علل تعویض آمالگام با کامپوزیت

علل تعویض آمالگام با کامپوزیت | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی علل تعویض آمالگام با کامپوزیت

تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌‌دهند که به دلایل زیر به عوض کردن فیلینگ آمالگام خود بپردازند. در مطلب امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان علل تعویض آمالگام با کامپوزیت را مورد بررسی قرار می دهیم.

کم بودن طول عمر فیلینگ نقره

برخلاف کامپوزیت که به دندان وصل می‌شود فیلینگ آمالگام روی سطح دندان قرار داده می‌شود. اگر شما نیز قبل از فیلینگ آمالگام استفاده کرده باشید می‌دانید که طول عمر آن حدود ۱۰ سال است. با گذر زمان این نوع فیلینگ از بین می‌‌رود و دندان در معرض خطر ورود باکتری‌ها قرار می‌گیرد و ریسک شروع پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد و متاسفانه شما حتی نمی‌توانید این اختلال را مشاهده کنید. اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟ در صورتی که آمالگام از روی سطح دندان برداشته شود باعث می‌شود که دندان شروع به پوسیدگی نماید و به علت از بین رفتن دندان شما به روکش دندان نیاز داشته باشید. اگر شما از دردسرهای حاصل از استفاده از این نوع فیلینگ خسته شده اید می‌توانید برای تعویض آن اقدام کنید.

وجود جیوه در آمالگام

بیش از ۵۰ درصد از فیلینگ آمالگام از جیوه ساخته شده است که به شدت باعث بروز واکنش آلرژیک می‌شود. شایع ترین واکنش آلرژیک و علامت آلرژی به چیزی اختلال در عملکرد غشای مخاطی دهان است که در اطراف فیلینگ به صورت سفید رنگ دیده می‌شود. سایر علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک عبارت است از احساس سوزش و خونریزی از لثه، احساس طعم فلزی در دهان و بروز التهاب.

هنگامی ‌که با این علائم و نشانه‌ها مواجه می‌‌شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که فوراً به دندان پزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنند که آیا مشکل ایجاد شده واقعاً به علت جیوه موجود در آمالگام به وجود آمده است یا خیر زیرا این علائم و نشانه‌ها تا حدودی شایع هستند و سایر بیماری‌ها نیز می‌‌توانند باعث به وجود آمدن آنها شوند سپس باید برنامه درمان و تعویض آمالگام طراحی شود. از آنجایی که درمان هر دندان با تاثیرات خاصی بر بدن همراه از معمولاً پس از ترمیم دندان شامل استراحت نیاز خواهد داشت.

واکنش به تغییرات دمایی در فیلینگ آمالگام

منبسط و منقبض شدن فلز به علت افزایش و کاهش دما طبیعی است اما این مسئله می‌‌تواند باعث بروز مشکل شود حتی زمانی که از آن برای پر کردن یک دندان پس از پوسیدگی استفاده می‌شود. حدود ۵۰ درصد از فیلینگ آمالگام از جیوه ساخته شده است که از این ماده در دماسنج استفاده می‌شود زیرا با دمای محیط اطراف وفق پیدا می‌کند به عنوان مثال فیلینگ آمالگام هنگامی ‌که شما یک نوشیدنی داغ می‌خورید منبسط می‌شود و به دندان شما فشار وارد می‌‌کند و در نهایت باعث ترک خوردن یا شکستگی آن خواهد شد.

این مسئله در خصوص خوردن نوشیدنی‌های خنک نیز صدق می‌‌کند یعنی غذا و نوشیدنی‌های سرد باعث می‌‌شود که فیلینگ آمالگام منقبض شود و این هم باعث به وجود آمدن فاصله بین دندان‌ها و فیلینگ خواهد شد. اگرچه دندان‌های شما قوی هستند فقط تا حدودی می‌توانند انقباض و انبساط را تحمل کنند و در صورتی که این مسئله ادامه پیدا کند با گذر زمان دندان‌های شما ضعیف خواهد شد.

مقایسه پر کردن دندان با کامپوزیت و آمالگام | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

تقویت دندان ه ابا فیلینگ کامپوزیت

از آنجایی که فیلینگ آمالگام مانند یک پاک کننده عمل می‌‌کند که فقط روی سوراخ ایجاد شده درون دندان را می‌پوشاند فیلینگ به دندان متصل نخواهد شد اما فیلینگ کامپوزیت علاوه بر پر کردن سوراخ دندان به نحوی طراحی شده است که به طور مستقیم به دندان شما متصل می‌شود و دندان و فیلینگ به خود با هم کار می‌‌کنند و به یکدیگر ساییده نمی‌شوند این در حالی است که این مسئله در خصوص فیلینگ آمالگام صدق نمی‌‌کند. اگر دندانی که فیلینگ دارد تحت فشار قرار بگیرد آمالگام می‌‌تواند فشار ایجاد شده را تحمل کند و این امر باعث توزیع نابرابر فشار می‌شود و منجر به آسیب دیدگی سایر نقاط دندان از قبیل ترک و شکستگی خواهد شد.

عدم نمایان بودن در فیلینگ کامپوزیت

هنگامی ‌که شما لبخند می‌زنید یا می‌خندید فیلینگ آمالگام دیده می‌شود. هنگام خندیدن علاوه بر آنکه فیلینگ دیده می‌شود دیگران هم متوجه می‌شوند که شما چند عدد فیلینگ دارید. از آنجایی که فیلینگ کامپوزیت شبیه رنگ دندان است به نحوی طراحی و ساخته شده است. که با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد و به عبارتی قابل مشاهده نباشد. آیا قصد دارید به تعویض فیلینگ آمالگام قدیمی خود بپردازید. این امر یک تصمیم شخصی است و به احساسی که شما از ظاهر فیلینگ، میزان راحتی آن، قابلیت عملکردی و آرامش ذهنی تان در خصوص مسائل مربوط به زیبایی دارید ارتباط دارد.

اقدامات پس از انجام فیلینگ کامپوزیت

از فیلینگ دندان برای پر کردن سوراخ‌هایی که به علت پوسیدگی دندان به وجود آمده است و جلوگیری از بروز آسیب دیدگی بیشتر دندان استفاده خواهد شد. فیلینگ دندان به حفظ ظاهر طبیعی دندان و عملکرد آن کمک می‌‌کند. به طور کلی فیلینگ دندان توسط دندان پزشک برای پرکردن آسیب دیدگی گسترده دندان ناشی از پوسیدگی آن استفاده می‌شود. کلینیک دندان انواع مختلفی دارد که می‌توان یکی از آنها را انتخاب کرده. انواع مختلف آن از قبیل آمالگام و طلا و نقره وجود دارد اما محبوب ‌ترین آنها پرسلین و فیلینگ کامپوزیت است. اولین کامپوزیت از مواد پلاستیکی و شیشه کامپوزیت ساخته می‌شود و از لحاظ زیبایی ظاهر بهتری دارند. زیرا می‌‌توانند ظاهری شبیه دندان‌های طبیعی شما را به وجود بیاورند و معمولاً برای دندان‌های ردیف جلو بیشتر انتخاب می‌شوند. در صورتی که به خوبی از فیلینگ کامپوزیت مراقبت شود ماندگاری بهتری خواهد داشت.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

نکات مراقبتی پس از فیلینگ کامپوزیت
  • پس از انجام فیلینگ دندانی شما می‌‌توانید رژیم غذایی معمولی خود را دنبال کنید. زیرا فیلینگ کامپوزیت با استفاده از نور آبی به خوبی روی دندان نصب می‌شود.
  • در صورتی که هنگام قرار دادن دندان‌های تان روی هم متوجه شدید که فیلینگ کامپوزیت شما خیلی بالا است. یا ناصاف می‌باشد حتماً به دندان پزشک خود اطلاع دهید.
  • در یک هفته اول پس از درمان شما به دمای مواد غذایی به ویژه غذاهای سرد حساسیت خواهید داشت.
  • در صورت بروز درد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید اما در صورتی که درد شما بیش از ۳۰ دقیقه طول کشید فوراً با دندان پزشک خود تماس بگیرید.
  • به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید. پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید و حداقل دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
  • به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

مقایسه ونیرهای فلدسپاتیک با ونیرهای پرس شده پرسلنی فشرده

پاسخ به پرسش هایی در مورد پرکردن دندان

اقدامات اورژانسی در زمان ارتودنسی

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ