Persian lang Arabic lang English lang France lang

مزایا و کاربردهای ارتودنسی کوتاه مدت

مزایا و کاربردهای ارتودنسی کوتاه مدت | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی مزایا و کاربردهای ارتودنسی کوتاه مدت

دهان و دندان‌ها یکی از عضوهای اصلی بدن ما به‌حساب می‌آیند و سلامت آن‌ها یکی از موضوعات اساسی است که باید به آن توجه داشته باشیم. در ادامه این مقاله سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان به مطالعه و بررسی مزایا و کاربردهای ارتودنسی کوتاه مدت خواهیم پرداخت.

درصورتی‌که فرد دندان‌های نامنظمی داشته باشد، علاوه بر ایجاد مشکل در ظاهر هنگام لبخند زدن باعث شده تا سلامت دندان‌ها زودتر به خطر بیافتند و با فشارهای واردشده به دندان‌ها در آینده احتمال اینکه دندان‌ها را از دست بدهیم وجود دارد. به همین منظور جهت رفع این مشکل، ارتودنسی دندان پیشنهاد می‌شود که با پیشرفت علم و تکنولوژی پزشکان توانسته‌اند با استفاده از روش جدیدی از ارتودنسی را به نام ارتودنسی کوتاه مدت، طول درمان ارتودنسی را به طرز چشمگیری کاهش دهند. به همین منظور در این مقاله به معرفی و نحوه انجام ارتودنسی کوتاه مدت خواهیم پرداخت.

تعریف ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی سریع و کوتاه مدت نوعی جدید از درمان دندان‌ها است که برای رفع مشکل بی‌نظمی جزئی دندان به کار گرفته می‌شود. این نوع از درمان معمولاً به افراد بزرگ‌سال توصیه می‌شود. ارتودنسی سریع یا کوتاه مدت، به سبب کوتاه تر بودن مدت درمان آن نسبت به روش معمولی ارتودنسی به این نام معروف شده است ولی هدف همان مرتب و ردیف کردن دندان ها و درست روی هم قرارگیری آن هاست.

مطلب پیشنهادی : روش های پیشگیری و درمان نارسایی ایمپلنت دندان

نحوه انجام ارتودنسی سریع

ارتودنسی کوتاه مدت به این صورت است که پزشک عکس‌هایی از دهان و دندان‌های شما می‌گیرد و بر اساس اندازه و قالب دهان شما براکت ها و سیم‌هایی می‌سازد. در مرحله بعدی درمان با مراجعه به پزشک خود با استفاده از چسب مخصوص اقدام به‌قرار گیری براکت ها و درنهایت اتصال سیم‌ها به دندان‌های شما می‌کند. در کل می‌توان گفت این روش، گونه‌ای سبک از درمان ارتودنسی است و مناسب افرادی بوده که نمی‌خواهند مدت‌زمان زیادی (برای مثال یک تا دو سال) پلاکت‌ها و سیم‌ها را در دهان خود تحمل کنند. ارتودنسی کوتاه مدت در دو مدل برای بیماران انجام می‌شود که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید.

مزیت ها و عوارض ارتودنسی کوتاه مدت

متأسفانه، اطلاعات نادرستی به بیماران پیرامون مزایا و معایب ارتودنسی کوتاه مدت، داده‌شده است و برخی از تبلیغات کاملاً گمراه‌کننده است. بسیاری از این براکت‌ها سریع‌تر از براکت‌های معمولی دندان حرکت نمی‌کنند. سرعت حرکت دندان توسط عوامل بیولوژیکی تعیین می‌شود، نه براکت. دلیل این‌که ارتودنسی کوتاه مدت خیلی سریع‌تر در مقایسه با روش معمول ارتودنسی کار می‌کند،این است که مدت‌زمان کم‌تری کار می‌کند. به‌جای اینکه دندان‌های جلو و عقب خود را صاف کنیدو نیش خود را اصلاح کنید، آن‌ها به‌ راحتی بادندان‌های جلوی خودتان تراز می‌کنید. روش لزوماً چیز بدی نیست و اگر فقط نگران دندان‌های جلوی کج یا شلوغ باشید ، ارتودنسی کوتاه مدت می‌تواند انتخاب خوبی باشد. مهم است که گزینه‌های خود را در نظر بگیرید و از محدودیت‌های این روش اطلاع کافی داشته باشید.

مزیت ها ارتودنسی سریع

  • دوره ی استفاده از براکت ها کوتاه می شود.
  • امکان استفاده از انواع مختلف براکت ها اعم از فلزی، سرامیکی و … وجود دارد
  • تعداد جلسات مراجعه بیمار به مطب ارتودنتیست تا ۲ جلسه است.

مراحل انجام ارتودنسی متحرک و نکات مراقبتی | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

عوارض ارتودنسی سریع

برای همه افراد با شرایط یکسان، قابل پیاده سازی نیست. برای افرادی که به اصلاحات و تغییرات فراوان احتیاج دارند، انتخاب مناسبی نخواهد بود.
به لحاظ هزینه نسبت به سایر انواع روش های ارتودنسی ، گران‌تر است. حرکت دندان ها برای جای‌گیری در محل مناسب، سریع هستند، این نکته می تواند کمی خارش داشته باشد و بیمار را اذیت کند.

بریس های دندانی که کار مرتب سازی و رفع ناهنجاری ها را در فرآیند ارتودنسی برعهده دارد از دو جزء “براکت” و ” سیم های قوس مانند” تشکیل شده است. براکت های ارتودنسی تهیه شده از جنس فلز، پلاستیک و سرامیک، متصل کننده ی سیم های قوس مانند به دندان ها هستند و این کار از طریق چسب هایی صورت می پذیرد.

ارتودنسی کوتاه مدت نامرئی

در روش ارتودنسی نامرئی که به نام ارتودنسی لینگوال نیز شناخته می شود، به‌طوریکه پلاک و سیم‌ها پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و به‌طور عادی قابل‌مشاهده نیستند اما به‌خوبی وظیفه خود را انجام داده و به ترمیم نظم دندان‌هامی‌پردازند.

ارتودنسی سریع کوتاه مدت

نحوه انجام ارتودنسی کوتاه مدت، این اجازه را به بیمار می‌دهد که از مزایای ارتودنسی در زمانی کوتاه بهره‌مند شود.درروش سریع ارتودنسی کوتاه مدت به دلیل تقاضای فزاینده‌ای برای درمان‌های کوتاه مدت، سریع‌ترین نوع وسایل ارتودنسی استفاده می‌شود. این وسایل شامل براکت‌های ثابت به رنگ دندان است. تراز کننده‌های واضح و براکت‌های زبانی مقطعی (که در پشت شش یا هشت دندان جلویی متصل می‌شوند)

افراد کاندید برای انجام ارتودنسی سریع

اگر به فکر ارتودنسی کوتاه مدت هستید ، توصیه می‌کنیم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که برای درمان روش‌های مناسب ارائه دهد. آن‌هامی‌توانند جوانب مثبت و منفی هر گزینه را توضیح دهند و به شما کمک کنند ارتودنسی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه طولانی‌مدت را برای شما به ارمغان بیاورد. به‌عنوان‌مثال ممکن است یک متخصص با توجه به ساختار فک و دندان‌هایتان راه‌حلی مخصوص شما پیشنهاد دهد که به‌طور معمولی در دندان‌پزشکی عرضه نمی‌شود.

حالت فک شما ممکن است در ابتدا اولویت به نظر نرسد. بااین‌حال ، دندان‌هایی که به‌درستی روی‌ هم قرار نمی‌گیرند ، در بعضی موارد باعث مشکلاتی در غذا خوردن و حتی درد فک و سردرد می‌شوند. به‌طور بالقوه ممکن است پس از درمان دندان‌های جلویی شمابدتر هم بشنود. همچنین توجه به این نکته مهم است که همه افراد برای درمان کوتاه مدت ارتودنسی مناسب نیستند ، خصوصاً افرادی که دارای مشکلات پیچیده هستند. به همین دلیل است که پیش از انتخاب باید پاسخ سؤال چه کسانی مجاز به ارتودنسی کوتاه مدت هستند، را بدانید.

بعضی‌اوقات لازم است که ارتودنسی کوتاه مدت ارتودنسی با درمان‌های ترمیمی مانند باندینگ، کانتورینگ و روکش ترکیب شود تا نتیجه خوبی حاصل شود. با استفاده از براکت‌های معمولی، زمینه‌های بیشتری برای تصحیح موقعیت دندان‌های شما فراهم می‌شود و از انجام اقدامات بعدی جلوگیری می‌شود. در سال‌های اخیر اقدامات قانونی مرتبط با درمان ارتودنسی کوتاه مدت افزایش‌یافته است. این امر عمدتاً به دلیل نحوه انجام ارتودنسی کوتاه مدت توسط پزشکانی است که به حد کافی مهارت ندارند و تجربه عیب‌یابی مؤثررا نیز ندارند. درنهایت، ارتودنسی کوتاه مدت جای خود را دارد و معمولاً همیشه گزینه صحیح‌تری نسبت به روکش برای صاف کردن دندان است. فقط مطمئن شوید که یک پزشک حرفه‌ای باتجربه پیداکرده‌اید و همه مزایا و معایب ارتودنسی کوتاه مدت را درک می‌کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

طول درمان ارتودنسی کوتاه مدت

شایان ذکر است که طول مدت درمان تنها وابسته به روش انتخابی درمان نیست. سن بیمار، انتظارات بیمار، نوع و شدت مشکلات دندانی از جمله سایر عوامل تاثیر گذار در طول درمان ارتودنسی هستند. متوسط طول درمان در ارتودنسی بین ۶ تا ۳۶ ماه است. اما تشخیص اینکه برای هر بیمار به چه اندازه زمان می برد، تنها توسط متخصص ارتودنسی پس از بررسی و معاینات لازم قابل پیش بینی است.

مراقبت های پس از ارتودنسی سریع

به جهت کاهش هر چه بیشتر عوارض ناشی از ارتودنسی لازم است مراقبت هایی را بعد از ارتودنسی انجام دهید.

  • مراجعات منظم به مطب ارتودنتیست مربوطه داشته باشید.
  • استفاده از مسواک و نخ دندان طبق دستور ارتودنتیست
  • استفاده از محافظ ارتودنسی درهنگام خواب

موارد کاربرد ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی سریع روش بسیار مناسبی برای افرادی است که تمایل به استفاده ی طولانی مدت از سیم ها و براکت های ارتودنسی را ندارند اما باید شرایط فک و دندان ها از طرف متخصص ارتودنسی بررسی و تایید شود.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

توجه :

  • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!