همه چیز در مورد پروتز دندان

پروتز دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

چه عواملی در انتخاب نوع پروتز موثر است؟

در مورد انتخاب نوع پروتز، تصمیم نهایی را متخصص پروتز می گیرد. اما باید گفت وضعیت دهان و دندان فرد بیشترین تاثیر را در انتخاب پروتز دارد. اگر تعداد دندان های خراب شده و از بین رفته کم و محدود باشد، معمولا پروتز ثابت پیشنهاد می شود. که برای همان ناحیه استفاده شود. اما در مواردی که دندان های زیادی خراب شده اند و از بین رفته اند، پزشک برای کاهش هزینه و همچنین کاهش زمان درمان، پروتزهای متحرک را پیشنهاد می دهد که بسته به نوع فک و لثه می تواند شامل ایمپلنت باشد یا نباشد.

اهمیت جایگزین کردن دندان های از دست رفته

اگر دندانی دچار پوسیدگی و خرابی می شود، یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه شود، درمان سریع آن و در صورت نیاز، جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد.

از جمله دلایلی که باعث اهمیت این مورد می شود:

 1. جلوگیری از فشار بیشتر به سایر دندان ها،
 2. افزایش زیبایی و اعتماد به نفس فرد،
 3. حفظ شرایط بهداشتی دهان و دندان،
 4. مانع از تغییرات فک،
 5. مانع از کج شدن سایر دندان ها و ….می باشد.

پس در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید و بنابر تشخیص دندانپزشک با یکی از انواع پروتزها، محل خالی دندان خود را پر کنید و سلامت باقی دندان ها را تضمین نمایید. این مورد را در نظر داشته باشید که وقتی یک دندان از بین برود فشار چند برابری به سایر دندان ها برای جویدن وارد می شود.

مراقبت از پروتز دندان

پروتزهای دندانی که برای افراد استفاده می شود تا مقدار بسیار زیادی مشابه دندان های طبیعی است. و به فرآیند نگهداری و مراقبت آنها باید اهمیت ویژه ای داده شود.

 • حفظ نظافت دندان ها
 • عدم فشار زیاد به دندان پروتز
 • تمیز کردن سطح دندان با مسواک مناسب
 • هفته ای یک بار آنها را درون محلول های ضد عفونی قرار دهید.
 • بعد از غذا خوردن بلافاصله دندان ها را تمیز کنید (این مورد از تغییر رنگ دندان پروتز جلوگیری می کند)

پروتز دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

دوام و ماندگاری آن چقدر است؟

اگر بتوانید دو هفته اولیه را به خوبی سپری کنید و پروتز با دهان شما همخوانی پیدا کند، شرایط نگهداری در دراز مدت نیز راحت تر خواهد بود. ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که عدم سازگاری پروتز دندانی در روزهای اولیه امری طبیعی است. و بخاطر التهاب ایجاد شده در دهان، خوردن و آشامیدن با آن کمی دشوار می باشد.

همانطور که دندان طبیعی دارای ماندگاری متفاوتی در افراد مختلف است، پروتز دندان نیز ماندگاری متفاوتی دارد و در افراد مختلف، نتیجه متفاوتی خواهد داشت. البته در صورت رعایت نکات مربوط به بهداشت و نگهداری دندان، می توانید طول عمر این نوع دندان ها را افزایش دهید و سالیان سال از آنها استفاده کنید.

مزایای استفاده از پروتز دندان

هر فردی که دچار مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، خراب شدن دندان، عدم توانایی در جویدن غذا، مشکل در صحبت کردن ناشی از نبود دندان و … است باید برای درمان اقدام کند. در این موارد پروتز دندان در انواع مختلف، با توجه به تشخیص متخصص، یک راه حل سریع و کاملا کاربردی می باشند. بهتر است به بهترین متخصصان و دندانپزشکان مراجعه کنید. تا در زمینه قالب گرفتن و ساخت پروتز مناسب به مشکل برخورد نکنید. پروتز های دندانی به سلامت دهان و دندان شما کمک می کنند. از خرابی سایر دندان ها جلوگیری می کنند و زیبایی و افزایش اعتماد به نفس را برای شما به همراه خواهند داشت. در صورت عدم جایگزین کردن دندان با پروتز، مشکلاتی مانند ساییدگی دندانهای دیگر، کج شدن آنها، زخم شدن و تغییر فرم لثه و .. بوجود خواهد آمد.

عوارض پروتز دندان

 1. آلرژی و حساسیت
 2. ایجاد نارحتی های دهانی به دلیل عدم سازگاری
 3. مشکلات ناشی از عدم قالب گیری درست یا نصب مناسب پروتز
 4. ایجاد تورم و التهاب کوتاه مدت

هزینه پروتزهای دندانی

اینکه از کدام نوع پروتز، برای کدام ناحیه از دهان و همچنین برای چه تعداد از دندان ها استفاده کنید، باعث تغییر در هزینه می شود. همچنین نیاز به لابراتوار، هزینه متخصص و کلینیک و .. نیز در شرایط مختلف، متفاوت است. به همین دلیل نمی توان قیمت مشخص و واحدی را در زمینه پروتز بیان کرد. البته شما زمانی که برای مشاوره و معاینه اولیه به متخصص مراجعه نمایید، قیمت و هزینه کامل را به شما بیان خواهند کرد.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (بهترین دندانپزشک اصفهانبهترین جراح لثه اصفهانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان):

کاربرد انواع پروتز متحرک دندان

طول دوره کاشت ایمپلنت دندان چقدر است؟

دلایل نیاز به کاشت ایمپلنت دندان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ