علل اصلی ایجاد بی حسی لب ها

علل اصلی ایجاد بی حسی لب ها | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی علل اصلی ایجاد بی حسی لب ها

بی حسی لب ناشی از دمای سرد (یخ زدگی خفیف) یا آسیب های جزئی مانند گاز گرفتن یا سوزش لب هنگام غذا خوردن معمولاً در خانه قابل درمان است. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان علل اصلی ایجاد بی حسی لب ها را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر بی حسی لب شما بیش از چند دقیقه طول کشید یا با علائم دیگری مانند افزایش خستگی، تورم صورت، افتادگی صورت یا درد شدید رخ داد، به پزشک مراجعه کنید.

سرمازدگی

بی حسی لب می تواند ناشی از سرمازدگی باشد که در برخی شرایط ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

  • تاول زدن (معمولاً زمانی رخ می دهد که پوست شما دوباره گرم شود)
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی در نواحی دیگر مانند بینی، گونه ها، گوش ها، انگشتان دست و پا
  • تغییرات در رنگ و بافت پوست (مانند ایجاد پوست قرمز، سفید، آبی-سفید یا خاکستری-زرد یا پوست سخت و مومی مانند)

یخ زدگی، که خفیف تر از سرمازدگی است، زمانی ایجاد می شود که لب های شما سرد می شوند اما در واقع یخ نمی زنند. در این شرایط رگ های خونی شما منقبض می شوند، به این معنی که خون کمتری به بافت های زیر لب شما می رسد. پس از گرم شدن کاملاً برگشت پذیر است.

در سرمازدگی، کریستال های یخ در پوست شما تشکیل شده و جریان خون محدود می شود. در موارد شدید، انجماد می‌تواند بر بافت‌های عمیق تأثیر بگذارد که ممکن است باعث آسیب عصبی یا مرگ دائمی بافت شود. سرمازدگی و یخ زدگی جزئی با بازگشت به فضای گرم از بین می رود. از سوی دیگر، سرمازدگی شدید می تواند جدی و خطرناک باشد و نیاز به مراجعه به اورژانس دارد. درمان‌ آن شامل داروهای ضد درد، برداشتن بافت آسیب‌دیده و جراحی است.

هیپوترمی

یکی از علل دیگر بی حسی لب ممکن است هیپوترمی باشد که با علائم زیر همراه است:

  • گیجی
  • بی حسی لب
  • کاهش ضربان قلب
  • افزایش خواب آلودگی

هیپوترمی یک وضعیت خطرناک است و زمانی رخ می دهد که دمای بدن شما به ۹۵ درجه فارنهایت یا کمتر می رسد. این وضعیت معمولاً زمانی رخ می دهد که در معرض هوای سرد یا آب سرد قرار می گیرید، اما در آب و هوای معتدل هم امکان دارد، رخ می دهد.

بی حسی لب ناشی از هیپوترمی جزئی اغلب زمانی که به یک فضای گرم بازمی‌گردید و لباس‌های خیس را در می‌آورید از بین می‌رود. اما هیپوترمی شدید یک وضعیت جدی است، بنابراین باید به اورژانس مراجعه کنید. درمان آن شامل مایعات IV گرم و اکسیژن مرطوب شده است.

قرار گرفتن در معرض دارو یا مواد شیمیایی

بی حسی لب می تواند یکی از عوارض درمان هایی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی، بیهوشی و تزریق لوازم آرایشی به لب باشد. روش‌های دندانپزشکی که از بی‌حسی موضعی یا جراحی‌های صورت استفاده می‌کنند نیز می‌توانند تا ۲۴ ساعت لب‌های شما را بی‌حس کنند. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا سمی مانند مسمومیت با سفید کننده نیز می تواند باعث بی حس شدن لب ها شود.

در این موارد، بی حسی لب می تواند موقت یا مداوم باشد. اگر این احساس بیش از چند روز طول کشید یا در فعالیت های روزمره مانند خوردن و آشامیدن اختلال ایجاد کرد، به پزشک مراجعه کنید. اگر بی حسی و تورم بدتر می شود، به اورژانس مراجعه کنید، به خصوص اگر زبان و گلو متورم شود، زیرا این امر می تواند منجر به یک واکنش آلرژیک جدی شود.

آسیب به لب

بی حسی لب می تواند در اثر یک آسیب جزئی مانند گاز گرفتن لب یا سوختگی ناشی از خوردن غذای خیلی داغ رخ دهد. اغلب در عرض چند روز با بهبودی دهان از بین می رود. اگر بی حسی لب شما ناشی از یک رویداد جدی مانند ضربه به سر یا تشنج است، به اورژانس مراجعه کنید.

عوامل ایجاد لکه‌های خارجی و زرد شدن دندان‌ها | بهترین دندانپزشک اصفهان

اضطراب

بی حسی لب ناشی از اضطراب اغلب خفیف است و خود به خود برطرف می شود. اگر اضطراب دارید سعی کنید در کیسه کاغذی که دهان و بینی شما را می پوشاند نفس بکشید. این به افزایش میزان دی اکسید کربن در بدن شما کمک می کند که بی حسی لب را از بین می برد. اگر اضطراب شما در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، به پزشک یا ارائه دهنده سلامت روان مراجعه کنید. درمان ممکن است شامل روان درمانی و دارو باشد.

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به بخشی از مغز شما کاهش یا قطع شود. شایع ترین علت سکته، لخته شدن در شریان است، اما این وضعیت می تواند به دلیل نشت یا ترکیدن رگ خونی در مغز شما نیز ایجاد شود. وقتی سلول‌های عصبی مغز منبع خون خود را از دست می‌دهند، نمی‌توانند با بدن ارتباط برقرار کنند و ممکن است در قسمت خاصی از بدن منجر به بروز ضعف عضلانی یا بی حسی شود.

سکته مغزی بدون درمان،  می تواند منجر به آسیب مغزی یا مرگ مغزی شود. نوع دیگری از سکته مغزی که می تواند باعث بی حسی شود، حمله ایسکمیک گذرا (TIA) است که “سکته کوچک” نیز نامیده می شود. TIA درست مانند سکته مغزی رخ می دهد، اما علائم در عرض چند دقیقه یا چند ساعت بهبود می یابند. TIA ها معمولاً باعث آسیب دائمی مغز یا مرگ مغزی نمی شوند زیرا جریان خون به سرعت بازیابی می شود.

بی حسی لب بالا در مقابل بی حسی لب پایین

برخی افراد فکر می کنند که بی حسی لب بالا یا پایین ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد. این در حالی است که هر یک از لب ها می تواند با سندرم سکته همراه باشد. بی حسی لب که به طور کامل به خودی خود رخ می دهد، به ندرت می تواند نتیجه TIA یا سکته مغزی باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی به دلیل مشکلات سیستم عصبی محیطی، اتصالات عصبی خارج از مغز و نخاع ایجاد می شود. آسیب به یک عصب یا چندین عصب اغلب در دست ها و پاها رخ می دهد، اما سایر قسمت های بدن مانند لب ها نیز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. نوروپاتی محیطی اغلب ناشی از دیابت است که به آن نوروپاتی دیابتی می گویند. اما سایر بیماری های زمینه ای مانند صدمات، عفونت ها، بیماری های ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض سموم یا مواد شیمیایی مانند تنباکو، بیماری های خود ایمنی و مصرف برخی داروها می تواند منجر به بروز این وضعیت شود.

درمان شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) یا داروهای مسکن تجویزی مانند گاباپنتین است. فیزیوتراپی و ورزش منظم نیز ممکن است موثر باشد. اگر دیابت دارید، کنترل سطح قند خون می تواند به کاهش آسیب بیشتر عصبی کمک کند.

 

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

دلایل نیاز به کاشت ایمپلنت دندان

آشنایی با باندینگ دندان

دلایل ایجاد لکه های قرمز در دهان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!
سوالی دارید? چت در واتساپ