فواید و عوارض فلوراید درمانی

فلوراید درمانی و فواید و عوارض آن | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی فواید و عوارض فلوراید درمانی

فلوراید درمانی یا همان فلورایدتراپی یک درمان دندانپزشکی است. که در آن غلظت بالایی از فلوراید به دندانها مالیده می شود و مدتی در تماس با دندان می ماند تا سلامت دندان را بهبود ببخشد. این درمان در مطب دندانپزشکی انجام می شود. فلوراید ممکن است به صورت ژل، محلول، فوم یا وارنیش استفاده شود. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان به بررسی فواید و عوارض فلوراید درمانی خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید اگر میخواهید در منزل فلوراید درمانی انجام دهید، حتما باید با مشورت با بهترین دندانپزشک اصفهان و رعایت اصول صحیح استفاده از فلوراید باشد.

فواید فلوراید درمانی

  • به بدن کمک می کند موادی مانند کلسیم و فسفات را بهتر استفاده کند. دندانها این مواد معدنی را می توانند دوباره جذب کنند و ضعفهای ایجاد شده در مینا را ترمیم نمایند.
  • فلوراید وارد ساختار دندانها می شود و مینا را تقویت می کند. در نتیجه دندان در مقابل باکتریها کمتر آسیب پذیر می شود.
  • فلوراید فرایند ایجاد پوسیدگی دندان را کند کرده و یا حتی خنثی می کند.
  • با جلوگیری از رشد باکتریها، از عفونت لثه نیز پیشگیری می شود. و احتمال دندان درد و از دست دادن زود هنگام دندان کمتر می شود.

مطلب پیشنهادی : وسایل مختلف برای ارتودنسی

عوارض فلوراید درمانی

برخی از طرفداران روشهای طبیعی، نگرانی هایی راجع به فلوراید درمانی دوز بالا، ابراز کرده اند. و بیان می دارند ممکن است مصرف آن در کودکان ایمن نباشد. اما تحقیقات چنین چیزی را نشان نمی دهند و در صورت فلوراید درمانی تحت نظر دندانپزشک اصفهان و با دوز مناسب، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود. با این حال اگر فلوراید بیش از حد مصرف شود ممکن است عوارضی به وجود بیاید.

مزایا و عوارض فلوراید تراپی دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

برخی از عوارض فلوراید درمانی عبارتند از:

تغییر رنگ دندانها یا فلوروز

شایعترین عارضه ناشی از مصرف فلوراید زیاد، تغییر رنگ دندانها یا فلوروز است. فلوروز (Fluorosis ) وضعیتی است که در آن رگه های سفید یا نوع دیگری تغییر رنگ در دندانها ایجاد می شود. و فلوروز زمانی اتفاق می افتد که کودک فلوراید بیش از حد در دوران طفولیت (زمانی که دندانها در زیر لثه در حال رشد بوده اند) مصرف کرده باشد. فلوروز از بدو تولد تا هشت سالگی ممکن است اتفاق بیفتد.

بدرنگی دندان در اثر فلوراید بیشتر در کودکانی دیده می شود که مقدار زیادی خمیر دندان خورده اند یا فلوراید خیلی زیادی به صورت مکمل مصرف کرده اند. به همین خاطر توصیه می شود در کودکانی که هنوز به سنی نرسیده اند که بتوانند خمیر دندان را از دهانشان بیرون بریزند، نباید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده شود.

آلرژی

برخی افراد ممکن است در اثر فلوراید درمانی دچار تحریک پوست شوند اما این عارضه نادر است.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

خاصیت سمی

فلوراید در صورتی که در دوز بسیار زیاد مصرف شود همانند هر ماده دیگری می تواند سمی باشد. این اتفاق غیر معمول است. با این حال توصیه می شود در کودکان زیر ۶ سال وارنیش فلوراید انجام شود. وارنیش فلوراید روشی است که برای کودکان کم سن ترجیح داده می شود چون کودکان کم سن ممکن است فوم یا ژل فلوراید را قورت بدهند که این باعث حالت تهوع و استفراغ در آنها می شود.

سایر عوارض مصرف زیاد فلوراید عبارتند از:
  • مشکل در همواستازی استخوان
  • استخوانهای بسیار متراکم
  • که خیلی قوی نیستند
  • اوردوز فلوراید که علائمی مثل حالت تهوع، اسهال، خستگی و تعریق شدید ایجاد می کند.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

  • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ