مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی فانکشنال

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی فانکشنال | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی فانکشنال

در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی فانکشنال را مورد بررسی قرار می دهیم. ارتودنسی فانکشنال مزایای زیبایی شناختی و عملکردی را نیز به شرح زیر پیشنهاد می کند:

 • روش درمانی شامل اصلاح ساختار صورت، تراز فک، قرار دادن دندان، اصلاح وضعیت سر و گردن و همچنین عضلات متصل کننده است.
 • لبخند وسیع‌تری را همراه با نمایه بهبود یافته صورت ارائه دهید.
 • با بزرگ شدن بیمار تعادل صورت را برقرار کنید.
 • TMJ را کاهش دهید
 • نتایج پایدار ایجاد کنید
 • در صورت وجود، برداشتن دندان را کاهش دهید.
 • دستگاه‌هایی را که تمیز کردن و نگهداری آن‌ها راحت تر هستند اعمال کنید.
 • از دستگاه‌هایی استفاده کنید که نسبت به بریس ها کمتر آشکار باشند.
 • اجازه در آوردن آسان دستگاه را برای استفاده از ابزار موسیقی یا ورزش کردن فراهم کنید.
 • در سنین پایین (3 تا 8 سال) شروع می‌شود.

معایب ارتودنسی فانکشنال

بعضی اوقات ما در مسئله سلامت دندان دشمنان خودمان هستیم. ارتودنسی فانکشنال به درجه همکاری و انضباط خود بیمار نیاز دارد. مرحله بعدی ارتودنسی فانکشنال استفاده از وسایل قابل جابجایی است و اگر بیمار به طور نامنظم این بریس را بپوشد و توصیه دندان‌پزشک را رعایت نکند، آن وقت مؤثر نخواهد بود و موفقیت در درمان محدود خواهد شد.

بر اساس برخی منابع، انتخاب ارتودنسی فانکشنال یک تصمیم جدی است. این به شما کمک می کند تا یک روش درمانی بهتر و مؤثر را تشخیص دهید (مهم نیست که مربوط به بزرگ‌سالان باشد یا کودکان)، دندان‌پزشک شما باید نکات و توصیه‌های مهم را به شما بگوید و در انتخاب مناسب‌ترین روش به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که ارتودنسی فانکشنال یک لبخند وسیع‌تر و زیباتر را به شما منتقل می کند.

مزیت های استفاده از ارتودنسی فانکشنال قبل از 10 سالگی

همانند سایر درمان‌های دندانپزشکی، در اسرع وقت درمان دندان‌های کج و اصلاح وضعیت نیش دندان، مؤثرتر و محافظه کارانه تر خواهد بود. کودکان بین 6-9 سال می‌توانند درمان را شروع کرده و اولین وسیله را استفاده کنند. در صورت لزوم، بریس‌ها می‌توانند بعد از رشد کامل دندان‌های دائمی استفاده گردند.

درمان کودکان برای مشکلات ساختاری در فک، مال اکلوژن یا نگرانی از نیش دندان در اوایل زندگی می‌تواند یک لبخند زیبا و پایدار را فراهم کرده و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

تصحیح نیش در هنگام بروز آن همچنین می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات TMJ و مشکلات آپنه خواب را در طول زندگی فرد کاهش دهد. برای برخی از کودکان ارتودنسی فانکشنال می‌تواند نیاز به بریس را از بین ببرد. با گسترش چند بعدی کام، مشکلات مرتبط با نیش دندان هنگام حرکت تدریجی دندان‌ها اصلاح می‌شود ، بنابراین دندان‌های بالا و پایین به صورت مناسب روی هم قرار می‌گیرند.

تحقیقات نشان داده است كه كارآیی دستگاه فانکشنال در مرحله اولیه مؤثرتر نیست اما از درمان شروع شده در 10 تا 14 سالگی كارآمدتر است. با این حال، در برخی شرایط، به ویژه اگر کودکان از نظر ظاهری دندان دچار اشکال شوند، ممکن است درمان زودهنگام توصیه شود.

مزایا و معایب انواع مختلف ارتودنسی متحرک دندان | بهترین جراح لثه اصفهان

میزان تغییر شکل صورت با  یک بریس فانکشنال

بحث و جدال فراوان، حول شیوه عملکرد بریس های فانکشنال را احاطه کرده است. به نظر می رسد که بریس های فانکشنال عمدتاً دندان‌ها را نوک می‌زنند، دندان‌های بالا را به سمت عقب حرکت می‌کنند و دندان‌های پایینی را به جلو حرکت می دهند. تحقیقات معتبر نشان می‌دهد که موقعیت و طول فک پایین توسط آرایش ژنتیکی ما اداره می‌شود. بنابراین، در حالی که رشد فک پایین ممکن است در کوتاه مدت توسط یک بریس فانکشنال تغییر یابد، اما به نظر می رسد که در طولانی مدت هیچ تفاوت معنی داری در موقعیت فک رخ نمی‌دهد. با این وجود، با حرکت دندان‌ها، ممکن است تغییراتی در وضعیت لب ایجاد شود که لب فوقانی دندان‌های فوقانی را کامل‌تر بپوشاند.

میزان موفقیت درمان با بریس های فانکشنال

بدیهی است اگر دستگاه‌های ارتودنسی به اندازه کافی پوشیده نشود، درمان مؤثر نخواهد بود. علاوه بر این، گروهی از بیماران وجود دارند که به ویژه به بریس های فانکشنال پاسخ نمی دهند. متأسفانه، پیش بینی اینکه بیماران به درمان پاسخ خواهند داد، بسیار دشوار است. اعتقاد بر این است که دستگاه‌های ارتودنسی فانکشنال قبل یا در دوره رشد نوجوانان موفق تر عمل می‌کنند. این امر به ویژه به طور معمول در سنین 11 تا 14 سالگی در پسران و 10 تا 13 سالگی در دختران رخ می‌دهد. با این وجود، در شرایط خاص ممکن است در مراحل اولیه یا دیرتر درمان پیشنهاد شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان بهترین ایمپلنت اصفهان

نحوه رسیدگی به مشکلات دندانی در صورت درمان ناموفق

مشکلات کلاس II ممکن است به روش‌های مختلفی درمان شود. اگر اصلاح کلاس II انجام نشود، گزینه‌های گوناگونی وجود دارد. ممکن است در استفاده از یک وسیله یا رویکرد جایگزین برای اصلاح کلاس II از جمله موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

 • هدگیر
 • کشیدن دندان
 • جراحی فک

مبنای عملکرد این روش ها متفاوت است و مبتنی بر مشکل خاص است. در موارد خاص ممکن است توصیه شود که فرد بدون هیچ گونه دخالت درمانی، مشکل دندانی خود را بپذیرد و با آن کنار بیاید. جراحی فک معمولاً تا سن17 سالگی روی فرد انجام نمی‌شود.

مدت استفاده روزانه بریس

تعداد ساعاتی که در روز انتظار دارید بریس را بپوشید برای شما توضیح داده می‌شود. برای اینکه درمان به اندازه کافی مؤثر باشد، مهم است که شما به طور کامل این دستورالعمل‌ها را انجام دهید. با این حال، بسیاری از ابزار ارتودنسی فانکشنال به صورت تمام وقت یا تقریباً نزدیک به تمام وقت پوشیده می‌شوند. با وجود تعداد صحیح ساعات استفاده از ابزار اصلاحی، ممکن است میزان پیشرفت در وضعیت دندان‌هایتان بسیار چشمگیر باشد.

توجه :

 • صحت علمی مطلب فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان، متخصص پیوند لثه و استخوان تایید گردد.
 • این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شد.

مطالعه بیشتر :

نکات مراقبتی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان

روش های رایج درمان درد دندان

موارد انجام جراحی اصلاحی فک بالا

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
error: Content is protected !!
سوالی دارید? چت در واتساپ