وسیع کننده کام چیست؟

وسیع کننده کام چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

وسیع کننده کام چیست؟

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر (Palatal Expander)

دستگاهی است که برای باز کردن فک بالا به کار می‌رود. ارتودنتیست‌ها این دستگاه را معمولا برای کراس بایت، دندان‌های شلوغ و یکسری عارضه‌های دیگر تجویز می‌کنند. بسته به سن بیمار و شدت مشکل او، وسیع کننده باید چند هفته، چند ماه یا حتی تا یک‌ سال در دهان بمانند.

وسیع کننده کام چیست؟

وقتی فرد در حال بالغ شدن است، فک بالا او در دو بخش جداگانه رشد می‌کند. وقتی بلوغ کامل می‌شود، این دو بخش کاملا به هم جوش می‌خورند. این یعنی تا پیش از این موعد، متخصص‌ها می‌توانند با پالاتال اکسپندر فضای لازم برای رشد صحیح همه دندان‌ها را فراهم کنند، فک بالا و پایین را با هم تراز کنند و باعث بهبود بایت شوند.

بنابراین، وسیع کننده کام دهان یک دستگاه ارتودنسی است به آرامی استخوان‌های فک را از هم باز می‌کند تا نهایتا فک بالا پهن‌تر شود. این دستگاه ناهماهنگی‌های فک بالا و پایین را هم برطرف، و لبخندی زیباتر ایجاد می‌کند.

وسیع کننده کام چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

گاهی پیش از اینکه بیمار آماده درمان با بریس یا ترازکننده باشد، فک او باید فضای بیشتری داشته باشد. در واقع وسیع کننده‌ها یک مرحله از درمانی جامع‌تر هستند. شاید بپرسید با بریس هم برای تکمیل درمان لازم است، آیا استفاده از پالاتال اکسپندر واقعا ضروری‌ست؟

اگر فک به دلیل مشکلات اسکلتی کوچک باشد، بله، برای اصلاح بایت به این دستگاه احتیاج است. بریس‌ها می‌توانند دندان‌ها را حرکت دهند، اما نمی‌توانند استخوان فک را جابه‌جا کند. پس از معاینه کامل، متخصص ارتودنسی به بیمار اطلاع می‌دهد که آیا وسیع کننده کام (یا روشی جایگزین) بخشی از برنامه درمانی خواهد بود یا خیر.


مطالب پیشنهادی:

انواع پالاتال اکسپندرها کدام هستند؟

چند نکته در استفاده از وسیع کننده کام

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ