دلایل ایجاد لکه های قرمز در دهان

دلایل ایجاد لکه های قرمز در دهان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی دلایل ایجاد لکه های قرمز در دهان

لکه های قرمز در دهان می توانند روی لب ها، سقف دهان، پشت گلو و زبان ایجاد شوند و فعالیت های روزمره مانند خوردن و صحبت کردن را برای فرد مختل کنند. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دلایل ایجاد لکه های قرمز در دهان را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع خاصی از لکه های قرمز در دهان مانند تبخال می تواند بسیار دردناک باشد. این لکه ها ممکن است بدون علامت باشند و برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرند و اصلا متوجه آنها نشوید. لکه‌های قرمز معمولاً در اثر عفونت باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی، ویروس یا قارچ ایجاد می شوند. درمان این لکه ها به علت اصلی بروز آنها بستگی دارد اما می توانید با مصرف پمادهای بی حس کننده درد ناشی از آنها را تا حدودی کاهش دهید.

ویژگی لکه های قرمز در دهان

لکه های قرمز دهان می توانند ظاهرهای مختلفی نیز داشته باشند. آنها را می توان به عنوان هر ترکیبی از موارد زیر توصیف کرد:

 • کوچک و قرمز
 • نرم و سخت
 • بزرگ با حاشیه قرمز و مرکز رنگی متفاوت

علائم لکه های قرمز در دهان

لکه‌های قرمز در دهان می‌توانند خارج از دهان روی لب‌ها یا قسمت پایین صورت نیز بروز پیدا کرده و ممکن است با علائم زیر همراه باشند:

 • تب
 • درد
 • خارش
 • خشکی
 • گلو درد
 • تاول زدن
 • سرفه کردن
 • آبریزش بینی
 • سوزش یا گزگز
 • پوسته پوسته شدن

اگر لکه های قرمز در دهان یا هر یک از علائم مرتبط با آن را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

لکه‌های قرمز در دهان می توانند دلایل مختلفی داشته باشند که بسیاری از آنها ماهیت التهابی دارند. التهاب می تواند ناشی از بیماری های سیستمیک یا محرک های محیطی باشد که پوشش مخاطی دهان را تحریک می کند. دلایل مختلفی وجود دارد که به راحتی می توان آنها را در دسته های زیر دسته بندی کرد:

دلایل عفونی

دهان اولین خط محافظتی بدن در برابر عوامل بیماری زا و مواد سمی مختلف است که در نتیجه در معرض بسیاری از علل عفونی لکه های قرمز در دهان قرار می گیرد. برهمین اساس برخی از رایج ترین عللی که منجر به بروز لکه‌های قرمز در دهان می شوند، ماهیت عفونی دارند، از جمله:

باکتریایی

عفونت‌های باکتریایی مختلفی وجود دارند که با لکه‌های قرمز رنگی که در دهان ظاهر می‌شوند، به خصوص کام نرم یا سخت همراه هستند. به عنوان مثال، استرپتوکوک ها (گروهی از باکتری ها هستند که علاوه بر ظاهر شدن لکه های قرمز کوچک و بدون درد در دهان می توانند منجر به علائمی مانند سرفه، گلودرد و تب شوند.

تبخال.

ضایعات پوستی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) که بسیار رایج هستند.

استوماتیت هرپسیک.

عفونت ویروسی دهان است که باعث تب و قرمزی و التهاب لثه می شود. این وضعیت معمولا در اوایل دوران کودکی اتفاق می افتد.

پارامیکسو ویروس ها (ویروسی که باعث سرخک می شود)

این ویروس ها می توانند خوشه هایی از لکه های قرمز کوچک در دهان ایجاد کنند. که اغلب بدون درد هستند و به آنها لکه های کوپلیک می گویند.

قارچی

قارچ های خاصی مانند کاندیدا وجود دارند که تمایل به آلوده کردن مناطق گرم و مرطوب بدن مانند دهان دارند. لکه های ایجاد شده توسط قارچ ها می توانند از قرمز و لکه دار تا کرمی و سفید متغیر باشند.

تشخیص و درمان سندرم سوزش دهان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

علل خود ایمنی

بسیاری از شرایط التهابی که منجر به حمله بدن به خود و بروز بیماری های خودایمنی می شود نیز می تواند بر دهان تأثیر بگذارد و باعث آسیب و التهاب و در نهایت لکه های قرمز یا زخم شود.

سیستمیک

شرایط خودایمنی سیستمیک که بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارد، مانند بیماری التهابی روده و لوپوس، اغلب علائمی دارند که بر دهان تأثیر می گذارد.

درماتولوژیک

بسیاری از بیماری‌های پوستی می‌توانند منجر به راش‌های مزمن و التهابی یا ضایعاتی شوند که پوشش‌های مخاطی بدن از جمله دهان را ترجیح می‌دهند. شرایطی مانند لیکن پلان می تواند باعث ایجاد لکه های قرمز در دهان شود که باقی می مانند و درمان آن دشوار است.

علل محیطی

علل محیطی که ممکن است منجر به بروز لکه‌های قرمز رنگ در دهان شوند می تواند مرتبط با  عادات سبک زندگی باشد:

استرس

خستگی و استرس عاطفی نیز می تواند محرک قوی برای ایجاد لکه های قرمز یا زخم در دهان باشد.

مصرف مواد مخدر

سوء مصرف تنباکو و الکل می تواند باعث تحریک قابل توجه دهان و ساختار آن و حتی برخی از انواع سرطان شود. در واقع، محصولات تنباکو به شدت با سرطان دهان مرتبط هستند. تنباکو و الکل می توانند باعث رشد بیش از حد سلول در پوشش مخاطی دهان به دلیل تحریک مزمن و در نهایت زخم های دردناک شوند. زخم های دهان نیز از عوارض شیمی درمانی است.

رژیم غذایی

دهان در تماس مستقیم با غذا و مایعات است که ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و ایجاد ضایعات قرمز در دهان شود. غذاهایی که به نظر می‌رسد آلرژن‌ها یا محرک‌های رایج و تند یا اسیدی هستند مانند پرتقال، تخم‌مرغ، توت فرنگی و حتی شکلات می توانند باعث بروز این لکه ها شوندد. از سوی دیگر، رژیم های غذایی با کمبود برخی مواد مغذی مانند ویتامین B12، فولات یا آهن نیز می تواند منجر به لکه های قرمز یا زخم در دهان شود.

سرطان

لوسمی لنفوبلاستیک حاد، لوسمی لنفوسیتی حاد یا ALL نیز نامیده می شود. این سرطانی است که از مغز استخوان شروع می شود. در واقع زخم های دهان یکی از عوارض رایج درمان سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی می باشند. این می تواند باعث ایجاد نواحی قرمز یا احساس سوزش در دهان، زخم های دردناک و یا مشکل در بلع شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

وجود زخم های دهانی

زخم های دهان زخم هایی هستند که در دهان ایجاد می شوند. آنها باعث ناراحتی شده و می توانند خوردن و آشامیدن را دشوار کنند. آفت‌های دهان در عرض ۲ تا ۴ هفته از بین می‌روند، اما در برخی موارد ممکن است باقی بمانند، خونریزی کنند یا عفونی شوند.

برخی از عوامل رایجی که در ایجاد زخم دهان نقش دارند عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • استفاده از تنباکو
 • کمبود ویتامین
 • استفاده بیش از حد الکل
 • کمبود پروتئین در رژیم غذایی
 • برخی داروها یا درمان ها، مانند پرتودرمانی
 • مراقبت ضعیف از دهان یا بهداشت دهان و دندان

با خوردن غذاهای نرم و ملایم و نوشیدن آب ولرم، افراد می توانند تا حدودی از زخم های دهان تسکین پیدا کنند. همچنین بهتر است تا زمانی که زخم ها از بین بروند از غذاهای درشت، شور یا اسیدی خودداری کند، زیرا می توانند ناحیه آسیب دیده را تحریک کرده و ناراحتی را افزایش دهند.

توجه :

 • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

دلایل احساس درد دندان هنگام جویدن

دلایل نیاز به کاشت ایمپلنت دندان

آشنایی با باندینگ دندان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ