بررسی علل و عوامل تیرگی دندان ها

بررسی علل و عوامل تیرگی دندان ها | بهترین جراح لثه اصفهان

علل و عوامل تیرگی دندان ها چیست؟

تیرگی دندان ها می تواند نشانه ای از بیماری زمینه ای دندان باشد که نباید نادیده گرفته شود. کلسیم یک ماده طبیعی سفید رنگ است. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین جراح لثه اصفهان علل و عوامل تیرگی دندان ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

دندان ها بیشتر رنگ خود را از کلسیم می گیرند. با این حال، امکان وجود مواد های دیگر به غیر از دندان در کلسیم وجود دارد که ممکن است سایه های تیرگی و زرد را بر روی دندان ایجاد کند. در این شرایط مینای دندان شما با گذشت زمان شروع به نازک شدن می کند و باعث می شود لایه زیرینی که به نام عاج شناخته می شود نمایان شود. این وضعیت می تواند دندان ها را تیره تر نشان دهد. مینای دندان را می توان از بیرون نیز لکه دار کرد.

عوامل رایج سیاه شدن دندان ها

علل بیرونی:

آسیب بیرونی از خارج دندان ها ناشی می شود. شامل لکه، تارتار یا سایر آسیب هایی است که مینای خارجی دندان را تحت تأثیر قرار می دهد.

علل درونی:

آسیب درونی از درون دندان شروع می شود و به سمت بیرون پیشرفت می کند. این وضعیت در شرایط پوسیدگی دندان ها رخ می دهد.

در برخی از نقاط جهان، دندان های سیاه را زیبا می دانند. سال ها پیش، زنان کشورهایی مانند ژاپن، لائوس و ویتنام دندان های خود را سیاه می کردند. این عمل دیگر رایج نیست، اما برخی از زنان مسن از آن کشورها ممکن است دندان های سیاه داشته باشند. به طور معمول، دندان یک شبه سیاه نمی شود. در عوض، این فرایندی است که به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. در حالت ایده آل، یک فرد می تواند قبل از اینکه آسیب خیلی زیاد به دندان هایش وارد شود، به دندانپزشک مراجعه کند.

رایج ترین دلایل ایجاد سیاهی دندان

تتراسایکلین

مصرف این آنتی بیوتیک می تواند باعث تیرگی شدن دندان در کودکانی شود که دندان هایشان هنوز به طور کامل رشد نکرده است. این وضعیت به احتمال زیاد در کودکان زیر ۸ سال رخ می دهد. همچنین مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری می تواند منجر به بروز تیرگی دندان در کودکان شود.

ترمیم های دندان

موادی که برای پر کردن حفره ها یا ترمیم دندان ها استفاده می شوند، از جمله تاج های فلزی و پرکننده های نقره ای گاهی اوقات می توانند باعث تغییر رنگ دندان و تیرگی آنها شوند.

داروهای مورد استفاده در عصب کشی دندان

لدرمیکس خمیری است که در طول فرآیند عصب کشی دندان از آن استفاده می شود. ترکیبات فعال آن دمکلوسیکلین هیدروکلراید و تریامسینولون استونید هستند. این مواد ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها و تیرگی آنها شوند. یکی دیگر از داروهای عصب کشی، Ultracal XS، همین اثر را دارد، اما به میزان کمتر منجر به تیرگی دندان ها می شود. Ultracal XS حاوی هیدروکسید کلسیم است.

دلایل ایجاد تغییر رنگ در روکش دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

ضربه یا آسیب به دندان

هر چیزی که جریان خون را به دندان قطع کند، می تواند منجر به مرگ و تیرگی آنها شود. ضربه به دندان ممکن است برای ماه ها یا حتی سال ها منجر به تغییر رنگ نشود. به همین دلیل،تیرگی ناشی از آسیب دندان می تواند به مرور زمان رخ دهد و علت آن همیشه مشخص نیست.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی همچنین می تواند جریان خون دندان را قطع کند و باعث مرگ و تیرگی شدن آن شود.

دنتینوژنز ناکامل

این اختلال نادر و ارثی در رشد دندان می تواند دندان های شیری و دائمی را آبی مایل به تیرگی به نظر برساند. همچنین دندان ها را ضعیف کرده و آنها را مستعد شکستگی می کند.

افزایش سن

در اثر افزایش سن دندان های شما ممکن است تغییر رنگ داده و به رنگ آبی متمایل به تیرگی به نظر برسند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین جراح لثه اصفهان

علائم سیاه شدن دندان

دندان های سیاه ممکن است به صورت لکه هایی روی دندان شروع شوند که به رنگ قهوه ای یا تیرگی به نظر می رسند. این لکه ها ممکن است سپس به سیاهی تبدیل شوند. در برخی شرایط فرد در بالای دندان‌ها، دقیقاً زیر خط لثه، دارای قسمت‌هایی است که به نظر می‌رسد سیاه‌رنگ است. این ظاهر در کودکانی که دندان های سیاه دارند رایج است. محل‌های رایج تارتار سیاه روی دندان‌ها در داخل دندان‌های پایینی جلویی یا بیرون دندان‌های آسیاب است. دندان های سیاه ممکن است در نواحی که مینای دندان از بین رفته است سوراخ هایی ایجاد کنند.

تشخیص علل تیرگی دندان ها

برای تشخیص علل اصلی تیرگی دندان دندانپزشک دندان ها و لثه شما را بررسی می کند، و همچنین رادیوگرافی را انجام دهید. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است آزمایش پالپ را نیز انجام دهد تا علائم نکروز پالپ یا مرگ پالپ دندان تایید و یا رد شوند.

مراجعه به دندانپزشک برای دندان های تیرگی بسیار مهم است، زیرا تغییر رنگ دندان ممکن است نشانه ای از مرگ دندان شما باشد. دندان در حال مرگ ممکن است حاوی باکتری باشد که امکان انتشار باکتری ها به سایر دندان ها وجود دارد. عصب کشی یکی از درمان های اصلی دندان مرده است.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

عوامل ایجاد لکه‌های خارجی و زرد شدن دندان‌ها

آشنایی با گلودرد استرپتوکوکی

دلایل و علائم عفونت دندان عقل

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ