فشار خون و درمان های دندان پزشکی

فشار خون و درمان های دندان پزشکی | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی فشار خون و درمان های دندان پزشکی

ممکن است بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که هنگام مراجعه به دندان‌ پزشک برای یک جرم‌گیری ساده، لمینت، ایمپلنت یا هر عمل دندان‌پزشکی دیگری، دکتر فشار خون شما را اندازه می‌گیرد. در سال‌های اخیر، بسیاری از دندان‌ پزشکان شروع به اندازه‌گیری فشار خون بیماران خود کرده‌اند و معتقدند که این روش بهترین راه برای پی بردن به بسیاری از بیماری‌ها است. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان فشار خون و درمان های دندان پزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

فشار خون سالانه جان عده زیادی از انسان‌ها را می‌گیرد به طوری که برخی از دانشمندان به آن «قاتل خاموش» می‌گویند. شایان ذکر است که این بیماری علائم خاص هم ندارد. از آن‌ جایی که مردم سالی دو بار به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند، پزشک با اندازه‌گیری فشار خون می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. علاوه بر این، دندان‌پزشک با اندازه‌گیری فشار خون می‌تواند اطلاعات مهمی را درباره بیمار به دست آورد.

علت اندازه گیری فشار خون توسط دندان‌پزشک

فشار خون بیماران هنگام مراجعه به دندان‌پزشک ممکن است در اثر درد یا اضطراب بالا رود و اگر فرد دارای بیماری خاصی باشد، این امر ممکن است منجر به آسیب‌ رساندن به بدن وی شود. از این رو، پزشکان نیاز دارند در مورد وضعیت سلامت و داروهای مصرفی وی اطلاعات کسب کنند. به همین علت، یکی از کارهایی که هر دندان‌پزشک برای پی بردن به وضعیت سلامت بیمار انجام می‌دهد، ارزیابی علائم حیاتی او، از جمله ضربان قلب و فشار خون است.

علاوه بر این، فشار خون معمولا علائم خاصی ندارد و فرد احتمالا تا زمان حاد شدن بیماری از آن مطلع نخواهد شد. افرادی که فشار خون کنترل شده‌ای دارند ممکن است در حالی که مستعد این بیماری هستند، خود را مبتلا به بیماری فشار خون ندانند. پزشک‌، می‌توانند یک خط پایه از سلامت شما تعیین کند و با مقایسه آن با سوابق پزشکی شما درباره این بیماری هشدار دهد.

ارتباط ایمپلنت و فشار خون

قبل از شرح ارتباط بین ایمپلنت و فشار خون، بهتر است توضیحی راجع به هر کدام از آن‌ها بدهیم. ایمپلنت را می‌توان جایگزینی برای دندان واقعی تعبیر کرد. این وسیله، شامل یک پیچ فلزی است که به عنوان ریشه‌های دندان عمل می‌کند و همچنین یک روکش دندانی می‌شود. پزشکان با استفاده از پیچ قوی و محکم، روکش دندانی را درون لثه جا می‌دهند. ایمپلنت می‌تواند برای کسانی که از فقدان دندان رنج می‌برند بسیار مفید باشد.

حال قبل از انجام هر گونه خدمات پزشکی همچون لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت، پزشک معالج شما آزمایش‌ها و معایناتی را انجام می‌دهد تا از وضع سلامت شما باخبر شود. همانطور که می‌دانید، بسیاری از مردم «سندرم روپوش سفید» یا ترس از پزشک و دندان‌پزشک دارند. اضطراب و ترس می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد. بنابراین اطمینان از طبیعی بودن فشار خون به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد تا از خطرات مرتبط با درمان آگاه شود. ترس از دندان‌پزشک و اضطراب باعث افزایش فشار خون شما می‌شود. این فشار خون بالا به بدن هشدار می‌دهد، چیزی اشتباه است.

هنگام کار‌ گذاشتن ایمپلنت یا بهره بردن از خدمات دندان‌پزشکی دیگری همچون کامپوزیت و لمینت دندان‌ها، بهتر است قبل از هر کاری با پزشک درباره سابقه پزشکی خود صحبت کنید. داشتن بیماری‌هایی همچون فشار خون بالا ممکن است بعدها سبب بروز مشکلاتی شود.

آشنایی با مراحل انجام ونیر کامپوزیت آی پی اس | بهترین دندانپزشک اصفهان

تاثیر آمپول بی حسی دندان و فشار خون

هر دندان‌پزشک باید قبل از شروع عمل از دارو‌های بی حسی استفاده کند. این داروها موجب بی حس شدن موضعی لثه شده و بدون آن‌ها عمل جراحی تقریبا امکان‌پذیر نیست. این آمپول‌های بی حسی دندان حاوی اپی نفرین هستند. داروهایی همچون اپی نفرین، با بی حس‌کننده‌های موضعی ترکیب می‌شوند تا سرعت جذب سیستمیک ماده بی حس‌کننده از محل تزریق را کاهش دهند. این امر هم موجب کاهش ضررهای ناشی از بیهوشی موضعی می‌شود و هم به افزایش زمان بی حس ماندن محل تزریق کمک می‌کند.

اپی نفرین ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و به عنوان بخشی از مکانیسم دفاع و مبارزه یا واکنش سریع بدن در شرایط اضطراری از غده‌های درون ریز ترشح می‌شود. اپی نفرین فشار خون را افزایش می‌دهد تا به بدن در واکنش و دفاع کمک کند. هنگامی که دندانپزشک از یک آمپول بی حس کننده موضعی دندان یا کرم بی حس کننده حاوی اپی نفرین استفاده می‌کند، می‌تواند باعث افزایش فشار خون شما شود. اگر دندان‌پزشک فشار خون فرد را بررسی نکند و بدون اطلاع از سوابق پزشکی او از بی حس کننده موضعی استفاده کند، ممکن است فردی که مبتلا به فشار خون بالا است، در معرض خطر جدی قرار گیرد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، اغلب بیماران هیچ علامتی از فشار خون بالا ندارند و از آن بی خبرند. این که پزشک بتواند قبل انجام اقداماتی همچون لمینت، ایمپلنت یا کامپوزیت بداند بیمار در چه وضع سلامتی قرار دارد، بسیار مهم است. در حالی که اثرات افزایش فشار خون و رسیدن آن به نقطه حاد ممکن است همان لحظه بروز پیدا نکند، احتمالا بیمار در خانه یا علائمی از خود نشان دهد.

اگرچه امروزه مانعی برای مصرف داروهای منقبض‌کننده عروق مانند همین داروهای بی حسی موضعی وجود ندارد، اما احتمال تحریک عروق قلبی و افزایش فشار خون در پی تزریق آن‌ها هست. از این رو، در دندانپزشکی سعادت آباد از دوز رایج و مجاز اپی نفرین که ۰.۰۴ میلی گرم است، استفاده می‌کنند یا هنگامی که متوجه شدند بیمار به فشار خون بالا مبتلا است داروهای ضد فشار خون تجویز کنند؛ در این موارد، بهتر است به تداخلات دارویی توجه کنند.

تاثیر لیدوکائین بر فشار خون

لیدوکائین، که گاهی به آن لیگنوکائین نیز گفته می‌شود. دارویی است که برای بی حس کردن ناحیه خاصی از بافت استفاده می‌شود. برای برای تاثیرگذاری بیشتر این دارو، می‌توان آن را با مقادیر کمی اپی نفرین مخلوط کرد. این امر می‌تواند به کاهش خونریزی و ماندگاری طولانی‌تر اثر بی حسی کمک کند. لیدوکائین به عنوان یک دارو برای تسکین درد و اسپاسم عروقی استفاده می‌شود. در دندان‌پزشکی از این دارو می‌توان به عنوان بی حس‌کننده نیز استفاده کرد. لیدوکائین به سرعت عمل می‌کند. حدود ۴ دقیقه طول می‌کشد تا اثر بی حسی آن بروز پیدا کند. مدت زمان ماندگاری آن نیز در صورت تزریق، بعد از ۴ دقیقه، می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا سه ساعت باشد.

لیدوکائین یکی از رایجترین بی حس کنندههای موضعی مورد استفاده در دندانپزشکی است. بسته به نوع درمان انجام شده و ناحیه دهانی که روی آن کار می‌شود، آن را برای انجام فرآیندهای مختلف دندان‌پزشکی تجویز می‌‌کنند. استفاده از لیدوکائین می‌تواند مزیت‌های بی‌شماری در دندان‌پزشکی داشته باشد که از بین آن‌ها می‌توان به اثر سریع، کاهش خونریزی در اثر بالا بردن آدرنالین و منقبض کردن عروق و همچنین دیر جذب شدن و ماندگاری بیشتر بی حسی، اشاره کرد.

در بسیاری از بیمارانی که دارای فشار خون بالاتر از حد مجاز بودند. استفاده از لیدوکائین چه به صورت تزریقی و چه به صورت استعمالی، باعث بالارفتن غیرطبیعی فشار خون و همچنین عوارض جانبی دیگر شد. اگر به این عارضه مبتلا هستید و برای انجام فرآیندهای پزشکی مانند ایمپلنت، لمینت یا هر عمل دیگری به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، حتما در این باره با او سخت بگویید.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

آشنایی با عکس CBCT برای ایمپلنت دندان

نکاتی برای انجام لمینت دندان

مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان به روش باز

نظر در"فشار خون و درمان های دندان پزشکی"

  1. عرب نیا

    فشار خون بالا یکی از بیماری هایست که قبل هر درمان دندانپزشکی باید به دکتر متخصص دندانپزشک اطلاع داده بشه اصلا نادیده نگیرید چه برای درمان های کوچک دندانپزشکی چه برای کارهای پیچیده ای مثل کاشت ایمپلنت

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ