مراقبت و درمان دندان‌های لب پر یا شکسته

مراقبت و درمان دندان‌های لب پر یا شکسته | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی مراقبت و درمان دندان‌های لب پر یا شکسته

اکثر تاج‌های لب‌پر شده یا شکسته ی دندان در اثر آسیب های فیزیکی، از طریق پُر کردن با مواد همرنگ دندان قابل ترمیم هستند. چنانچه بخش قابل ‌توجهی از تاج دندان دچار شکستگی شده باشد، ممکن است برای ترمیم و حفظ دندان شکسته به روکش نیاز باشد. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان مراقبت و درمان دندان‌های لب پر یا شکسته را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر پس از شکستگی تاج، پالپ (عصب) دندان، ظاهر شده یا آسیب دیده باشد، ممکن است به درمان ریشه (عصب‌کشی) نیاز باشد. این‌گونه جراحات نیازمند توجه ویژه هستند. چنانچه پس از حادثه ی فیزیکی و شکستگی تاج، در هنگام تنفس از راه دهان و یا نوشیدن مایعات سرد احساس درد می‌کنید، برای کمک به تسکین علائم تا رسیدن به مطب دندان‌پزشک از یک گاز مرطوب تمیز یا یک پارچه ی تمیز در بین دندانهای خود استفاده نمایید. هرگز از داروها یا پمادهای موضعی دهانی استفاده نکنید، و از قرار دادن مستقیم قرص آسپیرین بر روی ناحیه آسیب‌دیده به منظور از بین بردن علائم درد اجتناب کنید، زیرا موجب آسیب بیشتر به پالپ (عصب) دندان می‌شود.

نکات مراقبتی از دندان شکسته یا لب پرشده

  • اگر احساس درد دارید از استامینوفن یا مسکن های دیگر استفاده کنید و دهان خود را با آب و نمک شست و شو دهید .
  • اگر شکستگی دندان منجر به ایجاد لبه تیز در آن شده است به کمک پارافین وکس یا آدامس بدون شکر آن را بپوشانید تا دندان شما و ناحیه داخل لب و گونه ها را با آسیب مواجه نکند.
  • از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن غذا با دندان شکسته خودداری کنید .
  • اگر شکستگی دندان باعث ورم کردن صورت شده است از کمپرس یخ استفاده کنید
  • هرگز از مسکن های موضعی برای لثه خود استفاده نکنید. چون این مسکن ها بافت لثه را می سوزانند.

راه های پیشگیری از عوامل شکستن کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

درمان های دندان لب پرشده

گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد برای صاف کردن اطراف لب پریدگی دندان ، ناحیه آسیب دیده کمی تراشیده شود یا با کامپوزیت دندان ترمیم شود . اگر شدت لب پریدگی دندان جزئی باشد می توان برای اصلاح طرح لبخند فرد از مواد پرکننده استفاده کرد. توصیه می شود که در مواردی که بافت داخلی دندان صدمه ندیده است و دندان بیمار از جای خود تکان نخورده است. از سایر درمان های تهاجمی مانند استفاده از روکش اجتناب شود.

اگر شدت لب پریدگی زیاد باشد و بافت داخلی دندان آسیب دیده باشد یا چند دندان در کنار هم آسیب دیده اند دندانپزشک می تواند دندان شما را کمی صیقل دهد و از روکش روی آن استفاده کند . درمان با روکش معمولا برگشت ناپذیر است. اگر دندان لب پر شده در محدوده لبخند فرد قرار دارد برای درمان آن می توان از تاج استفاده کرد . در این شرایط برای بازگرداندن زیبایی لبخند فرد و طبیعی بودن آن کل ساختار دندان با تاج پوشانده می شود.

چنان چه شدت آسیب دیدگی دندان کم باشد و فقط یک تکه کوچک از مینای دندان آسیب دیده باشد در یک جلسه می توان آن را درمان کرد اما اگر دندانی به شدت شکسته شده باشد یا آسیب دیده باشد پروسه درمانی آن طولانی تر و گران تر خواهد بود. اگر بخش کوچکی از مینای دندان شما آسیب دیده باشد دندانپزشک می تواند با پروتز دندانی مشکل را برطرف کند .اگر ترمیم مربوط به یکی از دندان های جلو باشد که در هنگام خندیدن نمایان می شود دندانپزشک برای ترمیم باید از باندینگ استفاده کند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

باندینگ یک روش ترمیم ساده است که برای انجام آن نیازی به بی حس کردن دندان ندارید . برای باند کردن دندان ، دندانپزشک ابتدا سطح روی دندان را به کمک یک مایع یا ژل سخت می کند ، سپس ماده مربوط به باندینگ را روی دندان قرار می دهد . دندانپزشک مربوطه سپس از مواد چسبنده خاصی استفاده می کند که همراه با رزین هم رنگ دندان ها به سطح مربوطه می چسبد. پس از حالت دادن به ماده مربوطه در این پروسه برای رسیده به ظاهر یک دندان طبیعی ، دندانپزشک از نور لیزر مخصوص برای سخت کردن مواد استفاده می کند.

شکستن یا ترک خوردن دندان

همان طور که گفته شد اگر شدت آسیب دیدن دندان زیاد و در حد شکستگی یا ترک خوردن باشد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کرد زیرا در موارد شکستگی یا ترک خوردن دندان احتمال آسیب دیدن داخل دندان نیز وجود دارد . در ترک خوردگی ها و شکستگی های شدید دندان احتمال از دست دادن دندان نیز وجود دارد.

دندانپزشک برای بررسی و تشخیص وضعیت دندان شکسته به عکس اشعه X نیاز دارد. اگر عصب دندان (پالپ دندان) آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به انجام روت کانال باشد. اگر پالپ دندان آسیب ندیده باشد و فقط تاج دندان شکسته باشد، ممکن است برای ترمیم دندان شکسته از ترمیم روکش دندان استفاده شود.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

کاربرد انواع بریج های دندانی

علل و درمان درد بعد از عصب کشی

مزایای دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ