مزیت های تصویربرداری CBCT در ایمپلنت دندان

بررسی مزیت های تصویربرداری CBCT در ایمپلنت دندان

انجام تصویر برداری CBCT برای تجزیه و تحلیل بسیاری از مشکلات و بررسی دقیق شرایط دندانی مزمن می تواند یک گزینه عالی باشد. در مطلب امروز سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان مزیت های تصویربرداری CBCT در ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

تکنیک‌های سنتی اشعه ایکس، چه روی فیلم و چه به صورت چه دیجیتال تنها می تواند تصویری دو بعدی از یک وضعیت دندان را در اختیار پزشک قرار ‌دهد. آنچه که CBCT به ما ارائه می کند. نمای سه بعدی از استخوان ها، دندان ها و سایر بافت های سخت است که به ما امکان می دهد. این دید جامع از مناطق و دندان های مورد نظر ممکن است در تصویربرداری دو بعدی سنتی پنهان شده باشد.

تصاویرCBCT به دندانپزشک اجازه می دهد تا اطلاعات دقیق تری در مورد ساختارهای داخل دندان و استخوان فک به دست آورد. این تکنولوژی برای درمان ریشه مدرن و برنامه ریزی ایمپلنت دندان یک امر بسیار مهم و ضروری است. همچنین از تصویر برداری CBCT برای ارزیابی خطر آپنه خواب ، ارتودنسی بزرگسالان ، تعیین حرکت دندان و سطوح استخوانی فک و دهان نیز استفاده می شود.

بنابراین باید بدانید که واحدهای CBCT کاملا بی خطر بوده و در بیشتر موارد حتی نسبت به واحدهای اشعه ایکس کم خطر و ایمن تر هستند. با این حال استفاده از فناوری دیجیتال و نرم‌افزار تصویربرداری رادیولوژیک برای زنان باردار و کودکان زیر دوسال منع شده ویا با شرایط خاصی انجام می شود.

تحقیقات پزشکی بیان می کند طول موج موثر پس‌زمینه‌ای اشعه ایکس و ماورا بفش که همه افراد به صورت روزانه در معرض آن قرار می‌گیرند 10 میکروسیورت (µSv) است. در صورتی که طول موج اشعه استفاده شده در واحدهای تصویر برداری CBCT حداکثر تا 27 میکروSv می باشد.

مزایای اسکن CBCT

در حال حاضر محبوبیت CT با پرتو مخروطی دندان به سرعت افزایش یافته چرا که تصاویر سه بعدی در جراحی های ترمیمی و روش های کاشت دندان بسیار ارزشمند و ضروری می باشد. برخی از مزایای مهم فناوری CT پرتو مخروطی در حوزه دندانپزشکی به شرح زیر است.

کیفیت و دقت بالای تصویر

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت در یک نقطه خاص قرار می گیرد و به دندانپزشکان اجازه می دهد ناحیه ای را که به کوچکی ریشه یک دندان است را به طور کامل و دقیق بررسی کنند. قابلیت های سه بعدی به این معنی است که دندانپزشک می تواند آنچه را که در دهان بیمار می گذرد از زوایای مختلف برای تشخیص بهتر و ارزیابی کامل مشاهده کند.

آشنایی با عکس CBCT برای ایمپلنت دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

ارائه تصاویر کامل از استخوان و بافت نرم

برخلاف اشعه ایکس و رادیولوژی، عکس CBCT دندان برای ایمپلنت می تواند استخوان ها و بافت های نرم را به راحتی اسکن کند. این اسکن اطلاعات بیشتری نسبت به اشعه ایکس معمولی دندان ارائه می دهد و به دندانپزشک اجازه می دهد تا برنامه درمانی دقیق تری برای ترمیم بافت آسیب دیده تدوین کند.

دوز کمتر تابش

اسکن CBCT از اشعه های با طول موج بلندتری برای عکس برداری های دهان و دندان نسبت به سی تی اسکن معمولی استفاده می کند. به همین خاطر پس از انجام اسکن هیچ تشعشعی خطرناکی بر روی بافت های و بدن بیمار باقی نمی ماند. با این حال، بیمار زن در صورت بارداری باید شرایط خود را به دندانپزشک اطلاع دهد تا در حین عکسبرداری اقدامات احتیاطی را انجام گیرد.

سریع و بدون درد

اسکن کامل دهان توسط فناوری CBCT اغلب بین 20 تا 40 ثانیه طول می کشد. که دندانپزشک کمتر از 10 ثانیه برای اسکن یک ناحیه خاص نیاز دارد. در این سیستم یک دندانپزشک می تواند صدها تصویر را در یک اسکن تولید کند و دید جامعی از دهان و دندان های بیمار داشته باشد. هر اسکن می تواند چندین نما و زوایای ایجاد کند که دندانپزشک می تواند برای ارزیابی کامل آن ها را بررسی و یا دستکاری کند.

افزایش دقت دندانپزشک

با تصویربرداری CBCT، دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند محل دقیق و آناتومی اعصاب، سینوس ها و دیگر ساختارهای حیاتی را ببینند. این اطلاعات امکان قرار دادن دقیق تر ایمپلنت های دندانی را فراهم می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد و نتیجه موفقیت آمیز را تضمین می کند.

تشخیص دقیق و برنامه ریزی بهتر درمان

تصویربرداری CBCT امکان ارزیابی جامع استخوان فک و ساختارهای اطراف را فراهم می کند. که برای برنامه ریزی موثر درمان بسیار مهم است. دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند از تصاویر سه بعدی برای تعیین محل و جهت گیری بهینه ایمپلنت های دندانی استفاده کنند و از تناسب و عملکرد بهتر اطمینان حاصل کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

کاهش زمان جراحی

با ارائه تصاویر سه بعدی دقیق توسط تصویربرداری CBCT نیاز به اشعه ایکس متعدد و برداشت های فیزیکی بافت دهان و دندان به طور کامل از بین می رود. این کار باعث صرفه جویی در زمان شده تا استرس و ناراحتی بیمار را به میزان قابل کاهش دهد. علاوه بر این، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تصویربرداری CBCT امکان یک روش جراحی سریع‌تر و کارآمدتر را فراهم می‌کند.

نتایج بهتر بیمار

با بررسی دقت و برنامه‌ریزی درمانی بهتر توسط تصویربرداری CBCTمی تواند به بیماران مختلف کمک نمود. تا از نتایج فوق العاده روش های درمانی تعیین شده لذت بیشتری ببرند. ایمپلنت های دندانی می توانند جایگزین دندان های از دست رفته و بازگرداندن لبخند بیمار شوند. که منجر به بهبود سلامت دهان، عملکرد و عزت نفس می شود.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

اقدامات لازم هنگام خالی شدن پرکردگی دندان

مشکلات رایج بعد از کاشت ایمپلنت دندان

مراحل گام به گام بیوپسی دهان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ