس فک باشد. این مشکل زمانی رخ می دهد که حرکت دندان های مجاورش فضا برای رشد دندان نیش گرفته شده پس دندان نیش هم منحرف می شود. صاف بودن دندان نیش و تراز آن با سایر دندان های مجاورش با استفاده از ارتودنسی قابل درمان است.گاه بیمار تصور می کند که اصلاح دندان نیش به تنهایی کافی است درحالیکه بهم ریختگی دندان ها بهم وابسته است و برای اینکه یک دندان برای حرکت به سمت موقعیت درست نیاز به جابه جایی همه دندان هاست تا نسبت به هم منظم و تراز شوند.

مطلب پیشنهادی : مزایا ، عیوب و اصول مراقبتی ارتودنسی سرامیکی دندان

دندان نیش بیرون زده

گفته شد دندان های دیگر ممکن است که به سمت جای خالی دندان نیش پیشروی کنند، حال اگر فک هم کوچک باشد مزید بر علت می شود که دندان نیش آن مقدار سطح لازم برای جوانه زدن را نداشته باشد، در این صورت ممکن است که به صورت کج، ناموزون و بالاتر از قوس فک رشد کند که باز هم به دلایل زیبایی و کارکرد نیاز به ارتودنسی دارد تا صاف شود.

دندان نیش نهفته

زمانی که فضای کافی در فک برای رشد دندان نیش وجود نداشته باشد، دندان نهفته باقی می ماند اما نبود دندان نیش زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار می دهد. جراحی دندان نیش نهفته یکی از راه های درمان آن است. البته جراحی به تنهایی کفایت نمی کند. به کمک جراحی تنها بخشی از تاج دندان نمایان می شود و برای اینکه دندان نیش به سمت جایگاه درست سوق داده شود، نیازمند درمان ارتودنسی دندان است.

ارتودنسی دندان نیش بالا

ارتودنسی دندان نیش بالا در میان دندان های نیش شایع تر است. در بیشتر موارد مشاهده شده است که ناهنجاری معمولا فقط در یکی از دندان های نیش رخ می دهد. چون دلیل این اتفاق کمبود فضا برای رشد دندان نیش و یا کوچکی فک است و در موارد کمی هر دو دندان نیش در یک فک دچار مشکل هستند.

کشیدن دندان نیش در ارتودنسی

گاهی اوقات هم پیش می آید که متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که ناهنجاری دندان نیش با ارتودنسی قابل درمان نیست و دندان نیش باید کشیده شود. دندان نیش یک ریشه قوی دارد و کشیدن آن ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. البته نه تنها دندان نیش، دندان های آسیایی نیز کاندیدایی برای کشیدن هستند. هدف از کشیدن دندان های آسیایی ایجاد فضا برای حرکت و جایگیری دندان های دیگر است. البته که دندانپزشکان هم طرفدار ارتودنسی بدون کشیدن دندان هستند خصوصا اگر دندانی کاملا سالم باشد اما گاهی اوقات با مشکل شلوغی دندان و کوچکی فک روبرو هستیم که تنها چاره کشیدن دندان است. دکتر حسین برجیان فلوشیپ تخصصی لیزر دندانپزشکی با استفاده از جدیدترین وسال و دستگاه های بروز دندانپزشکی آماده ارائه کلیه خدمات به زیبا جویان عزیز است.

مزایا ، عیوب و اصول مراقبتی ارتودنسی سرامیکی دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مزیت های ارتودنسی دندان نیش

شاید درمان ارتودنسی یک درمان طولانی باشد و در درازمدت نتیجه دهد اما از مزایای بی نظیر آن نیز نباید غافل شد. هرگونه ناهنجاری در ناحیه فک و دندان ها عوارض خاص خود را دارد. از مزایا ارتودنسی یک ارتودنسی یک دندان نیش دندان نیش نهفته این است که از بروز انواع مشکلات ناشی از دندان نیش نهفته یا کج جلوگیری به عمل می آید.

مشکلات ناشی از ناهنجاری های دندان نیش

 • تجمع باکتری و ایجاد عفونت بر اثر شلوغی و عدم توازن دندان ها
 • درد استخوان فک
 • بوی بد دهان
 • آسیب به دیگر دندان ها

دندان های نیش بیرون زده و کج که زیر و روی دندان های مجاور قرار می گیرند، بهداشت دندان ها را ضعیف می کند. این موضوع محیط را کاملا مستعد تجمع انواع باکتری و بروز عفونت ها می کند. جلوگیری از تمام این مشکلات از مزیت ارتودنسی دندان نیش عقب رفته است.

مراحل انجام ارتودنسی دندان نیش نهفته

اصلاح دندان نیش نهفته شامل دو مرحله است. یکی جراحی لثه که بافت لثه کنار زده می شود تا بخش از تاج دندان نیش نهفته نمایان شود. مرحله دیگر ارتودنسی است که کمک می کند تا دندان های مجاور دندان نیش به سمت مخالف حرکت کنند تا فضا برای دندان نیش ایجاد شود. بعد از ایجاد فضای لازم و پروسه نمایان کردن تاج دندان نیش درمان به پایان نمی رسد و لازم است که دندان نیش به موقعیت درست هدایت شود. این کار هم به کمک ارتودنسی انجام می شود.
متخصص ارتودنسی، براکتی (نگین های ارتودنسی) را روی دندان نیش نصب می کند تا بتواند تحت تاثیر فشاری که وارد می کند، حرکت کند. این براکت ظاهر نازیبایی دارد که بعد از نصب براکت با بخیه بافت لثه، پوشانده می شود.
یک زنجیر طلایی از یک طرف به براکت دندان نیش و از طرف دیگر به سیم اتصال براکت ها وصل می شود تا دندان نیش به سمت جایگاه درست هدایت شود.

ارتودنسی دندان نیش بیرون زده

مراحل ارتودنسی دندان نیش تفاوتی با سایر دندان ها ندارد و به همان روشی که برای ناهنجاری سایر دندان ها به کار برده می شود در مورد دندان نیش هم می تواند به کار برده شود. دندان نیش بیرون زده مانند نهفته نیاز به جراحی ندارد و تنها با براکت های ارتودنسی قابل درمان است. مانند سایر دندان های کج و نا متوازن تحت فشار براکت های ارتودنسی حرکت و در جای درست قرار می گیرد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مراقبت های لازم بعد از ارتودنسی دندان نیش

به هنگام ارتودنسی به دلیل وجود تجهیزات برای درمان انجام مراقبتهای لازم بعد از ارتودنسی کمی دشوار می شود که اگر از نخ دندان ها و مسواک های مخصوص ارتودنسی به شیوه ی صحیح استفاده کنید، این دشواری کمتر خواهد شد.

 • نحوه صحیح کشیدن نخ دندان و مسواک زدن به طور صحیح را بیاموزید که بهداشت دهان و دندان را تقویت و از بروز انواع بیماری ها نظیر عفونت، آبسه و تغییر رنگ دندان ها بعد از ارتودنسی جلوگیری می کند.
 • روزانه بعد از وعده غذایی از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید. حداقل دوبار این کار را در روز انجام دهید.
 • در صورت احساس درد از مسکن طبق دستور دندانپزشک خود استفاده کنید
 • از کمپرس سرد در کاهش درد، التهاب و تورم موثر است، استفاده کنید.
 • دندان هار در ارتودنسی تحت فشار براکت ها کمی شل می شوند تا بتوانند به موقعیت درست هدایت شوند، پس از خوردن، جویدن و شکستن انواع خوراکی های سفت و سخت جدا پرهیز کنید.

مدت ارتودنسی دندان نیش

طول درمان ارتودنسی تنها به نوع ناهنجاری وابسته نیست که بتوان گفت مدت ارتودنسی دندان نیش چقدر طول می کشد. اما در مورد دندان های نیش در فاصله زیادی از موقعیت درست خود داشته باشد، مدت درمان طولانی تر و حداقل یک سال می شود. شدت ناهنجاری دندان و فک، نوع درمان ثابت است یا متحرک، روش ارتودنسی به کار رفته( ارتودنسی دیمون، سرامیکی و …)، سن بیمار و میزان همکاری بیمار در انجام مراقبت ها همه و همه از عوامل تاثیر گذار در طول درمان هستند. به طور معمول بین ۶ماه تا ۲۴ ماه می تواند متغیر باشد.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

 • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ