اهداف استفاده از سمباده دندان

سمباده دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

سمباده دندان چیست؟

سمباده دندان ابزاری است که هم متخصصین ترمیم و هم متخصصین ارتودنسی از آن برای اهداف مختلف بهره می‌گیرند. در ارتودنسی برای اینکه بتوان عرض دندان‌های جلویی را کاهش داد، با استفاده از چنین ابزاری مینای آن را می‌سایند. نوار استریپ‌ها گروهی از همین سمباده‌ها هستند که کاربردهای متنوعی دارند. برای مثال برای سمباده زدن بین دو دندان به ویژه در صورتی که مواد ترمیمی اضافی بین آنها قرار گرفته باشد، از نوار استریپ های مخصوص این کار استفاده می‌کنند.

آیا استفاده از سمباده دندان نیاز به تخصص دارد؟

بله، فقط یک دندانپزشک می‌تواند از سمباده دندان استفاده کند. تشخیص این که آیا دندان شما شرایط مناسبی برای سمباده شدن دارد یا خیر، چه مقدار می‌توان آن را بدون آسیب‌های جدی سمباده نمود. و نحوه صحیح سمباده زدن، فقط توسط دندانپزشک قابل تشخیص و انجام است.
انتخاب سمباده متناسب با هدفی که دنبال می‌شود نیز نیاز به دانش و مهارت دارد. به همین دلیل ضرورت دارد که توسط دندانپزشک معالج انجام شود. در صورتی که این کار توسط یک متخصص انجام شود، می تواند مزایای خود را داشته باشد؛ اما در صورتی که غیراصولی و با ابزارهای نادرست انجام شود، می‌تواند آسیب‌های جدی به دندان‌های شما وارد کند.
استفاده از نوار سمباده در خانه برای کاهش اندازه دندان‌ها، از بین بردن بی نظمی دندان، ایجاد فضا بین آنها، صاف کردن سطحشان مجاز نیست. هر چند که تغییرات مورد نظر شما جزئی و اندک باشد.

اهداف استفاده از سمباده دندان

سمباده دندانی بسته به شرایط دندان شما، با اهداف مختلفی به کار گرفته می‌شود. در ادامه به بررسی این اهداف می‌پردازیم:

  • سمباده دندان و اهداف زیبایی

این محصول در ارتودنسی برای ایجاد فضا بین دندان‌ها، تغییر اندازه آنها، ایجاد سطح صاف برای چسباندن براکت‌ها و همچنین برای از بین بردن چسب‌های اضافی کاربرد فراوانی دارد.
یکی از بزرگترین کاربردهای سمباده دندان در زیبایی است. وجود ترک‌ها در مینا و برخی ناهمواری‌ها بر روی سطح دندان می‌تواند زیبایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. یک دندانپزشک و متخصص ترمیم و زیبایی با استفاده از سمباده می‌تواند نسبت به رفع این مشکلات و زیبا نمودن ظاهر دندان‌هایتان اقدام نماید.
همچنین در برخی مواقع از سمباده برای کاهش اندازه دندان و استفاده از مواد کامپوزیتی برای اصلاح لبخند استفاده می‌شود. در این حالت ممکن است دندانپزشک بخواهد بدون ارتودنسی، بی‌نظمی دندان‌ها را اصلاح کرده یا آنها را یکدست و هم اندازه نماید.

  • سمباده دندان و جرمگیری دندان

در صورتی که برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده باشید، حتما متوجه شده‌اید که دندانپزشک معالج شما، پس از جرمگیری از سمباده استفاده می‌نماید. زمانی که به دندانپزشک معالج خود برای جرمگیری مراجعه می‌کنید، پس از معاینه دندان‌ها و لثه، از میان روش‌های مختلف جرم گیری، روش مناسب جرمگیری انتخاب می‌شود. دندانپزشک با ابزارهای دستی یا دستگاه جرم گیری دندان، جرم را از دندان‌ها جدا می‌کند. پس از این مرحله لازم است سطح دندان شما هموار شود. سطوح ناهموار علاوه بر این که می‌توانند محل تجمع مجدد جرم باشند، زیبایی دندان‌های شما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. این کار با سمباده بسیار نرم، برس‌های ویژه و با مواد مخصوص انجام می‌شود.

سمباده دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان-بهترین جراح لثه اصفهان-بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

آیا سمباده دندان باعث سفید شدن دندان می‌شود؟

ممکن است برخی از مراجعه کنندگان به مطب‌های دندانپزشکی استفاده از سمباده دندان را با هدف سفید نمودن دندان‌ها مطالبه کنند. این دسته از بیماران تصور می‌کنند لکه‌های قهوه‌ای یا سفید موجود روی دندان‌ها را می‌توان با سمباده از بین برد.
لازم به ذکر است که سمباده به خودی خود باعث سفید شدن دندان‌ها و از بین رفتن لکه‌ها نمی‌شود. ممکن است سطح ناهموار دندان باعث شود تا ظاهر آن زیبایی سابق را نداشته باشد. همچنین ترک‌های روی مینای دندان باعث شوند که درخشندگی دندان‌های شما از بین رفته باشد. در صورتی که دندانپزشک از سمباده استفاده کند، هموار شدن سطح دندان می‌تواند زیبایی و درخشش بیشتر آن را به همراه داشته باشد.
البته محصولاتی در داروخانه‌ها عرضه شده‌اند که تحت عنوان سمباده دندانی شناخته می‌شوند. این محصولات علی رغم اینکه ممکن است در سفید کردن دندان تاثیر داشته باشند، اما نباید بدون مشورت با دندانپزشک استفاده شوند. چرا که یک سری مواد سفید کننده همراه با آنها استفاده می‌شوند که ممکن است به مینای دندان آسیب برسانند. در این صورت، علاوه بر مشکلاتی مثل حساسیت دندان، رنگ آنها هم زردتر خواهد شد.

 

توجه :

صحت علمی مطلب منتشر شده فوق، باید با مشورت حضوری بیمار با جناب دکتر برجیان تایید گردد.
این مطلب توسط ادمین سایت، مدیریت و منتشر شده است.

 

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی دندانپزشکی نجم

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (بهترین دندانپزشک اصفهانبهترین جراح لثه اصفهانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان):

زرد شدن دندان‌ها

آیا بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

دیدگاه خود را بنویسید

09335810446

جهت نوبت دندانپزشکی (داخلی 4)

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی

جنب بوش، مجتمع نجم، ط2

کانال آپارات دندانپزشکی

جراحی لثه با لیزر و ایمپلنت

H.borjian@yahoo.com

ارسال ایمیل
سوالی دارید? چت در واتساپ