سن مناسب برای اقدام به ایمپلنت

سن مناسب برای اقدام به ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

محدوده سنی ایمپلنت دندان

زمانی که یک دندان فرد به صورت کامل از بین می رود و امکان پر کردن آن وجود ندارد، باید از ایمپلنت که روش دیگری جهت ایجاد دندان است، استفاده کرد. در این روش یک پایه تیتانیومی با انجام جراحی روی استخوان فک متصل می شود و این امکان را فراهم می آورد که تاج دندان روی آن قرار بگیرد. اما از آنجایی که در این عمل جراحی از یک ماده ثانویه برای نصب دندان استفاده می شود، نیاز است شرایط برای برقراری بافت و ماندگاری فراهم باشد. یکی از این شرایط محدوده سنی ایمپلنت دندان است، جایی که باید بدانیم آیا ایمپلنت گزینه مناسبی برای کودکان، نوجوانان و افراد مسن می باشد یا خیر؟

سن مناسب برای اقدام به ایمپلنت

درست است که در غربالگری و تعیین معیارهای مهم برای جراحی ایمپلنت سن یکی از واحدهایی است که بررسی می شود. و موارد دیگری از قبیل محل دندان، تعداد دندان از دست رفته، وضعیت یکپارچگی استخوان فک، سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی نیز در انجام ایمپلنت تاثیر گذار هستند؛ اما نمی توان معیار سن را نادیده گرفت.

در مورد کودکان و نوجوانان باید گفت که همزمان با رشد قدی و تغییرات جسمی فرد در این سن، استخوان فک او نیز در حال رشد کردن است، بنابراین نمی توان در سن زیر ۱۸ سال عمل ایمپلنت را انجام داد.

مورد بعدی زمانی است که نیاز به کاشت چند ایمپلنت وجود دارد. در این مورد نیز بخاطر حضور چند ایمپلنت و تاج دندان در یک ناحیه، مقاومت در برابر رشد استخوانی ایجاد می شود و باعث دفرمه شدن فک و تغییر فرم صورت در جوانی خواهد شد.

اما بعد از سن ۱۸ سالگی تقریبا فرم و رشد فک به مقدار کافی رسیده است و دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید بود.

به صورت محدود و تک دندان در سن پایین تر از ۱۸ سال می توان ایمپلنت را انجام داد. اما نیاز است زمانی که فرد به سن ۱۸ سالگی رسید ایمپلنت جابجا شود. و ایمپلنتی قرار داده شود که با سطح دندان های دیگر هم خوانی داشته باشد.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت نیاز است که فرد دارای سلامتی عمومی باشد و مشکلاتی از قبیل دندان قروچه، فشار دندان، بیماری های خونی، دریچه مصنوعی قلبی، دیابت، بیماری های کلیوی، پوکی و نرمی استخوان و سابقه سکته قلبی را نداشته باشد. چرا که این بیماری ها و مشکلات باعث می شوند احتمال سازگاری ایمپلنت با لثه و رسیدن به یک ساختار پایدار بسیار پایین بیاید. در زمان مراجعه به متخصص حتما در مورد بیماری ها و داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

تراکم استخوان مورد بعدی است که برای ثبات ایمپلنت حتما باید از حد مورد تایید برخودار باشد.

از دیگر شرایط لازم برای کاشت موفق ایمپلنت می تون موارد زیر را بر شمرد :

 1. عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی : در ترکیب این مواد، عناصری وجود دارد که برای قبول ایمپلنت در لثه و یکنواخت سازی بافت ایجاد مشکل می کنند. بنابراین زمانی که در دوره دریافت ایمپلنت و درمان هستید، نباید از این موارد مصرف کنید.
 2. عدم ضعف در سیستم ایمنی بدنی : افرادی که به دلایل مختلف مانند جراحی های پیاپی، مصرف دارو، داشتن رادیوتراپی و .. دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن هستند، امکان انجام ایمپلنت را ندارند.
 3. عدم اعتیاد به مواد مخدر : اعتیاد به هر کدام از انواع مختلف مواد مخدر، مانعی برای کاشت دندان می باشد.
 4. سلامتی کامل دهان، لثه و دندان : برای انجام ایمپلنت نیاز است که هیچ بیماری دهانی نداشته باشید و فک و لثه شما بدون عفونت، زخم و مشکلات دیگر باشد.

سن مناسب برای اقدام به ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

امکان انجام ایمپلنت برای افرادی که دارای شرایط زیر نباشند مناسب نیست :

 • افراد زیر ۱۸ سالی که هنوز رشد فک آنها کامل نشده است.
 • افرادی که برای ناحیه سر و گردن پرتو درمانی انجام داده اند.
 • افراد مصرف کننده الکل.
 • بانوان باردار.
 • ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های همبند و هموفیلی.
 • افرادی که از داروهای خاص ماند استروئید و کورتون استفاده می کنند.
 • زمانی که فرد درگیر دندان قروچه پیوسته شبانه باشد.

دندان پزشک در کنار اطلاعاتی که از بیمار تهیه می کند و معایناتی که از طریق بررسی عکس های رادیوگرافی فک بیمار و در مواردی بررسی نتیجه سی تی اسکن انجام می‌دهد، با توجه به شرایط مختلف بدنی و شکل و تراکم استخوانی فک، تشخیص می دهد که بیمار برای انجام ایمپلنت مناسب است یا خیر. زمانی که تشخیص نهایی انجام شد، در مورد هزینه و موارد جانبی نظرش را اعلام می کند تا در صورت توافق جراحی ایمپلنت انجام شود.

آیا در هر سنی می توان ایمپلنت دندان انجام داد؟

انجام ایمپلنت از آن روش درمان هایی است که محدودیت بالایی به سن ندارد و امکان آن برای افراد در تمام سنین فراهم می باشد، به جز یک مورد که آن افراد زیر ۱۸ سال و در سن رشد می باشند. در واقع پارامترهایی مانند استحکام استخوان، تراکم استخوان و سلامت فرد عوامل مهمتری در انجام ایمپلنت نسبت به سن فرد هستند.

زمانی که فرد در سن رشد قرار دارد نیز امکان انجام ایمپلنت برای او وجود دارد. اما باید به این نکته توجه شود که با رشد فک، ایمپلنت و تاج دندان ایجاد شده ممکن است نسبت به سایر دندان ها کوتاه تر شود. و نیاز به ترمیم مجدد یا ایمپلنت مجدد وجود داشته باشد.

مورد بعدی این است که اگر چند دندان کنار هم از بین رفته باشند و فرد در سن پایین اقدام به ایمپلنت نماید، رشد استخوان فک در آن ناحیه محدود می شود. و ممکن است به دلیل اینکه باقی قسمت های فک در حال رشد هستند، هندسه و فرم فک دچار تغییر و عدم تناسب گردد.

اما از نظر سن بالا هیچ محدودیتی نیست و شما از ۱۸ سال تا هر سنی حتی میانسالی و پیری می توانید برای کاشت ایمپلنت اقدام کنید.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (بهترین دندانپزشک اصفهانبهترین جراح لثه اصفهانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان):

علل دندان درد بعد از ایمپلنت

دلایل تعویض ایمپلنت دندان

درمان ایمپلنت با استفاده از لیزر

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ