روش های مراقبت از لمینت دندان

روش های مراقبت از لمینت دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی روش های مراقبت از لمینت دندان

پس از انجام لمینت توصیه می شود چند هفته اول به طور منظم به کلینیک دندانپزشک خود مراجعه کنید تا شرایط دندان ها و بافت لثه شما را بررسی کند. سؤالات خود را نیز در این جلسات می توانید از دندانپزشک بپرسید. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان روش های مراقبت از لمینت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

مهم ترین نکته ای که بعد از لمینت باید در نظر داشته باشید رعایت بهداشت دهان و دندان است. رعایت بهداشت دهان و دندان، ماندگاری لمینت را بیشتر خواهد کرد. عده ای تصور می کنند ونیرها هیچ گاه پوسیده نمی شوند به همین خاطر نیازی به مسواک زدن ندارند درصورتی که این تصور غلط است. از آن جایی که روکش های ونیر با دندان طبیعی شما پیوند خورده اند، دندان زیر لمینت ممکن است پوسیده شود. پس از انجام لمینت بعد از هربار غذا خوردن حتما مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. روزانه یک الی دو بار از دهانشویه های آنتی سپتیک یا دهانشویه های بدون الکل استفاده کنید.

استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان

پس از لمینت به هیچ وجه از مسواک های دارای پرزهای سخت استفاده نکنید زیرا موجب ساییده شدن لمینت می شود. هم چنین برای جلوگیری از آسیب دیدن لمینت از خمیر دندان های غیرساینده استفاده کنید. ترجیحا دندانپزشک خود را از نام و نوع خمیردندان و مسواکی که استفاده می کنید آگاه کنید.

مراقبت از لثه

عفونت لثه و بیماری های پریودنتال باعث می شد دچار عفونت لثه شوید و لمینت دندان تان آسیب ببیند. سالم بودن لثه تأثیر زیادی بر ظاهر لبخند شما دارد و طول عمر آن را افزایش می دهد. چنان چه دندان هایتان پوسیدگی دارد ابتدا پوسیدگی آن را ترمیم کنید زیرا در صورت عدم درمان عفونت گسترش می یابد و لمینت دندان شما دچار آسیب می شود.

به طور منظم به دندانپزشک تان مراجعه کنید

پس از نصب لمینت حتما هر ۶ ماه یکبار برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید. در صورتی که دندان و لثه های سالمی داشته باشید لمینت شما نیازی به ترمیم یا تعویض پیدا نخواهد کرد. علاوه بر این در صورتی که عفونت یا پوسیدگی در دندان و لثه شما رخ داده باشد به موقع آن را درمان خواهید کرد. با انجام معاینات دوره ای در صورتی که لمینت دچار ترک و ساییدگی شده باشد یافت شده و درمان می شود.

نحوه انجام لمینت دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

پرهیز از جویدن مواد غذایی سفت

لمینت دندان دارای مقاومت نسبتا خوبی است اما استفاده زیاد از مواد سفت باعث می شود آسیب ببیند. از انجام کارهای زیر پس از نصب لمینت خودداری کنید:

  • جویدن ناخن
  • جویدن ته مداد
  • باز کردن درب بطری فلزی یا کیسه فلزی با دندان
  • شکستن پسته و بادام در بسته
  • مراقب ساییده نشدن لمینت به دندان مقابل باشید

اگر عادت به دندان قروچه دارید، حتما قبل از گذاشتن لمینت برای برطرف کردن آن اقدام کنید. دندان قروچه باعث ساییده شدن لمینت و وارد کردن فشار به دندان مقابل می شود. یک راه تأثیرگذار که به شما پیشنهاد می شود استفاده از محافظ شبانه است. دندان قروچه آسیب های زیادی از جمله: ترک خوردن، شکسته شدن و افتادن لمینت به دندان شما وارد می کند.

خودداری از مصرف مواد غذایی رنگدانه دار

پس از نصب لمینت از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگدانه دار خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها باعث تغییر رنگ و زرد شدن لمینت می شود. این مواد هم چنین پیوند ونیر و مینای دندان شما را از بین می برد. در شرایطی که مواد غذایی رنگدانه دار مانند: قهوه، سودا، زردچوبه  و زعفران مصرف کردید حتما دندان هایتان را مسواک بزنید تا رنگ دندان هایتان تغییر نکند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

عدم انجام فعالیت های سنگین

افرادی که ورزش های حرفه ای مانند: فوتبال، کشتی،، تکواندو و کاراته انجام می دهند و به تازگی دندان هایشان را لمینت کرده اند باید خیلی مراقب باشند. با انجام فعالیت های سنگین ممکن است لمینت دندان آسیب ببیند. توصیه می شود هنگام انجام فعالیت های سنگین از محافظ دهان استفاده کنید تا لمینت دندان تان آسیب نبیند.

دخانیات مصرف نکنید

مصرف سیگار و قلیان باعث آسیب دیدن لمینت دندان می شود. مصرف دخانیات نیز باعث می شود دندان ها پوسیده شود و لمینت ماندگاری کمتری داشته باشد. اگر عادت به مصرف دخانیات دارید توصیه می شود قبل از لمینت، حتما ترک کنید.

توجه :

  • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، مسترشیپ پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
  • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

عوامل ایجاد بی حسی در لب ها

آشنایی با ونیرکامپوزیت آی پی اس دندان

روش های مختلف کاشت ایمپلنت دندان

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ