روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی

روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی

بیوپسی در دندانپزشکی به نمونه برداری یا برداشتن بافت ها یا مایعات از بدن برای بررسی، به منظور تعیین وجود یا علت بیماری گفته می شود. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم.  بیوپسی برای اکثر ضایعاتی که بیش از دو هفته باقی می‌مانند و با عملکرد دهان تداخل دارند یا با حذف محرک‌های موضعی بهبود نمی‌یابند حتما توصیه می‌شود. تعیین نوع بیوپسی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر ضایعه کوچک است و دندانپزشک فکر می کند که خوش خیم است یا سرطانی نیست، بیوپسی اکسیزیونال انجام می شود، اگر چه ضایعه بزرگ باشد و احتمال بدخیم یا سرطانی بودن آن وجود داشته باشد، نمونه برداری اینکشنال انجام می شود. روش بیوپسی دهان در دندانپزشکی به روش های مختلفی انجام می شود، که در ادامه به برخی از این روش ها به شکل مختصر اشاره خواهیم کرد.

بیوپسی پانچ

بیوپسی پانچ معمولا در درماتولوژی برای نمونه برداری از ضایعات پوستی استفاده می شود. همچنین برای بیوپسی لثه به ویژه برای موارد پمفیگوس وولاگاریس یا پمفیگوئید غشای مخاطی استفاده می شود.

بیوپسی اکسیزیونال

در بیوپسی اکسیزیونال کل ضایعه را از بین می برد و هم یک روش درمانی و هم یک روش تشخیصی است. بیوپسی برش‌دهنده معمولاً برای ضایعات 1 سانتی‌متری یا کمتر، برای ضایعات خوش‌خیم حتی بزرگ‌تر برای جلوگیری از جراحی‌های متعدد، یا زمانی که برداشتن کامل بدون عوارض قابل توجه امکان‌پذیر است، استفاده می‌شود.

بیوپسی برشی

روش بیوپسی برشی شامل برداشتن بخش کوچکی از بافت ضایعه برای اهداف تشخیصی است. بیوپسی برشی معمولاً برای موارد ذیل استفاده می شود:

  • وقتی یک ضایعه به اندازه کافی بزرگ باشد که برداشتن قطعی برای تشخیص بافت شناسی باعث بروز عوارض قابل توجهی می شود.
  • در صورت لزوم برای متقاعد کردن بیمار مبنی بر وجود پاتولوژی جدی، اگرچه بیمار ممکن است موافق نباشد یا ممکن است بیماری بدون علامت باشد.
  • زمانی که ضایعه ایجاد شده به بدخیمی بسیار مشکوک است و بیوپسی برای تایید و تشخیص سریع به جای تلاش برای حذف کامل سرطان با حاشیه های واضح انجام می شود.

آشنایی با سدیشن در دندانپزشکی | بهترین جراح لثه اصفهان

موارد استفاده از بیوپسی باز برشی یا اکسیزیونال

اگر بیوپسی باز برش یا اکسیزیونال انجام می دهید، پزشک یک برش کوچک روی پوست ایجاد می کند. ممکن است در حین عمل کمی فشار یا ناراحتی جزئی احساس کنید. بی حسی موضعی که پزشک شما استفاده می کند باید از احساس درد در شما جلوگیری کند. ممکن است برای توقف هرگونه خونریزی، کوتریزاسیون الکتریکی لازم باشد. این روش شامل استفاده از جریان الکتریکی یا لیزر برای مهر و موم کردن عروق خونی است. در برخی موارد، پزشک از بخیه برای بستن ناحیه باز و تسریع بهبودی استفاده می کند. گاهی اوقات بخیه ها قابل جذب هستند. این بدان معنی است که آنها به طور طبیعی حل می شوند. اگر نه، باید در عرض یک هفته بازگردید تا آنها را حذف کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

بیوپسی با سوزن ظریف از راه پوست

اگر بیوپسی با سوزن ظریف از راه پوست انجام می دهید، پزشک یک سوزن را از طریق ضایعه روی لثه شما وارد می کند و برخی از سلول ها را استخراج می کند. آنها ممکن است همان تکنیک را در چندین نقطه مختلف در ناحیه آسیب دیده تکرار کنند.

بیوپسی سوزنی هسته از راه پوست

اگر بیوپسی سوزنی هسته از راه پوست انجام می دهید، پزشک یک تیغه دایره ای کوچک را روی ناحیه آسیب دیده فشار می دهد. سوزن قسمتی از پوست را با حاشیه گرد برش می دهد. با کشیدن مرکز ناحیه، پزشک یک پلاگ یا هسته سلولی را استخراج می کند. هنگامی که نمونه بافت بیرون کشیده می شود، ممکن است صدای کلیک یا ترکیدن بلند را از سوزن فنری بشنوید. در طول این نوع بیوپسی به ندرت خونریزی زیادی از محل وجود دارد. این ناحیه معمولاً بدون نیاز به بخیه بهبود می یابد.

بیوپسی برس

اگر بیوپسی با برس انجام می دهید، ممکن است نیازی به بی حسی موضعی در محل نداشته باشید. پزشک یک برس را به شدت روی ناحیه غیر طبیعی لثه شما می مالد. ممکن است در طول این روش فقط خونریزی، ناراحتی یا درد کمی را تجربه کنید. از آنجایی که این تکنیک غیرتهاجمی است، پس از آن نیازی به بخیه نخواهید داشت.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

اهمیت و ضرورت تمیز کردن زبان

آشنایی با روند بازسازی دندان

علت روکش کردن دندان بعد از عصب کشی

نظر در"روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی"

  1. بحرانی

    زیر زبان کنار ناحیه لثه بافتی به وجد اومده بود که با بیوپسی دکتر برجیان برداشته شد و مشکلم برطرف شد

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ