تشخیص و درمان انواع جوش لثه

تشخیص و درمان انواع جوش لثه | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی و تشخیص و درمان انواع جوش لثه

دو نوع جوش لثه وجود دارد. یک نوع آن جدی‌تر است و نزدیک‌تر به دندان شکل می‌گیرد. عفونت زمینه ای نیاز به مراقبت فوری پزشکی و اغلب کانال ریشه دارد. عفونت لثه درمان نشده می تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند. به طور معمول، آنتی بیوتیک ها و اقدامات دندانپزشکی برای درمان جوش لثه ضروری است. درمان های خانگی می توانند ناراحتی را کاهش داده و از مشکلات بعدی جلوگیری کنند. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان تشخیص و درمان انواع جوش لثه را مورد بررسی قرار می دهیم.

عفونت باکتریایی یا پوسیدگی دندان می تواند باعث جوش لثه شود. جوش لثه یا آبسه ممکن است در اثر عفونت باکتریایی در بافت لثه ایجاد شود. نام پزشکی این آبسه پریودنتال است. در موارد دیگر، پوسیدگی دندان یا ضربه می تواند منجر به عفونتی شود که در داخل دندان ایجاد می شود و به لثه گسترش می یابد. یک فرد ممکن است متوجه ایجاد یک جوش در نزدیکی دندان، احتمالاً در نزدیکی ریشه شود. به این حالت آبسه پری آپیکال می گویند. هر کسی که فکر می کند آبسه پری اپیکال دارد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است برای حفظ دندان نیاز به ریشه دندان باشد.

به طور کلی تر، جوش لثه که به نام‌های پارولیس یا آبسه لثه نیز شناخته می‌شود، برجستگی‌های متورم و چرکی هستند که روی لثه‌ها ایجاد می‌شوند. جوش لثه نشانه عفونت باکتریایی است و زمانی ایجاد می شود که باکتری در ناحیه لثه تجمع پیدا کند. عواملی مانند مواد غذایی گیر کرده در دندان ها، پلاک ها، دندان های پوسیده یا بیماری لثه می توانند منجر به رشد بیش از حد باکتری ها در پاکت های لثه شوند.

دو نوع جوش لثه وجود دارد:

پریودنتال:

نوعی آبسه که با تجمع چرک در داخل بافت لثه به نام پاکت پریودنتال مشخص می شود. آبسه پریودنتال یکی از رایج ترین شکل های کورک است که هر ساله نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. آبسه پریودنتال که توسط باکتری های بی هوازی گرم منفی ایجاد می شود، ممکن است منجر به سرطان دهان شود.

پری آپیکال:

که توسط گونه های استرپتوکوک و باکتریوئید ایجاد می شود، این آبسه ها در ریشه دندان ایجاد می شوند. به دلیل تجمع باکتری در ریشه باعث درد دندان و استخوان می شود.

در حالی که درد در لثه شما ممکن است اولین علامت جوش لثه باشد، ممکن است با چند علامت دیگر نیز همراه باشد.

علائم جوش در لثه

علائمی که با جوش لثه همراه است، عبارتند از:

 • تب
 • گوش درد
 • بوی بد دهان
 • حالت تهوع
 • درد، تورم و حساسیت در دهان
 • خونریزی یا ترشح از جای جوش یا لثه

جوش لثه نشانه عفونت است و درمان برای جلوگیری از انتشار عفونت به سایر قسمت های دهان و بدن بسیار مهم است. اگر عفونت انتشار یابد، می تواند منجر به از دست دادن دندان شود، یا برای مثال، اگر باکتری وارد جریان خون شود، می تواند جدی و خطرناک باشد. افراد مبتلا به جوش لثه باید برای تشخیص و درمان به دندانپزشک خود مراجعه کنند. معمولاً برای خلاص شدن از شر عفونت داروها ضروری است. با برطرف شدن عفونت، درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین دهند و از ایجاد جوش‌های بیشتر جلوگیری کنند.

علائم همراه با درد لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

دارو و روش های دندانپزشکی برای درمان جوش لثه

برای درمان عفونت و جلوگیری از جوش های بیشتر، دندانپزشک ممکن است یک یا ترکیبی از درمان های زیر را توصیه کند:

آنتی بیوتیک ها

اولین قدم از بین بردن باکتری هایی است که باعث عفونت می شوند. از آنجایی که کورک در زیر خط لثه ایجاد می شود، جایی که درمان های موضعی نمی توانند به آن برسند، آنتی بیوتیک ها معمولا ضروری هستند.

تمیزکاری کامل

معمولاً باکتری ها به دلیل بیماری لثه یا پوسیدگی دندان می توانند لثه ها را آلوده کنند. تمیز کردن عمیق و روشی مشابه به نام فلس و پلنینگ ریشه می تواند پلاک و جرم را از بین ببرد و به بهبود لثه کمک کند. اتخاذ عادات بهداشتی بهتر دهان اغلب می تواند به جلوگیری از بازگشت آبسه کمک کند. علاوه بر آن، دندان شما ممکن است نیاز به تخلیه چرک از برآمدگی داشته باشد. این می تواند هر گونه دردی را تسکین دهد و به بهبود سریعتر ناحیه کمک کند.

تنظیم دندان مصنوعی

جوش لثه گاهی اوقات به دلیل تحریک ناشی از دندان مصنوعی نامناسب یا دندان مصنوعی جزئی ایجاد می شود. در این مواقع، دندانپزشک می تواند دندان مصنوعی را برای جلوگیری از تحریک بیشتر تنظیم کند.

روش های جراحی

اگر فردی به یک آبسه پری آپیکال، احتمالاً ناشی از پوسیدگی دندان، مبتلا باشد، احتمالاً برای درمان عفونت نیاز به عصب کشی دارد. عفونت شدید لثه می تواند به دندان ها و استخوان های مجاور آسیب برساند. در این موارد نادر، دندانپزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن دندان یا رفع آسیب های استخوانی انجام دهد.

مراقبت های خانگی و درمان های طبیعی

اغلب، جوش لثه به دلیل بهداشت نامناسب دندان ایجاد می شود. مراقبت های خانگی و درمان های طبیعی می تواند علائم جوش لثه را کاهش داده و از ایجاد آن جلوگیری کند. توجه به این نکته مهم است که درمان های خانگی به ندرت می توانند عفونت ایجاد شده را درمان کنند. معمولا آنتی بیوتیک ضروری است. مراقبت در منزل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بهداشت دهان و دندان را به طور صحیح رعایت کنید.
 • مسواک زدن دو بار در روز می تواند به جلوگیری از جوش لثه کمک کند.

بهداشت موثر دهان می تواند از جوش لثه، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی جلوگیری کند. این شامل:

 • ترک سیگار
 • مسواک زدن دو بار در روز
 • نخ دندان کشیدن روزانه
 • اجتناب از غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • مراجعه حداقل دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

بر اساس مؤسسه ملی بهداشت (NIH) سیگار کشیدن مهم ترین عامل خطر برای بیماری لثه است. همچنین می تواند اثربخشی درمان بیماری لثه را کاهش دهد. بنابراین، ترک سیگار و جویدن تنباکو می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهد و به بهبود لثه ها پس از درمان کمک کند.

دهانشویه آب شور

نمک به طور طبیعی ضد باکتری و ضد التهاب است. بررسی ها نشان می دهد که شستشوی آب نمک می تواند سلامت لثه ها را بهبود بخشد و بهبود زخم های دهان را بهبود بخشد. برای ایجاد یک شستشو با آب نمک ۱ قاشق چایخوری نمک را با ۱ فنجان آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را حدود ۳۰ ثانیه قبل از تف کردن در دهان بچرخانید. ۲-۳ بار در روز این مراحل را تکرار کنید.

دهانشویه پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد باکتریایی است، به این معنی که می تواند به درمان بیماری لثه، که یکی از علل شایع جوش است، کمک کند. استفاده از پراکسید هیدروژن همچنین ممکن است درد و التهاب لثه موجود را کاهش دهد. بررسی ها نشان داده است شرکت‌کنندگانی که از درمان پراکسید هیدروژن برای بیماری لثه استفاده می‌کردند، نسبت به گروه کنترلی که این درمان را دریافت نکردند، علائم بسیار کمتری داشتند. برای تهیه دهانشویه پراکسید هیدروژن ۱ قسمت پراکسید هیدروژن را با ۲ قسمت آب مخلوط کنید. این مخلوط را قبل از تف کردن، چند ثانیه در دهان بچرخانید. این روند را دو بار در روز تکرار کنید.

توجه :

 • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

درمان های سندرم آلرژی دهان

تشخیص علائم سرطان زبان

روش های درمان عفونت دندان عقل

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ