طبقه بندی انواع صدمات به عصب دندان

طبقه بندی انواع صدمات به عصب دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با طبقه بندی انواع صدمات به عصب دندان

هدف از معاینه بیمار مشخص کردن طبقه بندی صدمه به عصب دندان و در نتیجه شانس بهبودی آن است .چندین طبقه بندی برای آسیب عصب که هر کدام مزایای خاص خود را دارند ، به ویژه برای پزشکان که این مشکل را درمان می کنند ، وجود دارد.طبقه بندی saddon در مورد اتفاقات موردی و گهگاهی که اغلب دندانپزشکان با آن برخورد می کنند ، مفیدتر و استفاده از آن آسانتر است و در این کتاب معرفی می شود. مطلب امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان که برای شما خوانندگان عزیز گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی طبقه بندی انواع صدمات به عصب دندان خواهیم پرداخت.

۳ نوع آسیب عصبی در طبقه بندی saddon وجود دارد:

  • AXONOTMESIS
  • Neurotmesis
  • Neurapraxia

آسیب مختصر به عصب است که بر اثر فشرده شدن یا عقب کشیدن عصب اتفاق می افتد. مثال هایی از فشردگی عصبی شامل : فشار حاصل از رتراکتور بر روی سوراخ منتال ، فشار هیرولیک ناشی از سالین یا خون موجود در محل ایمپلنت در زمان پیچانده شدن ایمپلنت در محل اوستتومی، خونریزی پس از عمل درون استخوان یا اطراف سوراخ منتال ، ایمپلنتی که وارد کانال مندیبل شده است . تکه ای از استخوان که در زمان تهیه محل اوستئوتومی و یا قرار دادن ایمپلنت به کانال دست اندازی کرده یا حتی یک بخیه خیلی ناشی از کنار زدن فلپ در برابر تروما در حین استفاده از دریل های چرخشی می باشد . اما در neuraparaxia هیچ نوع ژرنراسیون آکسونی وجود ندارد.

در خلف نقطه آسیب عصب ها توقف موقتی هدایت عصبی در حین دوره بهبودی عصب دارد . اغلب بهبود ناگهانی حس تغییر یافته در طی ۱ تا ۴ هفته پس از این نوع آسیب عصبی اتفاق می افتد . خوشبختانه شایع ترین آسیب عصبی مشاهده شده وقتی هیچ گونه تهاجم مشخص به تنه عصبی انجام نشده ، این نوع است. هنگامی که دو روز پس از جراحی آسیب عصبی در بیمار دیده می شود ، یک روز خوراکی کورتیکواستروئید ( به طور مثال decadron دوز ۸ میلی گرمی ) التهاب و تورم در ناحیه را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی : مزایای استفاده از تکنیک های وستیبولوپلاستی

اگر در حین جراحی تنه عصبی بیش از حد معمول فشرده یا کشیده شود، نوع داخل وریدی کورتیکواستروئید ( برای مثال ۱ تا ۲ میلی لیتر decadron دوز ۴ میلی گرم بر میلی لیتر بر روی موضع آسیب دیده به مدت ۱ تا ۲ دقیقه استعمال می شود .این نحوه استعمال مستقیم ، ریسک تشکیل احزاب Nissl حاصل از تجزیه اجسام که سبب پاراستزی می شود، کاهش می دهد .

AXONOTMESIS نوعی از آسیب عصبی با از دست رفتن یکپارچگی آکسونی را تشریح می کند . در هر صورت ، ساختار کلی عصب دست نخورده باقی می مان( اندونوریوم سالن است ). این نوع از آسیب ، بارزتر است و ممکن است منجرDYsethesia یا بهبودی کمتر از نرمال عصب شود. آسیب عصبی کششی ناشی از کنار زدن فلپ بافت نرم ممکن است سبب بروز این اختلال گردد. تا ۲۰٪ افزایش طول عصب در حد الاستیک باقی می ماند ولی ۳۰٪ افزایش طول ، باعث تغییر ساختاری آن می شود.

بررسی چگونگی نحوه کار سیلانت‌ها | بهترین دندانپزشک اصفهان

هنگامی که قطر مجموعه عصبی در محل خروج از سوراخ منتال کم است. این نوع آسیب شیوع بیشتری دارد. کشش آهسته تر عصب در هنگام کنار زدن فلپ آکسون های تنه عصبی بهتر تحمل می شود . همچنین دریل ایمپلنت ممکن است بر بالای کانال نوروواسکولر وارد شده و این حالت را ایجاد کند . در صورتی که رادیوگرافی تهیه شده پس از عمل جراحی تهاجم اندک ایمپلنت به فضای کانال را آشکار سازد ، محتاطانه تر این است که بیرون آورده شده و Decadroneدوز ۴ میلی گرم بر میلی لیتر استعمال شود . کورتیکواستروئید ها نوروسرجری های بعد از ترومای به عصب با موفقیت استفاده شده اند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان 

کاهش میزان التهاب میزان بهبودی را افزایش می دهد . در این پروتکل هیج گونه ریسک عفونت وجود ندارد.پس از ۲ تا ۳ دقیقه صبر کردن ، ایمپلنتی با طول کوتاهتر در محل قرار داده می شود. به علاوه کورتیکواستروئید خوراکی ( Decadrone ) برای ۳ تا ۵ روز تجویز می شود. دوز معمول ۸ تا ۱۲ میلی گرم در صبح روز اول، ۴ تا ۶ میلی گرم در صبح روز دوم ۲ تا ۳ میلی گرم در صبح روز سوم است.

علائم اولیه بهبود عصب در این نوع از آسیب ۱ تا ۳ ماه پس از آسیب بروز نمی کنند . علائم این نوع آسیب عصبی بلافاصله پس از جراحی بروز کرده و ندرتا مربوط به تورم بافت نرم ، مکر در صورت بسیار شدید بودن آن ، می شود. ممکن است ورود سوزن تزریق بی حسی به داخل تنه عصبی این نوع آسیب را به وجود آورد ، اگر چه اغلب این حالت سبب neuraparxia می گردد . آسیب به عصب لینگوال در حین بررسی ها شایع تر از عصب آلوئولار است. این شیوع در زنان در مقایسه با مردان به نسبت ۲ به ۱ است . در صورت آسیب به عصب لینگوال ، ۸۰٪ بیماران از حس چشایی تغییر یافته شکایت دارند و عمده آنها هیچ گونه بهبودی را طی ۹ آلی ۱۹ ماه پس از آسیب نشان نمی دهند.

نکته :

  • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم


دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ