مزایا و عوارض فلوراید تراپی دندان

مزایا و عوارض فلوراید تراپی دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی مزایا و عوارض فلوراید تراپی دندان

فلوراید تراپی درمان های حرفه ای حاوی غلظت بالایی از فلوراید هستند که دندانپزشک یا متخصص بهداشت برای بهبود سلامت و کاهش خطر پوسیدگی روی دندان های شما اعمال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این درمان‌های ممکن است به شکل محلول، ژل، فوم یا لاک باشد. همچنین برخی از درمان‌های فلوراید با غلظت بالا وجود دارد که افراد می‌توانند در خانه از آن‌ها استفاده کنند، اما فقط تحت نظارت خاص دندانپزشک باید اینکار صورت بگیرد. قصد داریم تا در ادامه این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان به مطالعه و بررسی مزایا و عوارض فلوراید تراپی دندان بپردازیم.

فلورایدی که دندانپزشکان در این درمان ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند مشابه فلوراید موجود در خمیر دندان است. با این حال، درمان حاوی دوزهای بسیار بالاتری فلوراید است و ممکن است فواید بیشتر و سریع تری ارائه دهد.

مزیت های فلوراید درمانی

فلوراید چندین فواید برای دندان دارد، از جمله:

 • به جذب بیشتر کلسیم و فسفات در دندان ها کمک می کند.
 • ترمیم و تقویت مینای دندان.
 • محافظت از مینای دندان در مقابل باکتری ها.

علاوه بر این، فلوراید درمانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با جلوگیری از حفره ها و کند کردن رشد باکتری ها، مزایای زیر را داشته باشد:

 • کاهش درد دندان
 • جلوگیری از بیماری لثه
 • جلوگیری از دست دادن زودرس دندان

مطلب پیشنهادی : همه چیز درمورد لمینت متحرک دندان

عوارض مصرف فلوراید

برخی از حامیان سلامت طبیعی، در مورد فلوراید در دوزهای بالا ابراز نگرانی کرده اند. آنها همچنین استدلال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که فلوراید برای کودکان بی خطر نیست و حتی آب فلوراید ممکن است خطرناک باشد.

با این حال، این یک باور غلط است که درمان‌های فلوراید یا آب حاوی فلوراید باعث آسیب گسترده در بدن می‌شوند، اگرچه برخی از افراد ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنند، از جمله:

تغییر رنگ دندان

شایع ترین عارضه جانبی فلوراید، تغییر رنگ دندان است. فلوروز عارضه ای است که باعث ایجاد رگه های سفید یا تغییر رنگ روی دندان ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. فلوئوروزیس زمانی اتفاق می‌افتد که کودک در حالی که دندان‌های شیری و بزرگسال زیر لثه‌ها در حال رشد هستند، فلوراید زیادی مصرف کند. ممکن است کودک از بدو تولد تا ۸ سالگی به فلوئوروزیس مبتلا شود.

تغییر رنگ دندان در میان کودکان خردسال به دلیل مصرف مکمل‌های فلوراید یا قورت دادن خمیر دندان شایع‌تر است. خدمات بهداشت عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایالات متحده دستورالعمل هایی را برای میزان فلورایدی که آب آشامیدنی جامعه باید داشته باشد، تنظیم کرده اند تا خطر فلوئوروزیس دندان کاهش یابد. این سطح در حال حاضر ۰.۷ میلی گرم فلوراید در هر لیتر آب است.

نکات مهم در حفظ بهداشت دهان و دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

کارشناسان توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که حتی کودکانی که خیلی کوچک هستند و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند خمیر دندان را بیرون بریزند، باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. این کار از دندان های کودک در برابر پوسیدگی محافظت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما اگر کودک به طور تصادفی خمیر دندان را ببلعد، آنها را در معرض خطر فلوروزیس قرار نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

آلرژی

یک فرد ممکن است واکنش آلرژیک به فلوراید داشته باشد یا دچار تحریک پوست شود، اگرچه این واکنش ها به ندرت رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

اثرات سمی

اگر فلوراید به اشتباه یا با دوزهای بسیار بالا استفاده شود، ممکن است سمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد و منجر به مسمومیت شود با این حال، به ندرت این وضعیت رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از وارنیش فلوراید حرفه ای را برای کودکان زیر 6 سال توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. وارنیش فلوراید، گزینه مناسب برای کودکان خردسال است، زیرا آنها تمایل به بلع فوم یا ژل دارند که ممکن است باعث حالت تهوع و استفراغ در آنها شود.

نکات مهم برای فلوراید درمانی

قرار گرفتن مکرر در معرض مقادیر کمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فلوراید، مانند نوشیدن آب لوله کشی و مسواک زدن دندان ها با خمیر دندان حاوی فلوراید، بهترین راه برای کاهش خطر پوسیدگی دندان برای همه سنین است.

برای کاهش خطر قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید، دندانپزشکان موارد زیر را نیز توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند:

 • والدین دندان های کودکان را با مقدار کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند تا پوسیدگی کاهش یابد و خطر فلوئوروزیس به حداقل برسد.
 • همیشه بر مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که از مقدار مناسبی از خمیر دندان استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و سعی کنید در صورت امکان، آن ها را وادار کنید تا بیشتر آن را بیرون بیاورند.
 • کودکان زیر ۶ سال نباید از شوینده های حاوی فلوراید در خانه مانند دهان شویه استفاده کنند، زیرا ممکن است مقدار زیادی فلوراید را ببلعند.
 • افراد باید در مورد خطرات و مزایای فلورایدتراپی با دندانپزشک خود مشورت کنند. در نظر گرفتن تمام منابع فلوراید از جمله خمیردندان فلورایددار و دهانشویه ضروری است.

افرادی که در مناطقی زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که آب آن منطقه حاوی فلوراید نیست، ممکن است مزایای قابل توجهی از درمان های فلوراید معمولی به دست آورند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

میزان تاثیر فلوراید درمانی

یک بررسی سیستماتیک گزارش می‌دهد که درمان‌های فلوراید، مانند وارنیش فلوراید، تأثیر قابل‌توجهی بر پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری و دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد. دو بار مسواک زدن و روش آن بسیار مهم است. شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید دندان های خود را فقط با آب مسواک بزنید، اما استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و سایر مواد پاک کننده، فواید مسواک زدن را تا حد زیادی افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. همچنین استفاده از نخ دندان برای رسیدن به سطوح دندانی که مسواک نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند آن را بپوشاند ضروری است.

شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید فلوراید را از دو طریق دریافت کنید:

 • به صورت موضعی از خمیر دندان و درمان های دندانپزشکی
 • به صورت سیستمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در آب و مکمل های غذایی
  بهتر است فلوراید را هم به صورت موضعی و هم به صورت سیستمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دریافت کنید. بنابراین، حتی اگر آب محلی شما همراه با فلوراید است، باید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

 • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ