رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی

رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی

سلول‌ بنیادی چیست؟

سلولهای بنیادی مواد اولیه بدن هستند. سلولهایی که از آن سلولهای دیگر با عملکردهای تخصصی تولید می شوند. در شرایط مناسب در بدن یا آزمایشگاه ، سلولهای بنیادی تقسیم می شوند تا سلول های بیشتری به نام سلول های اصلی تشکیل دهند. این سلولهای اصلی به سلولهای بنیادی جدید یا سلولهای تخصصی (تمایز) با عملکرد خاص تر مانند سلول های خون ، سلولهای مغزی ، سلولهای عضلانی قلب یا سلولهای استخوانی تبدیل می شوند. هیچ سلول دیگری در بدن توانایی طبیعی تولید انواع جدید سلول ندارد.

 

راهی برای رویش مجدد دندان با سلول‌های بنیادی وجود دارد؟

پژوهشگران پخش پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک ادعا کرده اند که می توانند با کمک سلول‌های بنیادی بیمار، راه حلی برای رویش دوباره دندان پیدا کنند. این پژوهشگران پیش تر معجزه رویش مجدد دندان را به اثبات رسانیده اند. اما رویش مجدد دندان همیشگی در افراد هنوز به اثبات نرسیده است. علاوه بر آن و پس از رویش دوباره دندان همیشگی، دندان جدید در حقیقت در جای خالی دندان از دست رفته فرد رشد می کند و حتی امکان ادغام با بافت لثه اطراف خود دارد.

بر اساس گزارش ژورنال پژوهش های دندانپزشکی و تست های انجام شده بر روی موش‌ها، بعد از کار گذاشتن عوامل رشد در دهان آن‌ها، مواد اولیه استخوان احیا و پس از رشد مجدد دندان‌ها، در عرض ۹ هفته ادغام شدند. پژوهشگران ادعا می کنند این نخستین بار است که چنین ساختارهایی در یک ارگانیسم زنده تولید می‌شوند. اگر معجزه رویش دوباره دندان در انسان‌ها موفقیت آمیز باشد، فواید متعددی با آن همراه خواهد بود.

 


مطالعه بیشتر :

آیا می توان دندان ها را دوباره رشد داد؟

سوالات متداول رویش دوباره دندان در آینده

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ