علل و درمان دندان کوسه ای در کودکان

علل و درمان دندان کوسه ای در کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی علل و درمان دندان کوسه ای در کودکان

معمولا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری را با عنوان دندان کوسه ای می شناسند. رویش دندان ها به این شکل معمولا باعث ایجاد نگرانی هایی در والدین می شود. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان علل و درمان دندان کوسه ای در کودکان را مورد بررسی قرار می دهیم. اغلب در سنین 4 تا 6 سالگی ممکن است کودک با مشکلات رویش دندان کوسه ای روبرو شود. زمانی که دندان دائمی شروع به رشد می کند دندان های شیری به صورت طبیعی لق شده و می افتند. در صورتی که جوانه های دندان های دائمی در زیر دندان های شیری قرار نگیرد باعث می شود که کودک دو ردیف دندان داشته باشد.

زمانی که کودک شما با این مشکل روبرو می شود بهتر است به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید زیرا مشکل در فک پایین امکان دارد به مرور زمان حل شود. در صورتی که کودک شما این مشکل را در فک بالا دارد احتمال انحراف فک وجود دارد بنابراین با مراجعه به دندانپزشک مشخص می شود آیا دندان ها نیاز به کشیدن دارند یا خیر. در برخی موارد مشاهده می شود به دلیل مقاومت بالای دندان های شیری دندان های دائمی از مقاومت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل است که از پشت دندان های شیری بیرون می زنند. درموارد بسیاری مشاهده شده است که چند روز پس از رویش دندان های دائمی امکان دارد این مشکل به خودی خود حل شود.

علل رشد دندان کودکان به شکل کوسه ای

رویش دندان دائمی در پشت دندان های شیری امری است که هنوز دلیل آن مشخص نشده است. البته حدس هایی در این زمینه وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است. در هنگام مراجعه به دندانپزشکی کودکان دندانپزشک دندان را معاینه می کند پس از بررسی های لازم در صورت نیاز روش درمانی مناسب را تجویز می کند.

دندانپزشکان اعتقاد دارند این مشکل زمانی بروز می کند که ریشه های دندان شیری به شکل عادی حل نمی شوند و جایی برای رشد دندان دائمی وجود ندارد. بنابراین جای دیگر را برای رشد انتخاب می کنند که از مقاومت کمتری برخوردار باشد. بعضی از دندانپزشکان این نظریه را دارند که دندان های دائمی به علت شلوغی و ازدحام بیش از اندازه دندان ها در فک پایین به شکل ناهنجار رشد می کنند. برخی دیگر این دیدگاه را دارند که بروز عارضه دندان کوسه ای در کودکان یک انحراف ساده از حالت طبیعی می باشد.

روش های درمان و اصلاح فاصله بین دندان کودکان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

میزان شیوع رشد دندان کوسه ای در پشت دندان های شیری

بر اساس پژوهش ها ثابت شده است که ایجاد عارضه دندان کوسه ای یک حالت بسیار شایع در کودکان است. یعنی 10 درصد از کودکان ممکن است این مسئله را تجربه کنند. خوشبختانه در بیشتر موارد مشکل رشد دندان های دائمی در پشت دندان های شیری به شکل طبیعی حل می شود. اما در برخی موارد افراد آن قدر خوش شانس نیستند که این مشکل به شکل طبیعی برای ان ها رفع شود. در این جا مراجعه به دندانپزشکی کودکان الزامی است. مشاهده شده است که برخی از افراد تا زمان بزرگسالی دندان های شیری را در جلوی دندان های دائمی خود داشته اند. برای جلوگیری از بهم ریختگی دندان لازم است هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

روش های درمان برای دندان های کوسه ای

در بیشتر موارد، هیچ درمانی برای دندان کوسه لازم نیست. با این حال، چند راه حل برای این وضعیت وجود دارد که شامل موارد زیر است: اگر دندان دائمی تا آخر نیامده است و دندان شیری به تدریج لق می‌شود، والدین نگران نباشند، زیرا این عارضه احتمالاً خود به خود برطرف می‌شود. کودک خود را تشویق کنید تا دندان شیری را تکان دهد تا بیشتر لق شود و صبر کنید تا دندان به طور طبیعی بیرون بیاید.

کشیدن دندان ، هنگامی که دندان دائمی در حدود 75 درصد رویش پیدا کرد یا زمانی که کودک شما از محدوده زمانی طبیعی رویش دندان دائمی خارج شد، دندانپزشک شما احتمالاً دندان شیری را می کشد. دندان جدید معمولاً به محض از بین رفتن دندان شیری که سر راه قرار گرفته است، به سمت جلو و در محل مناسب حرکت می کند. ممکن است چندین هفته و گاهی ماه ها طول بکشد تا دندان جدید به طور کامل در موقعیت صحیح قرار گیرد.

خطرات عدم درمان دندان کوسه ای

گاهی اوقات، اگر دندان های شیری به موقع نیفتند و باعث رشد دندان های دائمی در پشت آن ها نشود، دندان ها شروع به انحراف می کنند. دندان ها از موقعیت یا تراز مناسب خارج می شوند که ممکن است باعث مشکلات احتمالی ارتودنسی در آینده شود. پس از ارزیابی، اگر دندانپزشک کودک شما تشخیص دهد که کشیدن بهترین راه حل است، معمولااین کار به آسانی انجام خواهد گرفت. به طور کلی، ریشه‌های دندان شیری بسیار کوتاه‌تر و کوچک‌تر از دندان های دائمی است، بنابراین می‌توان آن‌ها را بسیار راحت‌تر از دندان دائمی بزرگسالان درآورد.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

روش های مختلف بیوپسی در دندانپزشکی

مشکلات روش های زیبایی دندان

مشکلات رایج در درمانهای زیبایی دندان

نظر در"علل و درمان دندان کوسه ای در کودکان"

  1. جاهدی

    برای دخترم با مشکل دندان کوسه ای به دندانپزشک مراجعه کردیم و دندانپزشک برای پیشگیری از نیاز به درمان ارتودنسی تشخیص به کشیدن دندان شیری داد و حالا اروم اروم نتیجه کارشون مشخص شده و دندان ها بهم ریختگی پیدا نکرد

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ