آشنایی با روکش زیرکونیا دندان

آشنایی با روکش زیرکونیا دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

بررسی روکش زیرکونیا دندان

زیرکونیا یک نوع اکسید فلزی است که از زیرکونیوم به دست می‌‌آید و جزو خانواده ی تیتانیوم است که در تمام نقاط جهان وجود دارد. تعداد زیادی از وسایل منزل از قبیل تجهیزات الکتریکی، لوله‌ها و مواردی از این قبیل از زیرکونیا ساخته شده اند. با توجه به مقاومت و طول عمر بالای زیرکونیا یک ترکیب ایده آل برای ساخت روکش دندانی محسوب می‌شود. روکش زیرکونیوم برای آن دسته از بیمارانی که به روکش دندان‌های عقب نیاز دارند و برای جویدن مواد غذایی باید این روکش مقاومت بالایی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان بهترین جراح لثه اصفهان روکش زیرکونیا دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

روکش زیرکونیا با مزایای متعددی همراه است و زیبایی ظاهری این نوع روکش باعث شده که محبوبیت بیشتری داشته باشد. تعداد زیادی از دندان پزشکان به جای روش‌های قدیمی و تهیه قالب دندان از اسکن دندان استفاده می‌کنند. اسکن به دست آمده در لابراتوار دندان پزشکی برای تهیه روکش مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالیان طولانی است که از روکش زیرکونیوم برای درمان تعداد زیادی از بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقاومت، طول عمر و ماندگاری بسیار بالایی دارد. در حال حاضر تقاضای دندان پزشکان برای روکش زیرکونیا بیشتر از روکش پی اف ام است و روکش‌های قدیمی در همان دوران گذشته باقی مانده اند.

مواد مورد استفاده در ترکیبات ساخت روکش زیرکونیا

گزینه‌هایی که برای تهیه روکش زیرکونیا وجود دارد عبارت است از زیرکونیای جامد، زیرکونیا بسیار شفاف و زیرکونیا لایه ای. زیرکونیا جامع یک ماده یکپارچه و بسیار قوی است و برای آن دسته از بیمارانی که با مشکلاتی از قبیل دندان قروچه مواجه هستند و همچنین برای تهیه روکش و پل دندان‌های عقبی یک گزینه بسیار مناسب محسوب می‌‌شود. زیرکونیای بسیار شفاف در مقایسه با روکش پی اف ام از ترکیبات محکم ‌تری ساخته شده است و دارای شفافیت طبیعی و زیبایی منحصر به فردی می‌باشد. زیرکونیای بسیار شفاف برای تهیه روکش برای دندان‌های ردیف جلو و تهیه پل سه واحدی بسیار مناسب است. زیرکونیا لایه ای نیز یک گزینه بسیار قوی و مناسب برای تهیه روکش و پل دندانی است که زیر ساختار آن زیرکونیا است و روی آن یک لایه از سرامیک قرار گرفته و شباهت زیادی به روکش پی اف ام دارد.

ویژگی‌های روکش زیرکونیا

 • قدرت و استحکام بسیار بالایی دارد.
 • زیست پذیری بالای زیرکونیا از بروز واکنش آلرژیک در بیمارانی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند جلوگیری می‌کند.
 • نسبت به بافت نرم دهان واکنش خوبی دارند و در بیمارانی که دچار التهاب بافت نرم ناشی از روکش پی اف ام یا روکش فلزی هستند بسیار مناسب است.
 • به خوبی روی سطح دندان قرار می‌گیرد و لبه‌های آن را از زیر لثه مشخص نیست.
 • برای بیمارانی که به روکش کامل نیاز دارند و زیبایی ظاهری روکش برای آنها اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب بسیار خوبی محسوب می‌‌شود و علاوه بر زیبایی قدرت و ماندگاری مناسبی نیز دارد.
 • نسبت به سرما و گرما مقاوم هستند و از میزان حساسیت دندانی جلوگیری می‌کنند.
 • برای نصب آنها نیاز چندانی به آماده ‌سازی دندان نیست.
 • زیرکونیای جامد با توجه به طول عمر و ماندگاری بالایی که دارد برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند بسیار مناسب است.
 • می‌تواند تغییر رنگ دندان، اباتمنت دندان، و ساختارهای فلزی دندان را بپوشاند.
 • باعث عقب رفتگی لثه نمی‌‌شود و از تغییر رنگ لبه‌ها جلوگیری می‌کند.

روش های تشخیص و درمان بی‌ نظمی دندان‌ | بهترین دندانپزشک اصفهان

نکات مراقبتی در استفاده از روکش زیرکونیا

زیرکونیا یک ماده جدید است و مطالعات بسیار کمی در ارتباط با طول عمر آن انجام شده است. اما معرفی انواع جدیدتر زیرکونیا نگرانی‌هایی که در گذشته وجود داشته را از بین برده است. در گذشته انواع اصلی زیرکونیا فاقد شفافیت لازم بودند اما امروزه انواع جدید آن می‌توانند به خوبی پاسخگوی نیازهای دندان پزشکان و بیماران باشند و قدرت و استحکام آن باعث شده به یک گزینه درمانی بسیار عالی تبدیل گردد. زیرکونیا برای تهیه روکش دندان‌های ردیف جلو و عقب بسیار مناسب است و بیمار دیگر دغدغه‌های مرتبط با زیبایی روکش را ندارد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین جراح لثه اصفهان

یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که ماندگاری این این محصول باعث می‌شود شناسایی پوسیدگی دندان زیر روکش دشوار باشد. اما امروزه به لطف فناوری‌های پیشرفته در عرصه دندان پزشکی احتمال بروز عفونت کاهش پیدا کرده است. در گذشته دندان پزشکان با این سوال مواجه بودند که آیا سرامیکی که برای پوشاندن لایه فوقانی زیرکونیا مورد استفاده قرار می‌گیرد دچار لب پر شدگی می‌‌شود یا خیر. برخی از فاکتورهای خطر در شدگی روکش عبارتند از دندان قروچه و عدم استفاده از محافظ دندانی در هنگام شب. تولید روکش‌های تهیه شده از زیرکونیا برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند به خوبی به این نگرانی پاسخ داده است. در حقیقت زیرکونیای جامد در مقایسه با روکش پی اف ام برای این افراد مناسب تر است.

در حال حاضر شواهد بالینی در ارتباط با طول عمر بالای روکش‌های زیرکونیا بسیار رضایت بخش بوده است. با این حال پیشرفت‌های ایجاد شده در زمی‌نه انواع روکش زیرکونیا در چند سال اخیر باعث شده امکان ارزیابی دقیق آن فراهم نشود. ممکن است تحقیقاتی که در آینده انجام می‌شود نشان دهد که این نوع روکش زیرکونیا نتایج بهتری را به وجود می‌آورد. استفاده از این نوع روکش از لحاظ زیبایی ظاهر، مناسبی را به وجود می‌‌آورد و اکثر بیماران از نتایج به دست آمده کاملا رضایت دارند.

دکتر حسین برجیان متخصص پیوند لثه و استخوان در کلینیک24

دکتر حسین برجیان متخصص پیوند لثه و استخوان در دکتر آف

توجه :

 • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

آشنایی با نحوه انجام لمینت دندان

روش های تشخیص و درمان بی‌ نظمی دندان‌

روش های انجام روکش دندان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ