انواع ارتودنسی برای دندان‌های فک بالا

انواع ارتودنسی برای دندان‌های فک بالا | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی انواع ارتودنسی برای دندان‌های فک بالا

بسته به شدت اختلاف اساسی فک، گاهی اوقات ممکن است ترکیبی از بریس و جراحی فک مورد نیاز باشد. با این حال، اکثر اوقات می‌توان مشکل را با بریس رفع کرد. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان انواع ارتودنسی برای دندان‌های فک بالا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بریس‌های لینگوال

بریس‌های لینگوال در قسمت داخلی دندان‌های جلویی شما پوشیده می‌شوند. این بریس‌ها معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند كه بیمار با مشکل بیرون زدگی دندان‌های جلویی مواجه باشد. آن‌ها یکی از بریس‌های گسسته موجود هستند. در سال‌های گذشته، ارتودنتیست‌ها ظاهر دندان‌های شلوغ را با کشیدن برخی از دندان‌ها به طور انتخابی ظاهر بیمار را بهبود می‌بخشیدند. اما امروزه، آن‌ها روش‌هایی را انتخاب می‌کنند که نیازی به کشیدن دندان نداشته باشد که بسیار کارآمد هستند.

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی بریس‌های سنتی هستند که ما با آن‌ها بزرگ شدیم. از فولاد ضد زنگ ساخته شده و با سیم‌های نازک بسته می‌شوند. این بریس‌ها بسیار موثرتر و مقرون به صرفه هستند. اما اکثر بیماران به دلیل قابل توجه بودن از آن‌ها اجتناب می‌کنند.

بریس‌های شفاف

از بریس‌های شفاف نیز برای درمان مشکلات دندان‌های فوقانی جلویی استفاده می‌شود. این بریس‌ها از مواد سرامیکی ساخته شده‌اند. آن‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، پذیرش آن‌ها آسان‌تر است و ظاهر بهتری دارند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئیاز پلاستيك ساخته شده‌اند و هر 14 روز یک بار تعویض مي‌شوند. دیدن آن‌ها بسیار سخت است و می‌توان آن‌ها را در هر جایی مانند محل کار یا سیستم‌های حمل و نقل عمومی پوشید و کسی که در کنار شما نشسته است به سختی متوجه آن‌ها می‌شود.

مقایسه ارتودنسی ثابت و متحرک | بهترین جراح لثه اصفهان

ابزار های ارتودنسی جهت اصلاح مشکلات رشد فک

این دستگاه‌های اصلاح کننده فک ثابت یا متحرک هستند. دستگاه‌های ثابت با استفاده از سیمان روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. دستگاه‌های متحرک نیاز به تعهد بیمار دارند تا طبق دستورالعمل‌ها از این دستگاه‌ها استفاده کنند. با پوشیدن تجهیزات ارتودنسی و پیروی از برنامه درمانی طراحی شده برای نیازهای خاص خود، نتایج بهتری خواهید گرفت. درک نتایج بالقوه به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را حفظ کنید و والدین می‌توانند به فرزندان خود در انجام توصیه‌ها کمک کنند. بعضی از وسایل و دستگاه‌ها ممکن است در دوره‌های تنظیم ناراحتی جزئی ایجاد کنند، اما پوشیدن آن‌ها به طور منظم به کوتاه شدن زمان درمان کمک می‌کند. در ادامه برخی از رایج‌ترین وسایل برای اصلاح مشکلات رشد فک آورده شده است.

Palatal Expansion:

دو گزینه برای این مورد وجود دارد، Palatal Expansion ثابت یا متحرک که برای رفع کراس بایت استفاده می‌شوند. این دستگاه به دندان‌های عقبی فک بالا متصل می‌شود و فک را بازتر می‌کند.

هدگیر:

این دستگاه قابل جابجایی است و از یک روکش استیل ضد زنگ و بند ایمنی پارچه‌ای تشکیل شده است. متخصص ارتودنسی نوارهای فلزی را به دندان‌های بالایی شما ثابت می‌کنند. بند ایمنی به دور سر شما می‌پیچد و آن را محکم می‌کند. هدگیر با وارد آوردن فشار به دندان‌های فوقانی و فک بالا بر رشد فک و حرکت دندان تأثیر می‌گذارد.

Herbst® Appliance:

به طور معمول، این لوازم به دندان‌های آسیایی بالا و پایین متصل می‌شوند تا فک پایین را رو به جلو نگه دارند. هدف از این نوع درمان از بین بردن اوربایت است. Herbstها با پیچ‌های انبساطی، می‌تواند فک را نیز باز کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مارا:

این دستگاه مندیبل را به سمت جلو هل می‌دهد تا از ساییده شدن آن بکاهد. تاج‌ها روی دندان‌های آسیایی بالا و پایین شما قرار می‌گیرند و یک زانویی فلزی تاج‌ها را به هم متصل می‌کند.

Bite Correctionor:

این دستگاه با بریس‌ها ترکیب می‌شود تا مشکلات مختلف را اصلاح کند. میله‌های فلزی با فنرهای محصور شده به فک بالا و پایین فشار وارد می‌کنند. قرار دادن چنین میله‌هایی به نوع مشکلا بایت شما بستگی دارد.

Bionator:

این وسیله متحرک فک پایین را هدایت می‌کند تا متناسب با فک بالا رشد کند. کودکان می‌توانند با پوشیدن دستگاه بایوناتور مشکلات بایت خود را اصلاح کنند.

 

توجه :

  • صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ