انواع پروتز دندان (1)

انواع پروتز دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

با انواع پروتز دندان آشنا شوید.

مشکلات دندان از جمله مواردی است که دیر یا زود برای اکثر افراد اتفاق می افتد. در واقع افراد در سنین مختلف به دلایل گوناگونی دچار بیماری های دندان از جمله خراب شدن دندان، پوسیدگی دندان، شکسته شدن دندان و .. می شوند. در مواردی که این بیماری ها همراه با از دست دادن کامل دندان باشد و امکان پر کردن آن دیگر وجود نداشته باشد، باید از شیوه های دیگر درمانی استفاده کرد که نتیجه نهایی ایجاد دندان برای فرد است. یکی از این روش ها، انجام پروتز دندان می باشد.

پروتز دندان یک روش دندانپزشکی برای جایگزینی دندان طبیعی است. پروتز دندان به عنوان یک جانشین برای دندان هایی که به طور کامل از بین رفته و درمان نمی شوند، استفاده می شود. پروتزها انواع مختلف ثابت و متحرک دارند.

پروتز دندان چیست و چه کارکردی دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، در دسته موارد دندانپزشکی قرار می گیرد و نقش یک دندان طبیعی را به صورت کامل یا جزیی ایفا می کند. به این خاطر می گوییم به صورت کامل یا جزیی چون در برخی موارد دندان طبیعی کامل از بین رفته است و پروتز به صورت ساختار کامل برای بیمار استفاده می شود و در برخی موارد دیگر فقط برای قسمتی از دندان مانند تاج آن از پروتز استفاده می کنند.

پروتز کامل شامل اجزای مختلفی از جمله تاج دندان، پل، دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان و روکش می باشند که شامل اجزای ثابت و متحرک هستند. در زمینه پروتز دندان مراجعه به دندان پزشک حرفه ای و یا متخصص پروتز الزامی می باشد.

در زمینه مزایا و کارکرد پروتز دندان چند مورد بسیار مهم وجود دارد. از جمله اینکه در زمینه غذا خوردن شرایط فرد بسیار بهتر می شود و به راحتی می تواند به خوردن و آشامیدن بپردازد بدون اینکه با درد دندان یا حساسیت های مربوط به آن مواجه شود. از طرفی می دانیم که دندان ها در زیبایی فرد تاثیر بسیار زیادی دارند. همین امر باعث می شود که پروتز دندان عاملی برای ایجاد اعتماد به نفس و آرامش فرد گردد.

در موارد دیگر، پروتز دندان از تحلیل استخوان های فک جلوگیری می کند و به حفاظت دندانی که عصب کشی شده است می پردازد.

در نهایت با انجام یک پروتز درست و استاندارد شما دوباره با یک لبخند زیبا همراه خواهید بود.

انواع پروتز دندان

مهم ترین دسته بندی که برای پروتزهای دندانی استفاده می شود، نحوه قرارگیری آن ها در دهان است که به صورت زیر تقسیم می شوند:

  1. پروتز دندان ثابت
  2. پروتز دندان متحرک

هر کدام از این انواع ویژگی هایی دارند و بنابر دلایلی پزشک تشخیص می دهد که کدام مدل برای بیمار استفاده شود. با تعریف کوتاهی در زمینه انواع پروتز بعضی ویژگی های بارز آنها را نیز بیان می کنیم.

انواع پروتز دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

۱. پروتز دندان ثابت

روکش دندان یک نوع پروتز دندان ثابت

این نوع پروتز که در خیلی موارد از آن به اسم روکش دندان نیز یاد می شود، به صورت همیشگی درون دهان قرار می گیرد و فرد زمان استفاده از آن، به سختی متوجه طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن دندان ها خواهد شد. ظاهر بسیار مناسب از یک طرف و طبیعی بودن این نوع پروتزها سبب شده است که طرفداران زیادی داشته باشند.

خود پروتزهای ثابت به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

  • پروتز دندان به صورت روکش تک واحدی دندان

اگر میزان آسیب دیدگی برای یک دندان اتفاق افتاده باشد و مقدار آن به حدی نباشد که دیواره های دندان از بین برود، می توان از روکش دندان استفاده کرد. در مواردی که دندان شما تغییر رنگ داده است و تیره و زرد شده یا به دلیل چند بار پر شدن، سطح آن سیاه شده است، می توانید پروتز روکش دندان را انتخاب کنید. که کاملا شکل دندان شما را به صورت طبیعی در می آورد. از نظر هزینه نیز شرایط مناسبی دارد و از ادامه خراب شدن دندان جلوگیری می کند.

  • پروتز دندان به صورت بریج دندان

اگر جایی فقط واژه پروتز دندان ثابت را به کار بردن، منظور همین بریج دندان است. زمانی که بین دو دندان ثابت یک یا چند دندان دچار پوسیدگی و خرابی باشند و به مقدار زیادی از استخوان دندان ها از بین رفته باشد، از روش بریج دندان استفاده می گردد.

به این صورت که از دو دندان سالم ابتدا و انتها به عنوان ستون استفاده می شود و فاصله بین آنها پل گذاری می شود. حالا امکان پر کردن ناحیه ما بین دندان ها وجود دارد. مزایای این نوع پروتز، پر کردن جای خالی دندان ها، افزایش زیبایی و کمک به عملکرد بهتر دندان ها در زمان خوردن و آشامیدن است.

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (بهترین دندانپزشک اصفهانبهترین جراح لثه اصفهانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان):

کاربرد انواع پروتز متحرک دندان

نمونه جراحی پیش پروتزی با لیزر

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ